Rõõmsal retrolainel: roheline köök-söögituba

Varje Talivee
Kodu & Aed
01.10.2014
Piisavalt suures köögis-söögitoas (19 m²) on ruumi nii kokkamiseks kui ka lihtsalt olemiseks. | Juta Kübarsepp

Nõmmele 1950. aastatel ehitatud majja ei kujutaks sobivamat kööki ettegi! Disainer Marti Kivimägi ideedest perenaise Ere heakskiidul sündinud köök vahetas välja igava standardlahenduse ning ilmetu ruum sai silmatorkavalt võluvaks ajastule iseloomulike detailidega köögiks-söögitoaks.

Nõelasilmast tulnud köök, mille kujundus valmis alles möödunud kevadel, on oma värskes tumeroheliste kantidega mündirohelises kuues justkui loodud mõnusaks söögitegemise ja ajaveetmise kohaks. Toitu saab valmistada nii tavalisel kui ka voolukivist pliidil, olenevalt aastaajast saab teha oma valiku: soojust salvestav puupliit hoiab ruumi pärast kütmist veel kaua sooja ning muudab jahedal ajal söögitoa mõnusalt hubaseks kohaks.

„Minu sooviks oli, et köök saaks kodune ja jätaks „ajas tagasi” mulje, muus osas andsin Martile vabad käed. Marti pakkus erinevaid variante, millest ma endale sobiva välja valisin,” räägib Ere. Köök tuli 1950. aastate stiilis, mida iseloomustavad eraldiseisvad kapid, valamu ning pliit. Ka saare sahtlimoodulid asetsevad siin justkui eraldi jalgadel. „Värvivalik sündis tapeedi mõjutusel, mis on koridoris köögi ja esiku vahel. Roheline sobib hästi ka selle ajastu meeleoluga,” põhjendab perenaine.

Piisavalt suures köögis-söögitoas (19 m²) on ruumi nii kokkamiseks kui ka lihtsalt olemiseks. Väikese akna alla, kuhu paistab hommikupäike, kavandas Marti väikese istumiskoha. Perenaine Ere kiidab idee autorit: „Marti lahendas keerulise probleemi, kuidas tööpinda juurde tekitada, aga samas mitte varjata akent: kui tarvis, on võimalik sellesama akna all ka toitu valmistada!” Mobiilne tööpind kinnitub veiniriiuli külge hingede ja pööraga ning seda saab vajadust mööda ühe käeliigutusega akna ette köögisaarele täienduseks paigutada. Ruumis on igas seinas aken, uks või pliit ja köögisaar on siin heaks lahenduseks, sest mahutab palju ning jagab ruumi köögiks ja söögitoaks. Saare sees on peidus hulk panipaiku: toa pool nõudekapid ja köögi pool mugavad sahtlid. Saare kohal tugiposti ja seina vahel paikneb mahukas riiul, millel on dekoratiivne, aga samas ka turvaline piire, et asjad üle ääre ei pudeneks.

Ümmarguse laua taga saab Ere valmistatud parimaid palu ka suurema seltskonnaga nautida – lisaks toolidele on perenaine sobitanud siia suure sohva. Kööki suurepäraselt sobiv puidust diivan on kaetud Ere enda tehtud lapitekiga. Katte sisse paigutas ta ka rõõmsamustrilise kardinakanga, et kardinatega (Hemtex) kooskõlas ilusat tervikut luua. Diivani kohal seinal püüab pilku Ere ema pea 60 aastat tagasi tikitud seinavaip, mis lisab soojust ja meeleolu. Laua kohal on Marti kavandatud riiul-valgusti, kuhu saab riputada küünlalühtreid ja maitsetaimi.

KOMMENTAAR

Disainer Marti Kivimägi:

„Hea tulemuse annab korralik eeltöö. Selle interjööri kavandamisel kerkisid järjest päevakorda sellised märksõnad nagu „kantri”, „hipi”, „retro”, „1950ndad” ... Köögis on esmatähtis  funktsionaalsus, aga lisaks võiks interjöör olla sama nägu seal elavate inimestega. Rõhutaksin seda, et igasugused mööbli nurgalahendused on viimase aja leiutised ja minu arvates ei ole need ennast õigustanud vaatamata keerukatele monstrumitele, mis sõidavad kapist sisse-välja. Puupliit andis köögi planeerimisel piirid ette, see oli siin juba enne olemas. Et perenaine nõudepesumasinat ei soovinud, sai valamu kohale kavandatud suur taldrikuriiul. Tänu puupliidile sai valitud ka eraldisesev elektripliit ning valmistatud

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid