Köögipsühholoogia ABC

Ele Praks
Kodu & Aed
04.04.2017
Loobu söögilauatoolide komplektist, vaid paiguta laua ümber põnevam seltskond erineva vanusega ja eri stiilis toole. | Wallvision, Promopilt

Sul on lihtne soov sulgeda köögiuks ja sukelduda oma mõnusasse kokakunsti kuningriiki. Paljudel meist on see võimalus täiesti olemas. Samad tuuled puhuvad ka uusehitistes: köök kujundatakse aina sagedamini muust elamisest eraldiseisvaks avaraks eluruumiks ja sa võid, aga ei pruugi lubada kööki ka külalisi. Fakt on see, et olgu eraldi ruumis või avatuna elutuppa, kodus olles veedame köögis suurema osa ärkvelolekuajast. Köök võiks siis ju ka hästi mõnus kodune koht olla. Kuidas oma köögi head ja vead ära tunda?

Kirjud esemed seob rahulikuks tervikus üks suur lihtsa vormiga ühevärviline objekt . | Promopilt

Mitmekesisus on hea. Loobu söögilauatoolide komplektist, vaid paiguta laua ümber põnevam seltskond erineva vanusega ja eri stiilis toole. Sinu köök võib muutuda märksa elavamaks!Sama kehtib ka igapäevaste lauanõude kohta. On ju tore, kui igal pereliikmel on isemoodi tass ja taldrik, küll võiksid need omavahel sobida värvilt ja materjalilt.

Köögivalgust, mis valmistatud mitmest sõelast. | Shutterstock

Väldi oma universumis musti auke. Tänapäevases köögis on kohustuslikud nii korralik üldvalgus kui ka hästi valgustatud tööpinnad. Paha ei tee ka läbimõeldud meeleoluvalgus hubasteks hetkedeks. Aina arenev ja üha soodsamaks muutuv leedtehnoloogia aitab tööpindade, kappide ja isegi sahtlite sisemisele valgustamisele hästi kaasa. Olemas on ka patareidega ja pealekleebitavad kauakestvad leedvalgustid. Nii ei vajagi sa parema köögi saamiseks tingimata elektrikut ja kapitaalseid ümberehitusi!

Kauneid nõusid saab näidata ka vitriinkapis. | Promopilt

Ära karda olla liiga lihtne. Soovid puhata ja nautida? Korja kokku ja peida ära kõik lahtised nipsasjad, mis muudavad su köögis veedetud hetked peamiselt tööks tolmulapi ja puhastusvahendiga. Kui siiski soovid luua ilu meeleolukaid tasse ja purke ritta sättides, siis paiguta riiul nendega pliidist võimalikult kaugele, sest see kipub tekitama eriti vastikut kleepuvat tolmu. Iluasjade näitamiseks sobivad hästi ka klaasustega vitriinkapid.

 

 

Ole käepärane. Pliidi lähedal eksponeeri neid imeilusaid köögitarvikuid, mida sa tõesti tihti kasutad ja ka pesed, nii säravad nad sulle iga päev tänulikult vastu. Kui su köögis napib panipaiku, siis kasuta ära vaba seinapinda ja riputa mõned paremad potid-pannid varna. Kas teadsid, et puupliiti on võimalik projekteerida kokku elektripliidi ja -praeahjuga?

Eelista sügavatele kappidele sahtleid. Nii on sul parem ülevaade oma tagavaradest ja saad ka kõik vajaliku kiiresti kätte. Eelista pinnaviimistlust, mis ei jäta näpujälgi nähtavaks. Oled hilisemas elus endale südamest tänulik.

Uusi köögimasinaid ostes jälgi, et nende väljanägemine klapiks sinu köögi stiiliga. Ükskõik, kas su röster ja mikser seisavad alati nähtaval kohal või tulevad kapist välja vaid vajalikul hetkel – nad peaksid sinu kööki kaunistama.

 

Ära karda olla vanamoeline. Kui köök on puhas ja mugav, siis võib piisata ka vaid ühest uuemast detailist, et jätta tänases päevas olemise tunnet.

Ka need esemed, mis on nii vanad, et mäletad neid oma vanaema köögist, võiksid olla aukohal. Ajalooga asjad annavad su kodule hinge. Kui sul mingil põhjusel neid endal alles ei ole, siis kasuta julgesti vanakraamipoest leitud asju. Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi poest saab osta vanu häid esemeid koos teadmisega sellest, kes on need disaininud ja millal neid toodeti.

Lilleline vakstu võib ka täitsa äge olla - et saada lustakamat tulemust, sobita seda teiste värviliste ja mustriliste asjadega. Kirjud esemed seob rahulikuks tervikuks üks suur lihtsa vormiga ühevärviline objekt – olgu selleks siis suur vaagen, kogukas laelamp või kardinad.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid