Kes: Merit Pauskar (30).
Mis: ühe magamistoaga 37 m² korter.
Kus: 1960-ndate kortermajas Tartus.
Enam kui aasta tagasi sügisel, enne uue kodu otsima asumist pani Merit kirja oma soovid: kahetoaline laudpõranda ja keskküttega korter puitmajas. „Kuna rahalised ressursid olid piiratud, siis teadsin, et unistuste uude puitmajja ma endale kodu lubada ei saa. Õnneks leidsin sobiva suurusega variandi raudteejaama lähistel asuvas hruštšovka tüüpi majas, mis ei hiilga just moodsa väljanägemisega. Sama lugu oli ka korteriga, mille omandasin,” selgitab Tartu Ülikooli mikrobioloogia osakonna spetsialist. „Teadsin kohe, et tuleb ette võtta korralik remont. Koos ehitajate ja abilistega üritasime olla võimalikult säästlikud, aga tulemus pidi ikkagi korralik saama. Kuna eelmised asukad olid siia jätnud palju kila-kola, siis esimese asjana üritasin selgeks saada, kas selles „pärandis” leidub midagi, mida saaksin ära kasutada.”
Lihtsad nupukad lahendused
Kui „kaasavara” sai läbi uuritud, tulid rohkete tapeedikihtide alt välja koledad, auklikud seinad. Seinast pudenes meeletult krohvi. Aga vaipkate, linoleum, Soome papp ja mitu värvikihti varjasid laudpõrandat! Veel üks Meriti soov täitus. Põranda kordasaamisega nähti küll palju vaeva, aga tulemus on värske ning vanunud puidule omaselt soe ja varjundirohke. Väikeses korteris on algupärasest mööblist alles esiku ja elutoa piirile sisseehitatud seinakapp, aga ka ülemised köögikapid. „Nende üle olen väga rõõmus, kuna teatavasti on köögimööbel väga kallis,” nendib ta. „Värvisin kapid üle, panin uued nupud ette ja paremat ei oleks osanud tahtagi!” Alumised, tuttavate abiga tehtud vineerist kapid kõlavad 1960. aastate mööbliga hästi kokku. Remondi käigus pikendati seina nii palju, et köögi uuem osa kenasti ära mahuks.
Merit on väga rahul laiade aknalaudadega, mis on iseloomulikud tellismajale, kus imetillukeses köögis gaasipliidil süüa tehti ja vee soojendamiseks tuli vannitoas tikuga näppe põletada. Pisikese vannitoa planeerimine oligi paras pähkel, sest sinna tuli mahutada dušikabiin, valamulaud, pesumasin ja WC-pott. Õnneks aitas lahendust välja mõelda ka ehitusfirma ja kõik vajalik on osavalt ära paigutatud.
Ehitajaga sujunud suurepärast koostööd tõestavadki vahva vannituba, kenasti krohvitud peegellaed, mõnusaks vahatatud laudpõrandad ja stiilselt värvitud seinad. Lagi sai viimistletud värviga, mida nimetatakse vanavalgeks, ja see sein, mis ei ole lavendlikarva, on värvitud „uusvalgeks”. „Tahtsin elutuppa hallikaslillat tooni ja olen selle seinavärviga väga rahul,” osutab Merit romantilise varjundiga pinnale. Kogu korteri meeleoluga sobituvad ka uued, läbipaistvalt valgeks võõbatud siseuksed. Just tänu tundlikule, soojale ja nüansirikkale värvikasutusele pälvis tema kodu konkursil „Kodu kauniks 2016” parima värvilahenduse preemia.
Väärtustades taaskasutust
Kui suured ehitus- ja maalritööd jättis vastne korteriomanik professionaalide teha, siis sisustamise võttis tarmukas noor naine enda kanda ning üritas sealjuures olla võimalikult kokkuhoidlik. Bioanalüütik otsis mööblit nii taaskasutuspoodidest kui ka internetist ega saanud läbi ka Ikeata. Eelmiste asukate asjadest jättis Merit oma majapidamisse alles klaasist pokaalid ja kaks kena keraamilist kaussi.
Kujundus- ja sisustuselemente valides külastas Merit igal võimalusel taaskasutus- ja ehituspoode, vahel üpris tulemuslikult. Kord, kui ta nägi ühes vanade asjade äris rohelist ümmargust lauda ja nelja tooli selle ümber, kujutas ta kohe vaimusilmas ette, kuidas need valgeks värvituna tema helgesse elamisse sobiksid. Internetist leidis ta diivani, tuttav andis tumba. Meriti sõnul võttis sobivate valgustite leidmine aega, sest nende puhul sai määravaks ikkagi hind. Laualambid on pärit Uuskasutuskeskusest. „Kõige sobivamad ei maksnud üle paari-kolme euro,” selgitab ta. Köögi laelamp ning magamistoa lae- ja seinavalgustid on pärit Decorast. Aga elutoa ja esiku laevalgustid ning vannitoa seinalamp on toodud Ikeast. Ikeast on ka magamistoa kummutid ja elutoa kaunid õhulised kardinad.
Väike magamistuba
Kui ruutmeetreid on nii vähe, et ruumi mahub vaid suur voodi, siis peab hoolega mõõtma ja rehkendama, et kõik vajalik kenasti ja otstarbekalt paigutuks. Rõivad on riputatud ratastel stangele. Öökappide asemel on magamistoa neutraalselt hallile seinale leidlikult kinnitatud seina värvi kangaga vooderdatud korvid. Kuna korteri aknad on avatud õhtupäikese poole, siis on magamistoas ka Hemtexist ostetud pimendavad hallid kardinad. „Kui endale elamist otsisin, siis tegelikult tahtsin kõrvalkorterit, kuid müüjad ei tulnud hinnas vastu. Nüüd olen väga rahul, sest saan nautida imelist loojanguvalgust ja ka autod ei vura ööpäevaringselt akende alt läbi,” tunnistab Merit.
Kõnekad pisiasjad
Napi sisustusega interjööris leidub hulgaliselt ilmekaid esemeid, ehteid ja raamatuid, mis iseloomustavad korteri omanikku kui heatujulist romantikut. Kummutikapil lebavad pärlid ja käevõrud viitavad reisimälestustele, vaasi pandud päevalilled mõjuvad tujutõstvalt. Köögi kaunis kaltsuvaip sobib kui valatult kogu korteri värvilahendusega. Osalemisega konkursil „Kodu kauniks” soovis Merit julgustada koduotsingutele asunuid ostma endale elamist, mis esmapilgul ei tundu üldse elamisväärne. „Kogu protsess ja rahuldav lõpptulemus on kindlasti pingutamist väärt. Loomulikult võib olla raske leida häid ehitusmehi ja sisustamine on kallis. Aga kui su ümber on usaldatavaid inimesi, on kodu kapitaalremont täiesti teostatav,” nendib ta oma kogemuste põhjal.