Väike avar kodu

Varje Talivee
Kodu & Aed
01.01.2014
Väikesest kahetoalisest hruštšovkast, mille algne planeering oli ebamugav ja ebapraktiline, sai avar ja moodne kodu. | Juta Kübarsepp

Väikesest kahetoalisest hruštšovkast, mille algne planeering oli ebamugav ja ebapraktiline, sai avar ja moodne kodu. Küsitlesime sisearhitekt Elina Freimuthi, kelle ideedest kõik sündis.

 

Mis oli sinu ja pere eesmärgiks? Millest sai kõik alguse?

Mida väiksem ruum ja ebapraktilisem planeering, seda suuremat väljakutset see mulle pakub. Kõige alus ja esimene eesmärk oli saada paika põhiplaan – et see oleks funktsionaalne ja korteris oleks hea ning mõnus elada. Olenemata kodu suurusest on ju hulk asju, mis lisavad nii palju mugavust, et need tuleb lihtsalt kohustuslikus korras ära mahutada (nt pesumasin, nõudepesumasin, garderoob, esikus üleriiete nišš).

Korteris oli algselt tüüpprojektile omaselt kaks koridori, mõlemad aga täiesti kasutud – seega hea materjal köögi ja vannitoa laiendamiseks. Ainus, mis esikusse kindlasti pidi jääma, oli koht üleriietele ja jalanõudele. Tõsi küll, viimase mõõtmed tuli viia miinimumini (70 cm), kuid tänu sellele on pesumasin nüüd vannitoas, kus ongi ju selle õige koht. Vastasel korral oleks pesumasin tulnud paigutada kööki, kuid siis poleks sinna jällegi mahtunud nõudepesumasin. Nuputamist oli kõvasti! Mõningaid piiranguid seadsid ümberplaneerimisele kommunikatsioonid, kuid siiski saime ka nendest jagu – vannitoa radiaator, mis muidu oleks jäänud keset ruumi, viidi esiku ja vannitoa vahelisse seina, täpselt rätikunagide alla. Lõpuks sai ka esik üllatavalt avar. Köögi uue sissepääsu kavandasin hoopis toa poolt – nii saime osaliselt avatud köögi, kus on mööbli jaoks algsega võrreldes oluliselt rohkem ruumi.

Milliste nippidega saab väikest korterit avaramaks muuta?

Kindlasti tuleb jälgida, et seinapinda jääks parajalt, seda eriti planeeringut muutes. Näiteks selles korteris oli magamistoa uks algselt keset elutoa seina. See aga jaotas mõlemad toad pooleks ja mööblit ei olnud kuskile paigutada. Mööbliga ümber avade manööverdades tekibki olukord, kus kogu ruum on asju täis ja vaba pinda liikumiseks ei jäägi.

Et korterit avardada, on nutikas kasutada läbivalt sama siseviimistlust: ühesugune põrandamaterjal ja -toon, kõik seinad sobivates, soovitatavalt tagasihoidlikes toonides ning aktsendiks mõned erksamad mööbliesemed või tapeet (mitte rohkem kui ühes seinas toa kohta). Siis on kindel, et kogu korter mõjub avara ja terviklikuna.

Milliseid põhimõtteid kodu kujundades järgida? Mis oli selle korteri kujunduse aluseks?

Mida rohkem aega ruumis viibitakse, seda suurem see võiks olla. Tuleb mõelda oma pere harjumustele ja tavadele. Kas soovitakse sageli pikalt vanni võtta või piisab kiirest dušist? Kas süüakse rohkem väljas või kokatakse pigem kodus? Selles peres oli selge, et suurem osa ajast viibitakse ikkagi elutoas: siin süüakse, loetakse raamatuid, tehakse tööd ja elatakse seltsielu. Elutuba seda kõike ka võimaldab.

Köögimööbel on stiililt klassikaline, valgete freessoontega uste ja kvaliteetse Osmo õlivahaga viimistletud liimpuidust töötasapinnaga. Üks köögisein on keraamiliste plaatide asemel kaetud hoopis tahvlivärviga. Tugevuse ja vastupidavuse poolest sobib tahvlivärv kööki väga hästi. Teiseks on see ka praktiline – hea on kiiresti mõni retseptike või meelespea üles märkida.

Magamistuba sai tänu ukse nihutamisele loogilise plaani. Üht tervet seina täidab kardina taha peidetud mahukas garderoob, teises toaosas laiutab euroalustest voodi ning sinna mahub veel tualettlaud, mida vajadusel saab kasutada töökohana. Magamistoa kõige pikem sein sai kirju tapeedi, mille rõõmsad värvid paistavad silma juba esikust. Vannitoas võib näha, kuidas must värv võib ruumile üllatavat sügavust anda. Mustjaspruune seinaplaate täiendab efektne pilttapeet. Sellel kujutatud ruumiline perspektiivvaade lisab veelgi avarust ja loob romantilise meeleolu.

Kuidas sündis korteri värvivalik?

Kuna perenaine Marika on usin heegeldaja ja armastab väga käsitööd, siis püüdsin luua tema loomingule head tausta. Korterit esimest korda üle vaadates jäi mulle silma, et kuigi päike otseselt sisse ei paista, on siin siiski üsna palju valgust. Valgusküllases korteris võivad seinad olla ka veidi tumedamad. Et aga ruutmeetreid on vähe, sobis põrandale paremini heledam toon. Nüüd joonistuvad tumedavõitu seinte taustal eriti kenasti välja valged põranda- ja ukseliistud ning korteri algusaegadest pärit klaasruutudega puituksed. Üsna kujundamise algstaadiumis leidsin vanakraamipoest toreda ja praktilise punase diivani, millest sai kogu korteri dominant ja värvidikteerija.

Kuidas olla kodu remontides-kujundades säästlik, nii et tulemus ei kannataks?

Alati võib vanakraamikauplustes ringi vaadata, sest neist võib vahel leida täiesti uskumatuid asju. Tõsi on, et harva sobivad need kohe olemasolevaga kokku. Pea alati peab neid enne veidi kohendama – üle värvima või kangast vahetama. Kuid näiteks siinne diivan oli juba ostes ideaalses korras.

Värskelt soetatud eluaseme puhul ei maksa kogu „kaasavara” kohe välja visata. Siin korteris on kasutusele võetud näiteks eelmise omaniku vana köögilaud. Uus täispuidust lauaplaat ja värske tapeediga sobiv roheline värv ning laud sobib magamistuppa nagu valatult! Samuti on korteris säilitatud mõned vanad valgustid ning esiku ja vannitoa toredad puidust nagid. Kindlasti oli siin ka suureks säästuks voodi ehitamine euroalustest. Kahjuks pole neid niisama kusagil vedelemas, aga uue voodiga võrreldes tuleb kokkuvõttes ikkagi oluliselt odavam. Idee järgi pidi elutuppa tulema ka euroalusest diivanilaud, aga see oleks liiga palju ruumi ära võtnud. Sai hoopis vanale kohvrile rattad alla pandud ja nii muutus perenaise käsitööasjade hoidja sobivaks lauakeseks. Säästvast sisustamisest vaat et olulisemgi on minu arvates see, et sel viisil saab ainulaadse ja omanäolise tulemuse!

Mul on väga hea meel, et koduomanikud Marika ja Juhan mind usaldasid ning kõigega kaasa tulid. Nad lasid mul üsna vabalt tegutseda ja projektis viimasel hetkel muudatusi teha – mõned asjad vajavad küpsemiseks veidi rohkem aega kui teised. Ma arvan, et tänu suurepärasele koostööle ja loomingulisele vabadusele sai ka tulemus parem.

KOMMENTAAR

Korteri omanikud, Marika ja Juhan: „Elina ruumikasutus on 100% läbimõeldud ning igale praktilisele ja vajalikule asjale on tal oma koht juba projektis olemas. Olime temaga koostööd tehes avatud ning usaldasime tema valikuid täielikult. Me ei pidanud kordagi pettuma. Otsustasime, et kuna pöördusime professionaali poole, siis tema teab paremini! Muidugi rääkisime kõik asjad jooksvalt läbi ning mingeid möödarääkimisi polnud. Elina on võtnud kahetoalisest korterist maksimumi, ruumid tunduvad suuremad, avaramad, valgemad, rõõmsamad, hubasemad, kodusemad. Meile meeldis väga tema poolehoid taaskasutusele ning selle korteri remondi ajal vaatasime ka ise taaskasutuspoodides ja vanakraamiärides avatud pilguga ringi. Meile meeldis väga tekstiilivalik – kõik kardinad õmbles Elina ise. Marika teostatud käsitöövaipade ja patjade ideed rääkisime samuti enne temaga läbi.”

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid