Väike, aga otstarbekas korter Kakumäe roheluses

Varje Talivee
Eve Veigel
Kodu & Aed
01.04.2014
Liikumisruumi hoidmiseks valiti kirjutuslauaks kitsas töölaud Micke (IKEA-st), millele sülearvuti kenasti ära mahub. Diivanilaud on see-eest piisavalt suur, et mahutada vajadusel enam kui pelgalt telepulti ja teekruusi. | Juta Kübarsepp

Võistluse Kodu Kauniks 2013 noore kodu preemia, 1500 € Hemtexilt pälvisid Karin Karma ja Rivo Aedma, kelle oskuslikult planeeritud ja mänguliselt kujundatud ühetoalist korterit täiendasid disainiideed. Et end kodus hästi tunda, ei ole tingimata vaja rohkelt ruutmeetreid, tõestab Karini ja Rivo väike, aga otstarbekas korter Kakumäe roheluses.

Kolmekorruseline uute kortermajade grupp metsaserval saab osa ümbruskonna looduskeskkonnast ega peida oma suurusega teisi hooneid kõrge linnamüüri taha. Rõõmsavärviline maja on koduks paljudele noortele peredele. Karin ja Rivo on muutnud esimesel korrusel asuva terrassiga ühetoalise korteri avaraks ja mõnusaks eluruumiks, kus on kohta nii lõõgastumiseks kui ka töötegemiseks.

Väikesele pinnale mahuvad esik, duširuum, panipaik ja köök-elutuba, kuhu on oskuslikult paigutatud kõik vajalik tööks ja puhkuseks. Väljapääs toast otse avarale väliterrassile, kus on mõnus aega veeta ja loodust nautida, annab alumisele korrusele juurde otsekui teise eluruumi. Ent arhitektitöö pole see, mis noore kodu auhinna just neile tõi. Nende panus oli võtta vähestest ruutmeetritest välja parim, mida ruum võimaldab.

Mõte loeb

Karin õpib Euroakadeemias sisearhitektuuri, käsil on IV kursus. „Olen isa arhitektuurifirmas tööl ja tegelnud seal rohkem ehitusliku poole, mitte sisekujundusega,“ tõdeb ta, et oma kodus detailidega mängimine polnud talle midagi igapäevast. Lähtepositsiooniks oli neile korter, kus seinad juba viimistletud ja ka köögimööbel oli olemas. Kogu ruumis otsustati kasutada võimalikult palju valget, et säilitada terviklikkust ja avaruse muljet. „Mõtteis oli skandinaavialik stiil. Istusime Rivoga lihtsalt maha ja vaatasime, mida annab ise teha ja mida poest saab,“ kirjeldab Karin olulisi valikuid.

Lähtuti eelkõige otstarbekusest ja säästlikkusest, ning muidugi nooruslikest ideedest, mis annavad kujundusele selge suuna, ilme ja meeleolu. Erksavärvilised detailid, aksessuaarid ja valgustid panevadki ruumi särama, valge seob ja ühendab kõik tervikuks. Veidike luksust lisab elamisele terrass, millega noored on väga rahul.

Paindlik ruum

Ühetoalises korteris peab ruum olema paindlikult muudetav, et täita kõiki ülesandeid. Kui diivanilt padjad eemaldada, on see piisavalt lai, et kaks inimest magama mahuvad. „Me ei tahtnud lahtikäivat diivanit, sest väga tüütu on iga päev lauda nihutada,“ põhjendab Karin valikuid. Liikumisruumi hoidmiseks valiti kirjutuslauaks kitsas töölaud Micke (IKEA-st), millele sülearvuti kenasti ära mahub. Diivanilaud on see-eest piisavalt suur, et mahutada vajadusel enam kui pelgalt telepulti ja teekruusi.

Köök on ühes ruumi nurgas nagu täpselt paras pintsak ilma ühegi liigse detailita. Tööpinnatagust seina katab sellega sarnane laminaatplaat, mida on väga lihtne hooldada, ilma et see veeplekke välja näitaks. Hoolimata väiksusest jääb ruumist hoopis avaram mulje – avatud planeeringut toetab ühine valge värv nii köögi- kui ka elutoamööblil.

Ideed panevad ruumi särama

Paljud vaimukad sisustuselemendid on Karini enda disainitud ja teostatud, sealhulgas ka kõige efektsemad tooniandjad: diivanilaua kohal olev valgusti „ActimelLed200“ (tühjadest Actimeli-purkidest), kantav kanistervalgusti „Viru Valgus 25L“ ja silikoon-koogivormist köögivalgustid „Sililight“. „Esemed sünnivad nii, et tihtipeale ei sobi otsitava eseme hind või ei leia seda õiget ja siis hakkab mõte tööle,“ ütleb Karin. Nii sündis köögilaua valgusti otsesest vajadusest, sest laua kohal oli valgust vähe. Et lakke ei olnud elektrit veetud, on sellegi lambi pistik seinakontaktis ja keeksivormidest kuplitega valgusti ise loodud.

Kanistrist-meeleoluvalgustist, mis nüüd köögilaua all mõnusat õhtuvalgust pakub, räägib Karin: „See on minu kõige esimene idee, mis sündis tühjast ökoseebi kanistrist ja LED-valgusallikast. See on hea rahulik foon teleri vaatamisele.“ Mõned Karini loodud asjad on ka Eesti Disaini majas müügil: lisaks kanistervalgustile vinüülplaatidest kausid, mis sündisid kätte jäänud vinüülplaatide töötlemisel.

Karini tehtud on ka lainepapile maalitud kompositsioon elutoa seinal ning omanäoline jalanõude alus esikus. „Kuna paljud kujunduselemendid on enda tehtud, siis oleme saanud mõnusa, omanäolise ja säästliku kodu,“ on noored tulemusega rahul. „Kui siin veel midagi täiendada, siis oleme mõelnud mõne seina ära värvida,“ ei karda nad nüüd väikest värvilisa, kui avarusemulje on selgelt olemas. Fantaasiat ohjeldamatult lendu lasta siiski ei tasu. „Kui ideid tuleb juurde, siis peab olemasolevale pinnale midagi uut välja mõtlema või otsima uusi avaravamaid võimalusi!“ ütleb Karin.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid