Täiuslik väliköök Noarootsis

Eve Veigel
Kodu & Aed
01.08.2014
Talvel on basseinijääl liuväli, lisaks jääauk saunalistele. NB! Bassein peab olema turvatud, et lapsed ega koeradki ohtu ei satuks. „Konnasid päästan pidevalt,“ tõdeb peremees. | Andres Treial

Sportlik pere võtab elult maamajas kõik, mis looduslähedusel on pakkuda. Päikeseterrassile rajatud täiuslik väliköök lubab õueelu nautida aasta ringi.

Kes: Sirje Liivet ja Tarmo Tuisk.

Mis: 1500 m2 koduõuele rajatud terrass koos basseini ja väliköögiga.

Kus: Tuksi külas Noarootsis, 1,5 km merest.

Päev algab hommikukohviga õues ja lõpeb õhtul samuti õues, kirjeldab viie aasta eest päriselt Tuksi külla kolinud pere Noarootsi päikeselist elu. Kui enne liigeldi pea iga päev Haapsalus asuva linna- ja siinse maakodu vahet, siis ühel hetkel sai see koht nii armsaks, et otsustati paigale jääda. Oma eluviisi poolest nimetavad Sirje ja Tarmo end õueinimesteks, kes nii suvel kui talvelgi võimalikult palju aega väljas veedavad ning on koduse elu selle järgi korraldanud.

Muruplatsile köök ja koduspaa

Nii sündis maja kõrvale siseruumide jätkuks terrass koos väliköögiga, mis lisaks pliidiga gaasigrillile on varustatud sooja vee, külmiku, kõlarite ja teleriga. Sellega liidetud bassein pakub ujumisvõimalust nii suvel kui ka talvel, suveelule lisavad vürtsi ja õdusust lopsakad lillesülemid. Valitsevate läänetuulte eest on terrass parajalt varjatud ning siin on ka jaheda ilmaga mõnusalt soe ja varjuline nurk, kus õhtupäikest püüda. Pere järgmine ehitusobjekt – suurte akendega saun – on samuti terrassiga otseühenduses.

Paari aasta eest laius basseini ja terrassi kohal veel suur murulapp. Põhjalike ja tegusate inimestena võttis pererahvas ehituse tõsiselt ette. Tarmo on spordimees, kes ametilt Haapsalu spordibaaside ja Tuksi spordilaagri juhataja, ning Sirje juhatab Haapsalu hambakliinikut. Mõlemal on lahtised käed ja parajalt pealehakkamist. Nüüd on raske ette kujutada, kuidas siin enne hakkama saadi: praegu peetakse õues suviseid sünnipäevi ning korraldatakse talimänge, terrass ja bassein on aasta läbi kasutuses.

Oma käe järgi

Kõik valmis pere ja sõprade ühisel jõul. Kahe peale on Tarmol ja Sirjel kokku seitse last, kes juba omaette elavad. „Lastele meeldib väga kodus käia ja koos aega veeta, grillida, saunatada, maailma asju arutada ja talgute korras mõni suurem töö ette võtta,“ kinnitab rõõmsalt Sirje. „Kõiki töid on tehtud ikka heast meelest ja lustiga, et lähedastega tulemust jagada. Ühe mõtteile lisanduvad teise ideed ja nii tekivad asjad nagu iseenesest, me pole grammigi vaeva näinud! Kui tahta, on kõik võimalik,“ kinnitab perenaine, kes traditsioonilise naiste  käsitöö kõrval õppis kasutama tikksaagi, millega ise viimistles näiteks katuse kurvikad sarikaotsad.

Peremees räägib köögimööbli tegemist kirjeldades tagasihoidlikult, kuidas ta kapiuksed lihtsalt voodrilauast kokku lõi ning ülejäänud ehitusmaterjalist raamistiku tegi. Tulemusest on näha, et lisaks pealehakkamisele on leitud aega ka praktilised küsimused üheskoos läbi mõelda, et kõik käepärane oleks.

„See on tõeline perenaise paradiis: serviis kapis, pokaalid riiulil, röster, mikser, veekann – kõik töötavad ka õues! Nii mõnus on üheskoos sööki valmistada ja pärast nõudepesu koos edasi jutustada. Varem nohistasin seda kõike üksi toas teha. Jumalik lahendus!“ kiidab Sirje nüüdset korraldust. Talveks tuleb köögitehnika paratamatult varju alla viia ja torud lahti võtta, ent bassein on ka end talvel jääauku kastjatele sauna kõrval kasutuses ning pakane ei sega grillimistki. Suviseid toas söömisi pere eriti ei mäletagi – eluruum on tõesti õue kolinud.

Aed kui eluruum

Suvel on pere seotud töiste tegemistega, nii peab aia hooldamine olema võimalikult kiire ja kerge. Seepärast on peenardes kastmissüsteem. „Muidu ei edeneks liivapinnasel kuumaga midagi,“ sõnab perenaine, kes hoolitseb detailide ja õierikkuse eest. Tegemist aias siiski jagub ja olulisi asju ei jäeta juhuse hooleks.

Õuel kasvavaid noori mände on kasve näpistades kenasti pügatud, et need aja jooksul ei hakkaks meie kliimas nii vajalikku päikest varjama. Heas vormis pukspuukerad on veetnud talve varjutuskanga all, daaliad ja pelargoonid aga naabritädi keldris. Kõige ilusam kuu on siin august: meri on soe ja mets lõhnab. Niitmist on aias ka juba vähem, nii et peremeeski saab hetke nautida. „Kõige tähtsam on aga vabadus, mis otse aia tagant algab,“ on pere oma valikutega rahul.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid