Mis on vahet konnasilmal ja soolatüükal?

Kodutohter
Shutterstock

Konnasilm ja soolatüügas tekivad erinevatel põhjustel.

Mis on vahet konnasilmal ja soolatüükal?

Konnasilm ja soolatüügas tekivad eri põhjustel.

Soolatüügaste näol on tegemist aga healoomuliste kasvajaliste moodustistega nahal, mida põhjustab inimese papilloomviirus.

Viirusel on väga palju erinevaid tüüpe, millest mõned tekitavad soolatüükaid, teised aga näiteks emakakaelavähki või genitaaltüükaid. Soolatüükaid põhjustava viiruse ülekanne toimub otsese, inimeselt inimesele või kaudse kontakti nagu käterätid ja esemed kaudu. Nahk võib nakatuda saunades ja ujulates.

Konnasilmad tekivad rõhu ja hõõrdumise tõttu, mida võivad tingida näiteks mittesobivad jalanõud, kui need on liiga kitsad, aga ka liiga laiad. Hõõrdumist võivad põhjustadaka jalanõude sees olevad õmblused. Kätel tekkivad nahamõhnad võivad olla seotud korduva käelise tegevusega näiteks labidatööst või palju kirjutavatel inimestel kolmandal sõrmel, kuhu toetab pastapliiats, samuti muusikainstrumentide mängijatel. Teket soodustab sokkide mittekandmine ning ka kinnasteta töötamine.

Konnasilmade ravi puhul on üks olulisemaid momente vähendada survet kahjustatud piirkonnale. Sellele võib aidata kaasa jalanõude väljavahetamine. Surve ja hõõrdumise vähendamise tulemusena võivad konnasilmad kaduda ka iseenesest. Konnasilmade kadumisele aitab kaasas ka naha paksendite mehhaaniline vähendamine. Jalgade vannitamisel eemaldada paksenenud sarvkiht pimsskiviga. Nahapaksendite eemaldamiseks ei ole soovitatav kasutada kääre, žiletitera, noaotsa jm teravaid instrumente. Nendega võib kogemata vigastada tervet nahka, avades tee põletikku tekitavatele bakteritele. Apteegis käsimüügis olevaid konnasilmavedelikke ja -plaastreid tuleks kasutada ettevaatlikult. Vedelikku tuleks panna ainult konnasilmale, ümbritsevale nahale ei tohi seda sattuda. Kui muu ei aita, võib kasutada külmutamist ehk krüoteraapiat.

Soolatüükad kaovad sageli mõne aasta jooksul ise, kuid on olemas mitmeid ravimeetodeid. Ravi on kindlasti soovitatav juhtudel, kui soolatüükaid on palju või nad levivad kiiresti, kui tüükad tekitavad sümptomeid, on püsinud mitme aasta vältel või häirivad kosmeetiliselt. Raviks on olemas mitmeid käsimüügis saadaval olevaid lahuseid ja plaastreid, kuid üldjuhul on efektiivsemaks raviks külmutamine vedela lämmastikuga.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid