Sinikad nahal! Millal viitab see tõsistele haigustele?
Kodutohter
Üksikud sinikad, isegi kui need on tekkinud ilma teadaoleva traumata, on üldjuhul ohutud. | Shutterstock

Millest tekivad nahale sinikad, kui muljumine ja  löögid on välistatud? Kas tegemist on  mingi aine puudusega? Asjasse toob selgust perearst Kati Paal.

Sinikas ehk hematoom on nahaalune verevalum, mis on tekkinud veresoone lõhkemise tagajärjel naha alla jooksnud verest. Igal inimesel tekib aeg-ajalt sinikaid kas mingisuguse trauma järel või ka hoopis ilma näilise põhjuseta. Mõnel tekivad sinikad palju kergemini kui teistel.

Üksikud sinikad, isegi kui need on tekkinud ilma teadaoleva traumata, on üldjuhul ohutud ja arsti poole seetõttu pöörduma ei pea. Sagedamini tekivad väikesed, kuni kolmesentimeetrise läbimõõduga hematoomid jalgadele või kätele. Enamasti on tegemist lihtsalt organismi eripäraga ja selle pärast muretseda pole tarvis. Tihti on need inimesed kahvatu, heleda nahaga ning kerge sinikate teke on neid saatnud juba lapseeast saadik; sageli on see eripära pärilik.

Kuna eakamatel muutuvad veresooned hapramaks, on neilgi kerge sinikate teke sage probleem. Kui inimene saab toiduga vähe C-vitamiini, võib olla häiritud haavade paranemine ja soodustatud sinikate teke – iseäranis võivad C-vitamiini puuduse all kannatada suitsetajad ja eakad.

Kui aga sellised iseeneslikud hematoomid on sinu jaoks uus nähtus, nendega kaasnevad muudki terviseprobleemid (kaalulangus, suur väsimus, valud) ja iseeneslikud veritsused (näiteks ninast, haavadest) ning veri ei taha hüübida, on vaja kindlasti arsti poole pöörduda, et teha mõned täpsustavad analüüsid ja leida probleemi põhjus.

Peale võimalike haiguste (näiteks hemofiilia, maksaprobleemid, verehaigused, autoimmuunhaigused) soodustab sinikate teket ka mõningate ravimite tarvitamine.
Vere hüübimist mõjutavad:

* atsetüülsalitsüülhape (aspiriin) ning teised valu- ja põletikuvastased tabletid (ibuprofeen, diklofenak);

* antikoagulandid (vere hüübivust mõjutavad ravimid);

* SSRI-antidepressandid;

* oomega-3-rasvhapped.

Ka siin on soovitatav perearstiga nõu pidada, kas seos saadava raviga on olemas ning kas ravimi saaks välja vahetada mõne muu preparaadi vastu või mitte. Näiteks tarvitavad paljud inimesed antikoagulante suurenenud trombembooliariski tõttu (südame rütmihäired, südameklapiprotees, varem olnud trombemboolia).
Nendel tuleb leppida ravimi paratamatu kõrvalmõjuga, et verevalumid tekivad kergesti ja veri ei hüübi nii kiirelt kui varem, kuna ravi mõte ongi takistada vere hüübimist ning trombi teket. Ravimi ärajätmine oleks sel juhul ohtlikum kui kõrvaltoimega leppimine.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid