Arhiiv

TM KODU & EHITUS JUUNI 2024
Saun ja leil on asjad, mille puudumist ei pruugi kohe märgata. Kuid kui märkad, siis tekib kohe kihk minna kaasikusse vihtu tegema… Aga kui sauna pole?
Kui kodu väljanägemine on ära tüüdanud, on kiletamine lihtsaim viis, kuidas mööblit, treppe, vannituba vms mõistliku hinnaga värskendada.
Mõni aeg tagasi läbis Eesti suuremaid meediaväljaandeid pahaendeline uudis, et igapäevane kraanivesi sisaldab plasttorustikust erituvaid mürgiseid aineid, eelkõige bisfenool A-d (ehk BPA). Nii nenditi Soome terviseameti uurimuses.
TM KODU & EHITUS MAI 2024
Kui maja vundament on ära vajunud või osa põrandaid viltu vajunud, siis pole veel vaja asuda uut maja ehitama, kinnitavad asjatundjad. Kiire ja ka odavam on õgvendada, moodsal ajal on selleks kõik tehnilised lahendused olemas. Tuleb ka tüki odavam lammutamisest ja uue ehitamisest.
Pesitsushooajal kerkib päevakorda hoonete katuste kaitsmine kajakate ja tuvide eest, aga linnud võivad kodule kahju teha ka muul moel.
Kui keegi arvab, et elamises on kõik tehtud, võiks kontrollida, kas terrassi rajamise mõte ei võiks minna lendama. Suvine lisaelutuba kulub kindlasti nii kodustele kui ka külalistele marjaks ära.
TM KODU & EHITUS APRILL 2024
Majade – nii kortermajade kui ka eramute korralik soojustamine on riigi mastaabis vajalik, aga samal ajal suur, töömahukas ja keeruline ettevõtmine. Ühe elamu vaates on kõik veidi lihtsam, aga siiski ka keerulisem, sest töö pole odavate killast, tulemust aga tunneb tellija oma nahal iga päev.
Vana maamaja remontimiseks pakub riik mitmeid toetusi, mis kahtlemata on abiks oma kodu korrastamisel, aga suur osa maakodu omanikest tuge siiski ei saa – kas siis ei asu hoone toetuse tingimustes märgitud piirkonnas või on tingimused ise sedavõrd koormavad, et neid ei suudeta täita. Sageli võib takistuseks saada ka taotlemise keerukus.
Katusekatte vahetus on kallis töö, nii et võib tekkida küsimus, kas ei saaks uut katust paigaldada otse vana peale. Mis juhtudel seda teha võib ja millised on sellise lahendusega kaasnevad riskid?
TM KODU & EHITUS MÄRTS 2024
Millest alustada ning milleks valmis olla, kui tekib vajadus suurem ruum vaheseinaga kaheks väiksemaks jagada, või ka vana sein asendada? Meistrid ütlevad: vaja on projekti ning kooskõlastusi, ehitamine ja viimistlemine võtavad paar päeva, tuleb arvestada ka tolmu tõrjumisega.
Arhitektid on hakanud otsima viise, kuidas vähendada ehitussektoris süsiniku jalajälge. Arhitektide uurimisrühm 1 + X katsetab, kuidas siduda põhust ehitamise traditsioon moodsate tehases tootmise võimalustega.
Kui majaehituseks välja valitud krunt on vesine, siis kerkib maasoetaja – ehituse tellija ette raske küsimus: kas siia saab üldse ehitada. Ning kui jah, siis mis see maksma läheb?
TM KODU & EHITUS VEEBRUAR 2024
Mida teha, kui kodus ootavad tegemist tööd, mille jaoks ei piisa tolmulapist või kohviveskist? Näiteks: maali ülespanek, uue teleka seinalekinnitamine, selle teleka elutuppa toomisel tekkinud väiksemad seinakahjustused või suur kevadkoristus, ootamatu sünnipäevapeo järgne sanitaarne koristus? Kui ise tegemiseks pole aega, oskusi või tööriistu ja vahendeid, otsi abi internetist. Tihti on ka väiksemate kodutööde kiirabi vaid ühe-kahe telefonikõne või e-posti kaugusel.
Inimeste kodudes võib leiduda mitmesuguseid lendavaid ja ringi sibavaid putukaid, muude hulgas ka lutikaid, majasoomukaid ja tarakane. Osa neist on parasiidid ja osa kahjutud. Kuidas neist putukatest lahti saada?
Karmimate ilmade korral võib juhtuda, et õhksoojuspump läheb jäässe ja lõpetab töötamise. Miks nii juhtub ja mida siis teha? 
TM KODU & EHITUS JAANUAR 2024
Vannituba ning teised ruumid, kus kasutatakse vett, peavad olema korraliku, see tähendab täiusliku vee- ja niiskusisolatsiooniga, kinnitavad spetsialistid. Kui hüdroisolatsioon on tehtud ebakvaliteetselt, siis ähvardab see nii kasutaja tervist kui ka omaniku rahakotti – mõlemat üsna tõsisel määral.
Arendajate jaoks on ehitades ostja erisoovidega arvestamine tüütu lisakulu, samas on turuolukord selline, et paindlikkusega soovitakse ostjatele meele järgi olla, eriti kallimate arendusobjektide puhul. 
Teibid on head abilised peaaegu igaks elujuhtumiks. Nendega saab kaitsta, vuuke katta, parandada, ühendada, piirata, märkida, hoiatada, turvata, tihendada ja eraldada.
TM KODU & EHITUS DETSEMBER 2023
Jõuluvalgustuse turul pakutakse sageli üsna kehva kaupa. Enim on esinenud probleeme nende toodete puhul, mille tarbija on ostnud välismaisest netipoest.
Keskküttekatelt on vaja lasta spetsialistil hooldada vähemalt korra aastas, manitsevad spetsialistid. Ja seda hoolimata katla tüübist – olgu see siis pelleti-, gaasi- või ka õlikatel. Puhtust peab muidugi iga katlaomanik oma kütteruumis hoidma, aga tänapäevaste keeruliste katelde laitmatu töö tagab kvalifitseeritud hooldus.
Talv tuleb, aga maja on pooleli. Kas ehitada edasi, ja millise temperatuuri juures tuleks välitööd katki jätta – selles on küsimus. Mida üldse võib talvel ette võtta?
TM KODU & EHITUS NOVEMBER 2023
Plastakende suurim vaenlane on hooletu inimene. Muidugi ka aeg, sest uuemad ja veelgi paremad mudelid tulevad peale kiiremini, kui ollakse valmis oma aknaid nende vastu välja vahetama. Nimelt: kui plastaknaid mõõdukaltki hooldada – puhastada, õlitada, reguleerida –, siis võivad need meid teenida aastakümneid, kinnitavad asjatundlikud praktikud.
Paljudes elumajades on siseseinad krohvitud. Krohviliike on mitu, aga kõigi puhul võib tekkida tõsine probleem: krohvikiht võib mõraneda, seinast lahti lüüa, halvemal juhul tükati allagi kukkuda. Kas seda saab parandada või tuleb krohv asendada? Ja millist krohviliiki valida – asjatundjad soovitavad järgnevalt lahendusi.
Valgustusel on igas kodus oluline roll. Sellega saab luua meeleolu ja anda ruumidele omanäolise ilme. Üks võimalus valgusega mängimiseks on leedribad, mis pakuvad unikaalseid ja efektseid lahendusi. Leedribade kasutamisest räägivad lähemalt LED House’i müügijuht Timo Kukk ja müügispetsialist Liina Tarve, Oomipoe turundusjuht Erki Toomsalu ning sisekujundaja Kristiina Luts.
TM KODU & EHITUS OKTOOBER 2023
Kõige lihtsam viis vannitoale uue ilme andmiseks on plaatida seinad üle, ilma et vanu plaate välja lõhutaks – nii jääb ära vanade seinte lammutus ja uute ehitus, mis hoiab kokku nii aega kui ka raha.
Köögi sisustamisel pea nõu disaineri või abikaasaga, siis on pärast tükk aega hea olla. Aga tõsisemalt – kui läheb uue köögi planeerimiseks või vana ümberehitamiseks, tasub põhjalikult plaani pidada ja iga millimeetrit arvesse võtta. Muidu tekivad vead, mis teevad köögi kasutamise piinarikkaks.
Kuna viimastel aastatel on Eestis sagenenud tugevad tormid, siis peaks iga tulevane ja praegune majaomanik mõtlema muu hulgas sellele, kuidas tagada, et maja katus tormituultele vastu peaks.
TM KODU & EHITUS SEPTEMBER 2023
Vana palkmaja renoveerimise alustamisel tuleb esimese asjana kindlaks teha kandvate puitkonstruktsioonide seisukord – kõige olulisem on tuvastada, kas ja kui suures ulatuses on puit ajahambast puretud ning kas kahjustatud kohad saab uuendada. Sellest kõigest sõltub, millest edasisel renoveerimisel ennekõike lähtuda ja kui kalliks töö võiks kujuneda. 
Ehita puidust, see on ilus vaadata, kerge töödelda, keskkonnasõbralik ja kestab kaua – justkui ideaalne materjal. Mida teha, et ilus ehitus kestaks isalt pojale, vanaemalt lapselapsele?
Vanemate paneelmajade rõdud on juba üle poole sajandi vanad. Millises seisus aga? Vastus: enamasti halvas, liigagi tihti ka ohtlikus seisus. Mida teha? Kõigepealt audit, siis remont, vahel ka vahetus, ütlevad spetsialistid.
TM KODU & EHITUS JUULI 2023
Naljakuu aprill algas paljudele soojuspumpade müüjatele ja ka seni end õnnelikuna tundnud omanikele kerge paanikahoo vaigistamisega. Kohaliku telejaama ühes saates kinnitas keegi reporter, et nüüd keelab aru kaotanud euroliit ära soojuspumbad ning kohe tuleb kõigil külmas istuma hakata.
Keegi ei vaidle vastu, kui väita, et parim elamu on puidust ehitatud maja. Samas ikkagi – millest ehitada? Kui varem oli põldudele linnade ehitajate soosikuks nn karkassmaja, siis nüüd on veelgi moodsamad ristliim-lahendused, aga ka vana head palki pole unustatud.
Et talvel fassaadile kasvanud sammalt suvel päike kinni ei kõrvetaks, on just praegu fassaadi pesuks õige aeg. Lisaks on siis suvel päikese käes kena puhast maja vaadata.
TM KODU & EHITUS JUUNI 2023
Kui aprillilumi läinud, vaatab nii mõnigi majaomanik aias ringi pilguga – mille jaoks siin veel ruumi on? Vaja oleks kohta, kus heade sõpradega nappi suveaega veeta. Terrass pole iga ilma jaoks, tihti on ikka katust vaja. Siis on valikus saun, aiamaja, grillimaja. Neid saab osta valmispeast, aga ka ise ehitada, ütlevad asjatundjad.
Muru omamine või soov muru omada ei ole nii lihtne ettevõtmine, et hakka aga otsast tegema, küll välja tuleb. Seda eriti siis, kui tahta kaunist tulemust, millega saab ka teistes aiapidajates-majaomanikes kadedust tekitada. Aga ega see pole ka lausa ajukirurgia – abiks on spetsialistid, kelle oskused põhinevad suurel praktikal ning ka teadlaste soovitustel.
Selleks, et katuseaken saaks pakkuda nii silmailu kui ka kanda praktilist väärtust, peaks klaaspind moodustama hea valgustatuse tagamiseks 10–20% ruumi põrandapinnast.
TM KODU & EHITUS MAI 2023
Viimastel aastatel on turule ilmunud uuemaid terrassi ehitamiseks sobivaid materjale ning üha populaarsemaks on saamas ka kõikvõimalikud täiendused kesk õitsvat aeda olevale või kavandatavale tasasele põrandale.
Soojal ajal soovib enamik inimesi veeta võimalikult palju aega värskes õhus ning aed või rõdu muutub sel ajal sageli justkui lisatoaks. Aiamööblit appi võttes saab rõdule, terrassile või murulapile kujundada eriti mõnusa puhkenurga, kus päikest võtta, lugeda, süüa või külalisi võõrustada.
Savi- ja lubikrohv on tervisliku, sooja ja hubase sisekliima loojana jätkuvalt jõudsalt populaarsust koguvad siseviimistlusmaterjalid, mille kasutusvõimalused iga aastaga laienevad.
TM KODU & EHITUS APRILL 2023
Meie seni veel veerohkes, sademeterikkas kliimas on iga ehitise üks suurem vaenlane vesi, mis pole õiges kohas. Ja kui kõik teavad, et majal peab olema korralik katus, siis tuleks kohe lisada, et see on alles pool asja. Vihmavee ja ka näiteks lume sulamisvee katuselt ära ning seintest ja vundamendist eemale juhtimine on samavõrra vajalik ning vältimatu, kinnitab iga ehitusspetsialist.
Ripplae kasutamise eelis on selle lihtne paigaldus ja tehases valmis tehtud viimistlus. Tüüpiliste klaasvillast ja metallist ripplagede kõrval on populaarsust kogumas ka uudsed täispuidust ripplaed. 
Vana palkmaja renoveerimisel on puitkonstruktsioonide edaspidise säilimise huvides oluline jälgida, et neile hoone soojapidavuse tõhustamise käigus vesi ligi ei pääseks, sest just niiskus on palkmaja kõige suurem vaenlane.
TM KODU & EHITUS MÄRTS 2023
Valides koduks sobivat maatükki või vana maja, tasub lisaks selle asukoha hindamisele kontrollida ka krundi tehnovõrkudega varustatust ja liitumiste puudumisel liitumisega seonduvaid kulusid. 
Fassaad pole vaid näivus ega ka eputamisobjekt, hea fassaad kaitseb ka hoonet külma ning märja eest. Kuigi materjalihinnad on aastaga kõvasti tõusnud, tasub valida ikkagi võimalikult kestev, soovitavad asjatundjad.
Vannitoa sisustamisel on oluline koht valamukapil. See annab ruumile omanäolise ilme ning lisab praktilisust. Kuidas aga valida endale see õige?
TM KODU & EHITUS VEEBRUAR 2023
Kuigi varuvariantide loomise vajadusest, et võimaliku elektrikatkestuse korral mitte külmas ja pimeduses istuda, räägiti juba ammu, juhtus ikka nii, et päriselt inimeste teadvusse jõudis see alles siis, kui tormituule saatel maha sadanud märg lumi tuhandetest kodudest üle Eestimaa elektrivoolu röövis.
Kas te teate, milline on teie maja vundamendi soojapidavus? Kui varbad kipuvad külmetama, pole lood ilmselt kiita – vaja kutsuda spetsialistid vaatama. Soojustamist saab aga paraku teha vaid mittekülmadel kuudel, ütlevad asjatundjad, seega kevadel, kui maa üles sulanud ja tahenenud. Muidugi – kui pole plaanis köetavat telki kasutada.
Paindlikult komplekteeritavad moodulmajad sobivad tänapäeva inimeste maitsega ja vastavad ka ehitusmäärustele. Teraskarkassile loodavas moodulmajas on koos tervisesõbralikkus, muudetavus, transporditavus, ökoloogilisus ja odavus.
TM KODU & EHITUS JAANUAR 2023
Tänapäeval suhtub enamik inimesi soosivalt lahtise ruumikujundusega köögilahendustesse, need aga võivad olla väga erinevad. Soomlaste arvates võib köögis skandinaaviapärasus olla nähtav, aga muidu peab isikupärasus olema esikohal. Ajakiri küsitles köögisisustuse asjatundjaid köögikujunduse uusimate tuulte ja parimate köögiplaneeringute teemal.
Kui vanasti segas iga mees endale tsemendist ja liivast tunde järgi vajaliku segu kokku, siis tänapäeval on juba tehases valmis segatud kuivsegusid niivõrd palju, et valiku tegemine võib osutuda keeruliseks. Ometi on iga töö ja olukorra jaoks mõeldud kindel segu.
Ruumide kõige kasutatavam osa on muidugi põrand. Kõik on ilus, kuni kallis põrand on uus, aga kui kulunud ja kriimuline, kui on n-ö rajad sisse kulutatud – mis siis teha? Kas vahetada või üle lihvida, see on keeruline valik, ütlevad asjatundjad.
TM KODU & EHITUS DETSEMBER 2022
Kui aastat kolmkümmend tagasi oli ehitajal või renoveerijal valida vaid paari erineva profiiliga välisvoodrilauda ja tehti sellega, mida õnnestus hankida, siis tänapäeval on saadaval kümneid erinevaid profiile ja puidule on lisandunud uusi materjale.
Toa temperatuuri alandamine 24 kraadilt 18-le võib anda küttekuludelt veerandi ja rohkemgi kokkuhoidu. Aga kui jahedad võivad eluruumid olla, ilma et see tooks kaasa lisaprobleeme?
Põrand ilma liistudeta pole valmis põrand, vaid pooltoode – kõik paisumisvuugi vahed, seina ebatasasused ja praod paistavad. Ja interjöör mõjub lõpetamata. Liistude panemine on aga peen töö, kinnitavad meistrid.
TM KODU & EHITUS NOVEMBER 2022
Suur osa Eesti elamufondist on ehitatud nõukogude ajal, nii et arvestades tollaseid projekteerimisnorme ja arusaamu energiatõhususest on mõistliku energiakasutuse saavutamiseks vajalik majade rekonstrueerimine. Energiakriis on toonud veelgi teravamalt esile vajaduse suurendada hoonete energiatõhusust ja lisaks ka paikset energia tootmist.
Kips- ja betoonvalust põrandad on ühtviisi tugevad ja vastupidavad ning seetõttu võib olla keeruline valikut teha. Seepärast oleks kasulik enne otsustamist tutvuda lähemalt nii ühe kui ka teise variandiga, mõlemal on omad eelised.
Ruumide üldmulje loomisel on seinte värvimine ja ka muudel, keerukamatel viisidel kujundamine määrava tähtsusega, seda kinnitavad nii õppinud sisekujundajad kui ka teab igaüks meist.
TM KODU & EHITUS OKTOOBER 2022
Kui elamine tundub olevat luitunud ning mõned pereliikmed rõhutavad juba regulaarselt, et "midagi on vaja ette võtta", siis ongi ilmselt aeg käes remondiks. Aga see tee võib olla pikk, vaevaline ja ka küllalt kulukas, kui riskide maandamiseks juba idee algfaasis korralikku planeerimist ei rakendata – nii tööde mahu, aja kui ka rahaliste võimaluste puhul. Õige tegutsemine teeb kõik õnnelikuks, aga vale – sellest võib kujuneda tõeline kannatuste rada, nagu paljud oma tuttavate kogemusi meenutades võivad nõustuvalt noogutada.
Hinnatõusud pole enam kellelegi üllatus, seda mitte ka ehituses ja materjalide turul. Kus aga võiks olla see lagi ja milliste materjalide hinnad on kõige rohkem kasvanud? Uurime seda nii Eesti spetsialistidelt kui ka vaatame põhjanaabrite kogemuse põhjal, milline on olukord.
Mida uuem on aeg ja ehitamiskava, seda suuremaid aknaid tellijad ihaldavad. Samas on suvel päike üha kuumem ja talvel kütmine üha kallim – kas suured aknad on meie kliimas ilmaasjata kallis luksus? Arhitektid kinnitavad, et suure on ilusad, aknatootjad, et uued tehnoloogiad hoiavad seejuures raha kirka leegiga põlemast.
TM KODU & EHITUS SEPTEMBER 2022
Elektriarvetega maadlevast rahvast osa on ähvardanud täiesti võrguelektrist loobuda. Osa aga mõtleb, kas saaks olemasolevat päikeseelektrisüsteemi kujundada nii, et vajaduse korral toimiks see ka ilma võrguühenduseta.
Ilmastik mõjub sõidukitele halvasti, nii et iga eramaja kõrval võiks olla ka garaaž, mis kaitseb suvel autot intensiivse päikese eest ning päästab talvel selle lumest kaevamisest. 
Kodumajapidamise ehitus- või lammutustööde üks vältimatu tulemus on valmis maja või tühja platsi kõrval hulk jäätmeid, millest vaja vabaneda.
TM KODU & EHITUS JUULI 2022
Traditsiooniline eeskoda on välisukse ees olev praktiline varikatus või tuulekoda. Klaasitud veranda on ühtlasi ajaveetmispaigaks. Tänapäeval saab eeskojast veranda, kui eeskoda otsustatakse klaasida.
Vana, palkidest ja muust puidust ehitatud konstruktsiooniga maja renoveerimisel on eriti oluline, et ümberehitustööde käigus säiliks hoone n-ö loomulik tuulutus nii, nagu see kunagi maja ehitades on mõeldud.
Kui öeldakse, et hoone peaks kestma 50 aastat, siis paljud meil kasutatavad fassaadimaterjalid nii pikalt vastu ei pea, ütleb katuse- ja fassaadimeistrite liidu juhatuse esimees Peeter Kärp. 
TM KODU & EHITUS JUUNI 2022
Kevad on ehitamise aeg: kui maja valmis, hakkavad mõtted käima ümber suvemaja. Ja rehad-niidukid-kaminapuud vaja ka ära paigutada. Või siis külalised.
Väliköögis on suvel mõnus külalisi vastu võtta, grillida ja kuuma ilmaga umbse köögi asemel ka enda tarbeks toitu valmistada. Kuidas planeerida välikööki nii, et see vastaks kõigile vajadustele ja nõudmistele?
Külmas istuda on halb, aga küte on kallis. Sellises olukorras tuleb asuda soojustama. See, algul suurena tunduv kulu tasub end kiiresti ja mitmel moel ära, kinnitavad spetsialistid.
TM KODU & EHITUS MAI 2022
Vanades korterelamutes võib elanikel tekkida soov oma korteris radiaatorid välja vahetada, aga selleks peab olema korteriühistu nõusolek, sest tegevuse tulemusena võib terve maja küttesüsteem tasakaalust välja minna.
Energiahinna läinud aastalõpu šokk oli sissejuhatus uude aega: energia läheb kindlasti kallimaks, ükskõik kui kaua ja karmid sanktsioonid ka pole. Aitab vaid elamute soojusisolatsiooni otsustav parandamine, ehkki see võib tunduda esmapilgul kallis.
Ilusa muru saamiseks tuleb enne külvamist pinnas korralikult ette valmistada ja valida seemnesegu kasvupaigast lähtuvalt.
TM KODU & EHITUS APRILL 2022
Millised on aknapaigalduse sagedasemad vead ja kuidas neid vältida? 
Omanikujärelevalve on ehituseaduse ja valitsuse määrusega pandud kohustus igaühele, kes vähegi suurema hoone rajamise ette võtab. Kauaaegne järelevalveteenuse osutaja Mait Lillemäe vahendab oma kogemusi.
Kuidas koostatakse majaehituse leping tellija ja ehitaja vahel; mis peaks seal kindlasti kirjas olema? Lihtsalt projektist ja kokkulepitud tähtajast jääb ju väheks, aga tavainimene, kes ehitab maja vast kord elus, ei tea enamasti, millele tähelepanu pöörata.
TM KODU & EHITUS MÄRTS 2022
Klaasplokkide kasutamise hoogustumine eluruumide siseviimistluses on justkui ammuunustatud kombe elluäratamine, sest nõukogude ajal oli tavaks iseäranis ühiskondlikes hoonetes üpris palju klaasplokkidest siseseinu laduda.
On üldteada, et ilma projekti ja loata ehitada ei tohi, ent sama kehtib ka lammutamise kohta: lammutustegevus kuulub ehituse alla, mida reguleerib ehitusseadustik ja nii peab algama hoone mahavõtmine lammutusprojekti koostamisest ning loa taotlemisest.
Lagede kujul ja laematerjali valikul on suur mõju ruumi ilmele. Kas on lagi sile ja vuukideta või siis puusepa meistriteos voodrilaudade õige nurga all saagimisest? Lae vorm ja selle kattematerjalid mõjutavad otseselt, kuidas lagi akustikale mõjub.
TM KODU & EHITUS VEEBRUAR 2022
Soojuspumpade tööpõhimõte on lihtne – seade kasutab soojuse tootmiseks ümbritsevasse keskkonda salvestunud soojusenergiat. Seadme nimigi tuleneb tööpõhimõttest – väliskeskkonda salvestatud energia pumbatakse kompressori abil hoone küttesüsteemi. 
Projektita ei tohiks püsti saada ükski ehitis, mille ehitusalune pindala on suurem kui 20 ruutmeetrit. Aga millest alustada objekti projekteerimist – kas esmalt heita idee arhitektile, selle valmis saades projekteerijalt teostusdokumentatsioon tellida ja seejärel omavalitsuse kooskõlastusringile ning ehitaja otsinguile või kuidagi teisiti?
Kodused igapäevatoimetused tekitavad igasuguseid helisid ja ka väljastpoolt maja võib sisse kanduda igasuguseid hääli. Müraks nimetame mistahes häält või heli siis, kui see on häiriv.  Õnneks saab helisid juhtida, suunata, summutada ja kuuldamatuks teha. Akustiline projekteerimine ongi justkui kaleidoskoop, millega saab korda luua helide virvarris.
TM KODU & EHITUS JAANUAR 2022
Hallitusseened on suuremal või vähemal määral kõikjal meie ümber, aga kui hallitusseente hulk ruumi õhus nii suureks kasvab, et seenekolooniat on silmaga näha, muutub see inimese tervisele ohtlikuks.
Kasutusloata maja ei pruugi olla ohutu ning seda ei saa naljalt müüa ega pantida. Aga kuidas kasutusloa saamine välja näeb?
Kuigi kulunud vanasõna, et rege tuleks rautada suvel, on kõigile teada, nendivad ahjumeistrid ikka, et just praegu on neil käed-jalad tööd täis ja üks tellimus ajab teist takka. 
TM KODU & EHITUS DETSEMBER 2021
Kortermaja renoveerimine on keeruline protsess alates ühistus üksmeelele jõudmisest ja rahastuse leidmisest kuni elanikke täis hoone ehitustöödeni välja. Aga praegusel ajal ehitusturul valitsev materjalide ja töökäte puudus on muutnud renoveerimise veelgi keerukamaks.
Kinnisvaraturg on teinud pööraseid uperpalle ja löönud hinnad lausa taevasse. Kuulutuste juures leiab ka märkeid, et tegu on kaasomandiga. See muudab paljud ettevaatlikuks. Miks? Millised on kaasomandi erinevused ühisomandist ja mis võimalikud probleemid võivad tehingute valutut kulgemist ohustada?
Kui üldise mõõdupuu järgi võib täisbetooni pidada ehituses üheks kallimaks materjaliks, puitu peetakse kõige soodsamaks ja kivi või kergplokk jääb kusagile vahepeale, siis ehituseksperdid soovitavad ehitada pigem neid materjale omavahel kombineerides.
TM KODU & EHITUS NOVEMBER 2021
Kodus ise remonti tehes on tarvis välja arvutada iga ruumi värvi- või tapeedikulu. Mida rohkem on erinevaid toone ja erilahendusi, seda täpsem peab olema arvutuskäik, et materjali ei jääks puudu ega ka märkimisväärselt üle. Soovitusi jagab K-rauta sisekujundaja Getrin Ruut.
Seinakatete valikul ei pea enam ammu piirduma tapeedi ja värviga, vaid lahendusi on märksa rohkem ja eriilmelisemaid.
Maamajapidamise enda toodetud elektriga varustamine võib olla elustiil ja põhimõte, aga sellest võib saada ka möödapääsmatu vajadus, mille alternatiiv on maksta võrguettevõttele kümneid tuhandeid elektriliini kohalevedamise eest. 
TM KODU & EHITUS OKTOOBER 2021
Täielik pesuruumiremont koos sisustusega alla 400 euro eest. Kas see on võimalik?
Aiavalgustuse lahendused muutuvad iga aastaga mitmekesisemaks. Saab valida nii statsionaarsemaid kaabliga lahendusi kui ka päikesepaneelidega toimivaid lampe, mida võib kasvõi iga päev ümber tõsta. Loomulikult on valgusallikaks leed.
Kui soov on põrandad korda teha, ei pea alati vana põrandakatet välja vahetama. Et kulunud puitpõrandat on võimalik lihvides ja õlitades või lakkides taastada, teavad paljud. Aga ka vaip- ja PVC-põrandakatet saab vajadusel lappida. 
TM KODU & EHITUS SEPTEMBER
Katuse eluiga, olenemata, millisest materjalist see on, sõltub ennekõike ikkagi püüdlikust hooldusest. Ent aeg teeb lõpuks ikkagi oma töö, sestap tuleb eriti päevinäinud katuse pidavus nii kevadel kui ka sügisel üle vaadata. 
Sügiseste ilmade saabudes tasub oma aiaseadmed puhastada ning panna need õigetes tingimustes hoiule.
Passiivenergiamaja kõik kandvad välisseinad on EPS-plokkidest, mille õõnsustes on sarrus ja sisse valatud betoon. Üldiselt selliste seintega majade välisviimistluseks on krohv. Aga mida tehakse siseseinte puhul?
TM KODU & EHITUS JUULI 2021
Uue vannitoa rajamine või vana pesuruumi ajakohaseks muutmine on ka ehitaja jaoks üks keerulisemaid töid, mis eluruumide remondi juures ette tulevad, mistõttu ka nende hind kujuneb tavaliselt märksa kõrgemaks muu üldisemat laadi remondi hindadest.
Tänapäevased rullkardinad ei ole lihtsalt niisama akna ette veetavad rulood, vaid osa kogu koduautomaatikast. Nutijuhtimine muudab rulood osaks ruumide temperatuuri- ja konditsioneerimissüsteemist. Uute väljatöötatud omadustega kangamaterjalid on parandanud mitmeid kardinate kasutusvõimalusi.
Pilkupaitav kohev murupind on aia ehteks. Aga igal pool muru ühtmoodi hästi ei kasva või on selleks vaja siis liiga palju vaeva näha. Õnneks on olemas palju muid võimalusi. Kuidas tunduks, kui õuemaad kataks metsahuumus, sammal, heintaimed, sillutis või see oleks kujundatud inglise tüüpi lillerikkaks taluaiaks?
TM KODU&EHITUS JUUNI 2021
Aeda või koduhoovi tehtud kivisillutisega teerada talub hästi koormust, kestab kaua ja on asfalt- või betoonkattest isikupärasem, aga pika vastupidavuse tagab nendele radadele ennekõike kivide alla tehtud toekas kandekiht.
Aiamaja on ideaalne koht, kus sooja suveilma saabudes mõnusalt aega veeta. Aga milline majake valida ja mida turul üldse pakutakse?
Soojus meelitab hoonetesse hiiri ja muid närilisi. Kui võimalikud majja pääsemise kohad kinni panna ja kui maja ümber on piisavalt lagedat ala, siis väheneb ka kutsumata külaliste ilmumine majja.
TM KODU&EHITUS MAI 2021
Kuidas valmistada uueks hooajaks ette oma niidutehnika ja teised aiatööriistad? Millise aiatehnikaga on kevaditi alati kõige rohkem muret? Nõu annavad spetsialistid.
Terrass pole enam lihtne laudisehitis maja ees, vaid inimeste võimaluste kasvades muutunud järjest luksuslikumaks ja võimalusterohkemaks, pikema kasutuseaga õuetoaks.
Termopildistamise kaudu saab pinnatemperatuuride abil ülevaate hoone soojapidavusest.
TM KODU&EHITUS APRILL 2021
Erinevate põrandakatete uuega asendamiseks on üldjuhul mitmeid erinevaid põhjuseid! Kuid põranda hingeelu tundmata võib põranda uuendamise totaalselt tuksi keerata. Stabiilsele aluspinnale võib aga iga osavamate kätega hing ise lihtsalt põrandakatte peale saada. Leiame vastused olulisematele küsimustele, kui on soov põrandat vahetada.
Vundament (ld fundamentum) tähendab millegi alust või põhja. RooHouse Ehitus OÜ juhi Janek Roosmanni sõnul on vundamendi ehitus kogu hoone ehituse A ja O – ehituse kvaliteet, õige vundamendi tüübi ning materjalide valik ja kogu ehitise täpne projekteerimine mängib lõpptulemuse juures hindamatult suurt rolli.
Kevadel ehitus- ja aiahooaja algul on rohkem tarvis krundile erinevaid materjale vedada. Kuidas ja millega seda teha? Kel läheb suuremaks majaehituseks, see vajab pidevalt haagise abi. Üks võimalus on tööd ette võtta rendihaagisega, kuid peale mitmendat korda haagise rendipunkti külastades jääb õhku küsimus, et ehk on mõistlikum haagis rentimise asemel hoopis päriseks soetada. Kuid millist haagist valida?
TM KODU&EHITUS MÄRTS 2021
Tualettruum on iga kodu juures üks tähtis ja vajalik ruum. Tõsi küll, sellest ei räägita väga palju, kuid tasub vaid meenutada mõnda korda, kus seda kasutada ei saanud... Pärast seda pole tualeti olulisuses enam vähimatki kahtlust.
Katuseprofiili valikut mõjutavad lisaks tehnilistele tahkudele – Eesti kliimasse sobib kaldkatus paremini kui lamekatus – ka visuaalsed aspektid, sest katus peab sobima majaga, ümbruskonnaga ja meeldima majaomanikule.
Oma tervise säästmiseks oleks ehitus- ja remonditöödel sageli mõistlik kasutada hingamisteede kaitsevahendit. Paljudel juhtudel on see ka kohustuslik. Palju tolmu tekib näiteks lammutus- ja remonditöödel, puidu töötlemisel, kuivsegude segamisel. Kui renoveeritavas majas on näriliste eritistega segunenud tolmu, võib õige filter päästa haigestumisest viiruslikku neeruhaigusse.
TM KODU&EHITUS VEEBRUAR 2021
Majade välisseinte katmine krohvikihiga on üks hinnalt soodsamaid, tehniliselt lihtsamaid ning samas ajas kestvamaid fassaadi katmise, hoone hea soojusisolatsiooni tagamise ja sellele esteetilise väljanägemise andmise mooduseid.
Millest tänapäeva saun tehtud on? Klaasist, plaatidest, leedtuledest, disainsaunalavatsist ja mustast mustemaks võõbatud. Üha rohkem inimesi tahab oma kodusauna juurde ka kõikide edevusvõimalustega spaad. Kõige A ja O on endiselt ikkagi hea leil.
Vesi ämbrisse, segupulber sisse. Siis segame vispliga ja laseme viis minutit seista. Seejärel veel üks kiire segamine, et vahepeal sulanud polümeerid ühtlaselt seguneksid. Kui segumass on meie arvates liiga paks või liiga vedel, siis lisame sortsu vett või kämblatäie pulbrit. Kasutamisõpetust me ei loe, sest teame kõike iseenese tarkusest.
TM KODU&EHITUS JAANUAR 2021
Hea garderoobilahendus nõuab arvutamist ja korralikku eeltööd. Laiused, kõrgused, sügavused, asukoht – need kõik mõjutavad hiljem garderoobi kasutusmugavust.  
Vana rusikareegel betooni kuivamisel kõlas, et betoonikiht kuivab 1 cm nädalaga – AGA EI KUIVA!
Vanades paneelmajades on elektrijuhtmete vahetus suur töö, sest enamasti tuleb uute juhtmete paigalduseks korter uusi juhtmesooni täis freesida. Vana alumiiniumist elektrijuhtmestik kujutab endast aga tänapäevase tarbimise juures tuleohtu.
TM KODU&EHITUS DETSEMBER 2020
Pikalt kasutuses olnud vee- ja kanalisatsioonitorudesse võivad tekkida mikropraod, mille kaudu vesi tasahilju hakkab välja pressima, metalltorud roostetavad läbi ja malmist heitveetorud tuleb ajakohaste plasttorude vastu välja vahetada.
Lume tulek ei tohiks üllatada. Ometigi – aastast aastasse tuleb paljude jaoks talv ja lumi ootamatult, pannes inimeste lihaskonna ja närvid proovile. Oma krundile sadanud lumest tuleb õu mõistlikus mahus puhtaks lükata või siis lasta kokkulükatud lumi hoopiski ära viia. Heade lumerookimisvahendite kasutamisega hoiab kokku jõudu ja aega.
Eri tüüpi seinakattematerjalide paigaldamiseks sobivad erinevad liimid – vale liimi valimisel ei pruugi tapeet seina seisma jääda.
TM KODU&EHITUS NOVEMBER 2020
Meie kliimas on sügisel katuse suurimad vaenlased tugevad vihmahood ja tuul. Mis on katuse ehitamisel valesti läinud, kui vett majja sisse hakkab tulema? Spetsialistid annavad nõu, millistele kohtadele tähelepanu pöörata ja kuidas probleemsed kohad likvideerida.
Kodudes on kõige lihtsam, odavam ja levinum värvitud kipslagi, mida on remondi käigus soodne üle värvida, ent võimalusi on teisigi. Näiteks valida pinglagi.
Segadusest ja kaosest õigete tööriistade ja tarvikute otsimine võtab töötegemise lusti ära. Selge korra saab majja vaid siis, kui omaenda vajaduste kohaselt oma tööriistad ja -tarvikud nende kasutusotstarbe järgi paika panna.
TM KODU&EHITUS OKTOOBER 2020
Haiguste hooajal pööratakse kodu puhastamisele kõrgendatud tähelepanu, ent desinfitseerimisega ei tasuks siiski ka üle piiri minna, sest kasutades kõigil pindadel kangeid puhastusvahendeid, hävitame mikroobid, muutes enda immuunsüsteemi nõrgemaks ja sattudes nii vihma käest räästa alla.
Mis on sädeluskaitse ja miks on see nii oluline? Eaton Electric SIA Baltikumi müügijuht Ragnar Roos ja ASi Esvika Elekter müügiinsener Ardi Loos toovad asjasse lähemalt selgust.
Kas valikud pakettmajade suhtes kuuluvad rohkem tarnemajanduse või turumajanduse valdkonda? Asi peaks olema ju selge, sest majaehitusfirmad väidavad, et pakuvad potentsiaalsetele klientidele just seda, mida soovitakse. Aga kas see tegelikkuses ikka on nii?
TM KODU&EHITUS SEPTEMBER 2020
Enne redelile või tellingule ronimist tasub kontrollida töövahendi korrasolekut ning veenduda, et seda osatakse õigesti kasutada, sest muidu võib töötegemine lõppeda kipsis jäsemetega või veelgi hullemini.
Puitvoodriga hoonete välisvärvi värskendamine on kalliksminev töö, mis võetakse tihtipeale ette alles siis, kui viimane aeg juba käes on. Liiga kaua välisvoodrile uue värvkatte pealevõõpamisega viivitamine võib aga kätte maksta. Ka värvide ja töövahenditega koonerdamine võib hiljem hoopiski kallimaks maksma minna.
Võimsamate varstolmuimejate imemisvõime ja tööomadused kasvavad jõudsal tempol. Nende  tolmuimejate sarjas on konkurents kõva ja iga aasta tuleb müügile taas uusi tolmuimejaid. Kuigi tippklassi tolmuimejad on mõnedelt vanadelt tuntud tootjatelt, on siiski ka uusi firmasid turule tulnud.
TM KODU&EHITUS JUULI 2020
Kuigi Eesti aiamajade tootjad on valdavalt orienteeritud kauba piiri taha müümisele, on nende toodang saadaval ka kodumaal, tarvitseb vaid internetist otsida või mõne tootja kaubakataloog lahti lüüa – aiamaju leiab sealt kümneid erinevaid.
Vanemates kortermajades eraldiseisva WC ja vannitoa vahelise seina eemaldamisel saab selle ümber ehitada tänapäevaseks pesuruumiks. Ent palju on neidki, kes soovivad pesu- ja tualettruumi eraldi hoida ja seda ka uutes kortermajades.
Paigaldus- ehk montaaživahud tunduvad olevat lihtsad kasutada, aga see mulje on mõnevõrra petlik. Paigaldustöö puhul on oluline täpne doseerimine, sest hilisem vigade parandamine on tüütu ja mõnikord ka tulutu.
TM KODU&EHITUS JUUNI 2020
Enne, kui terrassilaudu hakata vahetama, tuleks kontrollida, et alustalad oleksid korras ja nende jaotus uue terrassilaudise jaoks õige. Vajaduse korral võib alustalasid lisada.
Moodsate ehitusvõtete ja uudsete materjalide kasutamise kõrval tõuseb üha enam hinda ka vana ja väärika taastamine. Oskusliku tegutsemisega võib vanast lääpavajunud maamajast saada väärt eluase veel mitmele põlvele.
Korralik värvikiht maja välisvoodril kaitseb nii voodrilaudu kui ka nende all olevat seinakonstruktsiooni ja loomulikult näeb uus värske värvipind hea välja. Varasuvi on välivärvimise tööks parim aeg.
TM KODU&EHITUS MAI 2020
Meie ilmastik muutub eelduslikult soojemaks, sajusemaks ja tormisemaks. Selline ilmastikumuutus tekitab võimaluse, et ka hoonetele hakatakse esitama rangemaid nõudeid. Eriti suuresti mõjutab ilmastikumuutus puitu, mille vastupidavus niiskuse mõjutustele on piiratud.
Muruniidukid lähevad iga aastaga üha targemaks ja seeläbi ka kasutajale mugavamaks ja käepärasemaks. Uurisime tootjatelt, millised on viimase aja uuendused, millele võiks niiduki valimisel tähelepanu pöörata.  
Mullafreesi ei saa osta tuttava soovituse või hea sooduspakkumise peale, tööriist peab lähtuma haritava maalapi suurusest, maapinna olemusest ja töötegija ootustest.  
TM KODU&EHITUS APRILL 2020
Tänapäevaste moesuundumuste kohaselt soovitakse, et sauna laudis ja seinad ning lagi oleksid mingit tooni. Ei ole enam haruldus, et kogu saun seest on võõbatud täiesti mustaks või valgeks, ja on neidki saunu, kus puitpinnad jäetakse täielikult toonimata. Olgu sauna sisevaadete soovid millised tahes, tasub puitpinnad alati mustuse- ja niiskuskaitse vahendiga üle võõbata.
Talv on pannud terrassid proovile ning läbivettinud lauad ootavad heaperemehelikku hoolitsust, mis aitaks valmistuda järgmiseks katsumuseks – suviseks päikese ultraviolettkiirguseks.
Puitmaterjali kinnitamine on ju iseenesest lihtne, kui vaid pidada kinni teatud rusikareeglitest.
TM KODU&EHITUS MÄRTS 2020
Naabrite juurest kostev müra on keerukas probleem, mille põhjused võivad peituda nii ruumide õhukestes seintes, kehvades konstruktsioonides kui ka kipsplaati läbivates aukudes ja pistikupesades. Mida ette võtta häiriva müra vastu?
Kuivjääga puhastamine on lihtne ja kiire puhastusviis, millega saab puhtaks kasvõi palkseinad.
Lisaks laialt levinud viilkatustele ette nähtud katuseakendele hakkavad üha enam levima ka aknad, mis mõeldud lamekatustele, mida ei piira enam iseloomulik kuppel, mis võivad olla ka avatavad ja millel võib isegi kõndida.
TM KODU&EHITUS VEEBRUAR 2020
Põrandaplaatide mõõdud on kõvasti kasvanud – 60 × 60 cm plaadid on juba täiesti tavapärane toode. Põrandaplaatide üha suurem eelistamine pole ka ime, sest plaatpõrand näeb ilus välja, see on kauakestev ja kergesti hooldatav.
Eesti inimene ostab endale uue teleri keskmiselt iga kümne aasta tagant. Selle ajaga jõuab tehnoloogia teha mitu tiiru ümber maakera ja esmapilgul uute mudelite kohta infot lugedes võib tunduda, et loed võõrkeelset teksti, kus võhikule pole midagi lihtsaks tehtud. LCD või OLED, UHD või 8K, HDR ja tehisintellekt – termineid oleks justkui kuulnud, aga mida need tegelikult tähendavad?
Hästi planeeritud garderoob mahutab kõik kodus oleva, alates rõivastest ning lõpetades kohvri, tolmuimeja ja triikimislauaga.     
TM KODU&EHITUS JAANUAR 2020
Liistude ülesanne on varjata ja kaitsta või, vastupidi, rõhutada erinevate materjalide ja pindade üleminekuid. Ehitusmaterjalide kauplustes olev liistuvalik võtab silme eest kirjuks ning sunnib ostjalt küsima, millist liistu tuleks tuppa ikkagi valida.
Eesti kohvilemb tarbib vähemalt kilogrammi kohviube kuus. Kvaliteetsest kohvist osatakse üha rohkem lugu pidada ja kui veel kümmekond aastat tagasi oli kodune ube jahvatav ja piima vahustav masin pigem luksus, siis täna ei kujuta tõeline kohvigurmaan selleta oma elu ettegi.
Meie laiuskraadidel vajavad veetorud, olgu need siis hoonete kütmiseks, veevarustuseks, heitvee ärajuhtimiseks või aiamaa kastmiseks statsionaarselt paika pandud torud, kaitsmist külmumise eest.
TM KODU&EHITUS DETSEMBER 2019
Tapeetimine on tänapäeval lihtsam kui kunagi enne, aga valik tohutu suure pakutava tapeedirohkuse hulgast võtab lihtsalt aega. TM kogus tapeediostjate valikute lihtsustamiseks häid nippe ja nõuandeid.
Mis saad teha tagamaks kvaliteetse küttesüsteemi paigaldamise? Kui süsteem on välja valitud ja projektki olemas, siis kuidas edasi toimetada? Keda palgata ehitama ning kuidas seda protsessi ise kontrollida?
Tänapäeval on väiksemate hoonete ehitamisel ja remontimisel põhiline siseviimistlusplaat kipsplaat. Ja see asjaolu on ka lihtsalt seletatav, sest kipsplaati on kerge töödelda ja sellele saab teha mitmesuguseid pinnakatteid.
TM KODU&EHITUS NOVEMBER 2019
Osa aia taimedest saab väljas hakkama, kui neile talvist kaitset pakkuda, aga teised on vaja õuest siseruumidesse viia talve ajaks. Õigel ajal tehtud õiged kaitsmismeetmed tagavad, et kõik aiataimed talve ilusasti üle elavad.
Puitehitisele kujutavad endast kõige suuremat ohtu hallitusseente vohamine ja puidus pesitsevad putukad – mõlemad on elusad organismid ja mõlemad vajavad puitu oma elutegevuseks.
Kui on plaanis vanad aknad uute vastu välja vahetada, pole asjaga mõtet venitada ning suve oodata. Külm ilm uute akende paigaldamist ei sega ja tihtipeale saab paigaldamise hinna ka soodsamalt.
TM KODU&EHITUS OKTOOBER 2019
Parkett, olgu see siis puhas puit või suuresti tselluloosist valmistatud laminaat, on kaunis ja looduslähedane põrandakattematerjal, mida saab suhteliselt lihtsasti paigaldada ja mis õige hooldamise korral kestab kaua.
Paljudes kodudes on köögis või pesuruumis massiivpuidust töötasapinnad. Ja olgu need tehtud mistahes puuliigist, vajavad need aeg-ajalt hooldamist ja värskendamist.
Puidust siseseinte värvimistööd tasub teha asjatundlikult. Eriliselt tähelepanelik peab olema värvi valimisel, et mitte puitseina suurepäraseid omadusi ära rikkuda.
TM KODU&EHITUS SEPTEMBER 2019
Inimestest lähtuvad hõõrdeelektrist tekitatud särtsud ehk elektrostaatilised pursked võivad rikkuda elektroonikaseadmeid, ohtu seada patsienditurvalisuse haiglates või põhjustada plahvatusi. Elektrostaatilised pinged võivad kergesti tõusta kümnete tuhandete voltideni.
Salv- ehk šahtkaevu ehitamine on küll puurkaevust odavam, kuid seda tasub teha siis, kui maapinna lähedalt on võimalik saada vajalikul hulgal joogivee kvaliteedinõuetele vastavat vett.
Pere oli oma 1950ndate algul ehitatud majale lasknud poolteist aastat tagasi uue katusekatte panna, aga aja jooksul panid tähele, et räästalaudise vahelt tilgub vett. Kahtlused, et katus laseb vett läbi, süvenesid ja telliti asjatundja tegema katusekontrolli. Uurimine laienes katuslae konstruktsioonidesse.
TM KODU&EHITUS JUULI 2019
Igikestva ehitusmaterjalina sobib looduskivi kõikjale – põrandakatteks, seinakatteks või erinevatesse kohtadesse köögis töötasapinnaks või mujale.
Katuse esimene ülesanne selle all elavate inimese jaoks on kahtlemata sademetekindlus ja soojapidavus, aga kaugele paistev katus ilmestab ka miljöömaastikke ning sellegagi peab katusekatet ja selle värvi valides arvestama. Ruberoid annab kerge ja müravaba katuse, mätas aitab loodusesse sulanduda.
Suvel on mõnus, kui saaks aias end veidi jahutada ja veemõnusid nautida. Basseini ehitus on suurem ettevõtmine ja alati pole selleks ka aias piisavalt ruumi. Kas kümblustünn võiks asja ära ajada?
TM KODU&EHITUS JUUNI 2019
Ehitajale sobiv tööjalanõu peab lisaks turvalisusele olema kerge, ergonoomiline, mugav ja hingav.
Halvasti kinnikäivat või kõverdunud ust on võimalik rihtida ja parandada nn ukseproteeside abil, mida saab paigaldada puitkiiludega.
Vannitoas on ikka otsitud alternatiivseid lahendusi keraamilistele plaatidele. Tänapäeva sisekujunduses on kõrgelt hinnatud minimalistlikud betoonilaadsed viimistlused, mida saab luua mikrotsemendiga. Kõige olulisem on seejuures asjaolu, et mikrotsemendiga kaetud pinnal puuduvad vuugivahed ja seda on vannitoas väga lihtne hooldada.
TM KODU&EHITUS MAI 2019
Kui ette võetakse esivanematest järele jäänud maamaja remontimine, tuleb sellel lasuva eterniidi alt teinekord välja arhailine laastukatus, sest enamasti löödi toona moodne eterniit otse vanale laastule peale. Kena oleks ju nüüd endisaegne lahendus taastada. 
Mais sooja ilmaga hakkab muru mühinal kasvama. Kätte jõuab niiduhooaeg! Nüüd tuleb kuurist või keldrist välja otsida aiapidaja truu abiline muruniiduk. Kuidas aga pikalt seisnud niiduk kenasti tööle saada ja millist turgutust see vajab, jagab nõu Stokkeri hoolduse teenindusjuht Asko Häusler.
Tavaliselt oleme me harjunud ehituspoodides ikka ise kohal käima, mõnikord ka käru rentinud ja tõstnud suuremad asjad katuseraamile. Kas see rassimine tasub end ära või oleks muretum tarvilik ehitusmaterjal kõik e-poest tellida ja lasta koju tuua? Uurisime võimalused järele mõne suurema e-poe näitel.
TM KODU&EHITUS APRILL 2019
Kui vanasti oli kelder talu süda või vähemalt elutähtis koht, kus hoida majarahva talvevarusid, siis tänapäeval on maja kõrval asuv kelder ka hoovile omapärast ilmet andev dekoratiivne element.
Kasutamata potentsiaalsed ruutmeetrid kodus tänapäeva kalli energia- ja kinnisvarahinna tõttu kasuks ei tule. Lükanduks on ruumi parema ärakasutamise suhtes eriti sobilik lahendus. Avarates ruumides saab lükandustega soovimatuid vaateid sulgeda ja soovitud vaateid avada vajaduse kohaselt.
Jaapanist pärinevast yakisugi-tehnikas söestatud puidust fassaad annab ehitisele uudse ja omapärase välimuse, aga ka vastupidavuse peaaegu sajaks aastaks. Söestunud pind ei mädane, hoiab eemale puidukahjurid, on vastupidav ilmastikumõjudele ja UV-kiirgusele ning on tulekindlam kui tavaline värvitud laudis.
TM KODU&EHITUS MÄRTS 2019
Taimestatud ja kividega ning sillutisega kujundatud aed annab aiale oma olemuse. Piirdekivid jaotavad kenasti sillutisalad ning juhivad ka sulamisvee liikumist.
Unustage heledad köögid! Sel hooajal on must uus hall. Musta värvi köögid on taas kuum trend ja on võtnud hallidelt koha üle. Kogu köök tehakse musta värvi – isegi kapid, tööpind, tehnika. Kusjuures kogu köögitehnika, ka veekeedukann on matt must. Moemaailma suunad jõuavad ka kööki. Mida köögi rajajad võiksid sel hooajal silmas pidada? Sisekujundajad jagavad nõu.
Meie idufirma Roofit.solar on välja töötanud maailmas ainulaadse katusekattematerjali, mis näeb välja nagu tavaline plekk-katus, aga toodab elektrit sama efektiivselt kui tavalised päikesepaneelid. Kivikatuse saab samuti idufirma SolarStone paneelide abiga panna energiat tootma nii, et katusel pole näha mitte ühtegi päikesepaneeli. Uued tehnoloogiad võimaldavad ehitada visuaalselt nägusaid ja energiatõhusaid hooneid.
TM KODU&EHITUS VEEBRUAR 2019
Mikrokiust värvirulle pakutakse siledate pindade ja raskemini käsitsetavate värvide patentlahendusena. Mikrokiudrullide kasutatavus jääb veel siiski nende mainele alla. Testimine näitas, kuivõrd kvaliteetse värvipinna selliste värvirullidega saab.
Gaasikatlaga on midagi valesti, kui selle töös hakkab häireid esinema, näiteks ei tooda see enam sooja vett, lülitub välja vms. Mida siis teha? Vastab Adven Eesti turundus- ja kommunikatsioonijuht Maret Martsepp.
Kui pole võimalik liituda ühiskanalisatsiooniga, on reovee käitlemiseks kolm võimalust: kasutada kogumismahutit, septikut või biopuhastit.
TM KODU&EHITUS JAANUAR 2019
Moodi on läinud tapeetseinad värvitud seinte vastu vahetada, aga paljud pelgavad tapeedieemaldamistööd ja sestap värvivad tapeedi lihtsalt üle või liimivad kes teab mitme kihi tapeedi peale veel ka ülevärvitava seinakatte. Nii keeratakse kokku aga paras käkk.
Vinüüliga kaetud põrandakatteid on plankudena, rullmaterjalina, plaadina ja korgist. Vinüülkatete plussid on hea kulumiskindlus ja kerge hooldatavus. Vinüülpõrand sobib nagu rusikas silmaauku just ühiskondlikesse ruumidesse ja sellistesse kodudesse, kus põrand on tugevama kulutuse all – näiteks väikelastega ja koduloomadega peredes.
Uue trendina levib järjest enam katusematerjalide kasutamine fassaadidel.
TM KODU&EHITUS DETSEMBER 2018
Keraamilised plaadid muutuvad aina suuremaks, ent nende paigaldus võib olla keerukas: vaja läheb mitut inimest, spetsiaalseid tööriistu ning plaatijad, kel suurte plaatidega kogemust vähe, ei soovi seda hirmutavat tööd ette võtta. Suuremaid plaate ei maksa siiski karta, sest paigaldus on väikestega üsna sarnane ning need sobivad hästi ka väiksemasse vannituppa.
Hallitusseened on ökosüsteemi üks osa, mida on õhus alati. Kui hävitada hallitusseened viimseni, hävineks ka elukeskkond. Niisiis saab nende hulka õhus ja pindadel üksnes vähenda ja piirata, mitte täielikult tõrjuda. Hallituse kontrolli all hoidmine on aga vajalik, et see liigses koguses tervisele ei hakkaks.
Telemees, koolitaja ja sündmustejuht Hannes Hermaküla on avaliku kuvandi kõrval väga perekeskne inimene. Talle meeldivad vanad majad ning lööb mõnuga käed külge juba teise oma kodu renoveerimisel.
TM KODU&EHITUS NOVEMBER 2018
Igasse kodusse on vaja mitmesugust valgustust, sest hea valgus on erksuse, töötõhususe ja -turvalisuse ning hea enesetunde allikas. Lampide tootmistehnoloogia kiire areng on müügile toonud uudseid valgusallikaid.
Uksetootjad hoiatavad välisukse veebipoest ostmise eest – kui ukse kvaliteedis ega väljanägemises pole oma silmaga veendutud, võib juhtuda, et pärast nädalast kasutamist on vaja see välja vahetada.
Pikad pimedad õhtud on mõistlik sisustada oma kodule seestpoolt värskema ilme andmisega. Seal ju vihm ja madal temperatuur tööd ei sega.
TM KODU&EHITUS OKTOOBER 2018
Kui pealkirjas toodud soovitust ei viitsi järgida, on otstarbekam pealiskaudse soojustamise asemel puid ahju lisada.
Vahel on ka tihedalt täisehitatud linnaruumis võimalik korteriomanikel oma elamist laiendada.
Et uisapäisa alustatud ehitustegevuses mitte seadusega pahuksisse minna, tasub enne kopa maasse löömist pisut süveneda, mis on lubatud ja mis ei, millisel juhul on ehitusluba vajalik ja millisel ei, ning missugune peab olema projekt, millise alusel krunti hoonestama asutakse.
TM KODU&EHITUS SEPTEMBER 2018
Puitvoodriga eramu välivärvimine tehakse tihtipeale oma jõududega või talgukorras. Kui suuremaid eksimusi vältida, saab ka algaja majavärvimisega hakkama.
Sissemurdmine või pakasest tekkinud kahjud on suvilatele suurimad riskid. Tavaline kaugvalve muidugi kumbagi riski ära ei hoia, ent asjast kiiresti teada saamine minimeerib lisakahjud.
Soovides põrandat uuendada, võib suur valikuvõimalus segadusse ajada: erinevaid põrandakattematerjale eri stiilides on jalaga segada. Sestap tasub enne selgeks teha, millist põrandat ja millistesse tingimustesse on vaja ja millised põrandamaterjalid parimini vastavasse ruumi sobivad. Korralikult tehtud eeltööd tagavad hea lõpptulemuse.
TM KODU&EHITUS JUULI 2018
Hea katusevärv peab vastu pidama erinevatele ilmastikutingimustele, olgu selleks siis külm ja lumine talv, kuum ja päikseline suvi või niiske ja vihmane kevad-sügis. Väga oluline on katusevärvi nakkumine aluspinnaga, veekindlus ning vastupidavus UV-kiirgusele.
Umbrohud on aiale nuhtluseks varakevadest alates kuni pakaseilmadeni. Umbrohutõrjet võib teha ka tulega. Harrastusaedniku kätte sobib kergekaaluline gaasi või elektriga töötav umbrohupõleti.
Kodus kostvate helide ja kõlade suhtes tasub iseendast hoolida nii vaikusearmastajatel kui ka neil, kes soovivad, et neil kodus pidev muusikaline taust oleks. Parim tulemus, et ka kõrvadel oleks hea, vormistatakse juba hoone projekteerimisel, aga et kuulmismeel end hästi tunneks, on võimalik kodus ka hiljem vastavaid parandusi teha.
TM KODU&EHITUS JUUNI 2018
Vannituba on korteris ja elamus üks kasutatumaid ja samas ka suurima koormuse all olevaid ruume. Vannitoas tuleb niiskustõke ja kogu muu sisseseade ehitada korralikult. Pesuruumi funktsioonid tasub planeerida võimalikult lihtsateks, siis sujuvad paremini ka muud argitoimingud.
Paljudes hoones on väikeseid pragusid, millest tuul sisse puhub, nende tihendamine on tihtipeale tüütu töö ja nõuab leidlikkust. Aga abi võib saada kasvõi… apteegist!
Akutehnoloogia teeb edusamme paralleelselt mitmes eri valdkonnas. Relakad, trellid ja mitmed muud elektrilised käsitööriistad toimivad tänapäeval ilma voolujuhtmeta. Sama areng toimub ka muruniidukite puhul.
TM KODU&EHITUS MAI 2018
Krunti piirav aed vajab sisse- ja väljakäimiseks väravat, millest nii elanikud kui külalised mugavalt õuele pääseksid. Hea värav on selline, mis maja ja seda ümbritseva taraga harmoneerub, aga selle tähtsaimad omadused on vastupidavus ja kasutatavus.
Dekoratiivkrohvid, nagu nimigi ütleb, erinevad tava- ehk aluskrohvidest selle poolest, et nende eesmärk on dekoratiivse, struktuurse pinnakatte loomine ning aluskrohvi ja seinte ilmastikukindlaks muutmine. Nõu annavad ses osas Decora turundusdirektor Kelly Härmson ja  Weberi tootejuht Marti Dengo.
Kas traditsioonilise vesi-lapp-paber meetodi asemel on ka teisi lahendusi, et see iseenesest hädavajalik, aga mitte kuigi meeldiv tegevus endale kuidagi mugavamaks muuta?
TM Kodu&Ehitus aprill 2018
Kauni ja vastupidava muru eeldus on korralik kasvupinnas ja hoolikad eeltööd. Lisaks on vaja korrapärast niitmist ja hooldust.
Põrandaküte on suure kasutusmugavusega küttemeetod: tagab meeldivalt ühtlase temperatuuri kogu ruumi ulatuses. Seda on lihtne paigaldada nii maja ehitamise käigus kui ka remondi ajal kas saneerimis- või mugavusküttena.
Kruvitüübel ehk rahvakeeli lihtsalt tüübel suudab taluda üsna suuri koormusi. Igas kodus on tüüblite abil seinale riputatud pilte, riiuleid või muid väärtuslikke ja kaalult üsna raskeid esemeid. Kuivõrd aga tüüblite kandevõimesse saab loota?
TM Kodu&Ehitus märts
Majapidamisvee torustikud tasub välja vahetada enne, kui on liiga hilja. Eramutes saab torustikud hõlpsalt ja kiiresti vahetatud. Pererahval pole vaja ka ajutiselt majast välja kolida.
Nüüdisaegseid paarismaju ühendab omavahel enamasti kas siis puukuur või panipaik, nii ei saa naabri lähenemine kütmisele teisele saatuslikuks saada. Ent on ka vanemat tüüpi maju, mis koos nagu siiami kaksikud ning kui siis üks kahest osapoolest kütmist ei harrasta, on teisel "sundabielu poolel" vesi ahjus. Õigemini – seina peal või laes. 
Kes majaehitust või remonti plaanib, saab kuludes kokku hoida, kui osa töid ise ära teeb. Pesuruumide ehitamisel või remontimisel pole seaduse mõistes isetegemisel takistusi. Peab vaid teadma, mida teed.
TM Kodu ja Ehitus veebruar 2018
Targad lahendused vannitoas teevad elu mugavamaks ja mõnusamaks. Mis need võimalused siis on? Näiteks muusikat mängiv vann, mäluga tualetipott ja vaid lapiga puhastatav sanitaarkeraamika. 
Ühenduses loodusega saame olla mitmel moel. Üks võimalusi on valida oma kodu rajamiseks ehitusmaterjal,  mida on kasutanud meie esivanemad juba aastasadu.  Ja seda põhjusega.
Niisketesse ruumidesse sobiva pahtli tunneb tavaliselt ära täheühendi LV või LW ja ka kallima hinna järgi. Tootekirjelduse järgi niiskuskindlad pahtlid muudest pahtlitest palju siiski ei tundu erinevat. Asjas otsustati selgust saada.
TM KODU & EHITUS JAANUAR 2018
Et puitpõrand – olgu siis parkett või lauad – kestaks kaua ja näeks kena välja ka aastate möödudes, tuleb seda järjepidevalt ja muidugi ka õigesti hooldada.
Torustikud võivad kinni külmuda, kui kõva pakane äkiliselt sulale pöörab. Veeavariid saab vältida peakraani sulgemisega. Veetorustik tasub aga korralikult külma eest isoleerida, paigaldades selle külmumispiirist sügavamale maasse ja kasutades ka torude elektrilist soojendamist külmumise vastu.
Tänapäevaste liim- ja tihendusmasside kohta väidetakse selliseid omadusi, millesse veel kümme aastat tagasi oli raske uskuda. Modifitseeritud silikoonidel põhinevad liim- ja tihendusmassid annavad õigetes kasutuskohtades ja õieti kasutatuna üsna hea kinnituse ja väga hea elastsuse. Ka tööturvalisuse seisukohalt on need tooted teistest võistlevatest liimitüüpidest meeldivamad kasutada.
TM Kodu & Ehitus detsember 2017
TM Kodu &Ehitus detsember 2017
Kodus võib olla ei-tea-mitutuhat asja ja segadus ning kaos on sellise hulga nodiga kerge tekkima. Kuna elujärje tõusuga on inimestel ka asjade hulk kasvan, vajatakse üha rohkem ruumi ka asjade hoidmiseks.
Magamistuppa uut madratsit valides tuleks kõigepealt mõelda läbi, kui pehmet või jäika soovitakse. Kindlasti ei tasuks seda tellida internetipoest, vaid tuleks kõigepealt kohapeal järele proovida – inimeste kehad on erinevad ja mis sobib ühele, ei pruugi sugugi olla teise jaoks parim variant.
Rooste sööb metalli kiiremini kui me tavaliselt arvata oskame. Nii võib ehe ja haljas metall niiskes ja soojas keskkonnas seistes juba vaevalt nädalakesega pruunika korrosioonikihiga kattuda. Ja see on kindel märk sellest, et roostetamise protsess on alanud ja metall vajab kiires korras kaitset.
TM Kodu & Ehitus november 2017
TM Kodu & Ehitus november 2017
Üha enam koguvad populaarsust mitmesugused tehases valmistatud puitmajad. Tehasemaja tellides tuleb aga leping korralikult läbi lugeda ja enne allakirjutamist selgeks teha selles sisalduvad ja välja jäänud tööd. Turu keskmisest hinnast poole odavamat maja pole olemas – sotsiaalmeedias pakutavad odavad majapaketid ei sisalda enamasti kallimaid ehitustöid.
Kuigi ka valmismajade pakkumine on üsna lai, ja endale sobiva leiab küllap igaüks (nõudlikud saavad alati eriprojekti tellida), tekib siiski mõnes uusrajoonis küsimus, kuidas suhteliselt ühenäolistes majades tekitada ja säilitada omanäolisus.
Hollandis Eindhovenis on looduskaunis keskkonnas üks iseäralik maja: olles seda korra külastanud ja sattudes sinna uuesti, võid tunda, et näed viirastust – hoone on hoopis teistsuguse suuruse ja kujuga… Vaat see on tõeline moodulmaja – ka paika pandult laseb oma seinamooduleid vastavalt tujudele ja vajadustele liigutada!
TM Kodu & Ehitus oktoober 2017
Vannitoa äravool on koht, mis tuleb rajada erilise hoolega, sest selle ehitamisel tehtud vigade parandamine on kulukas ja aeganõudev, halvimal juhul kogu ehitustöö otsast algamine.
Vana palkmaja laudpõranda soojapidavamaks muutmine ja renoveerimine võivad hobiehitajale näida esmapilgul lihtsate ja loogiliste tegevustena. Oluline oleks justkui teada tööde järjekorda ja kasutada õigeid võtteid. Siiski on nii enne tööle asumist kui protsessi jooksul oluline silmas pidada palju asjaolusid ja arvestada maja tervikuga.
Laminaadiga saab kergesti nägusa ja sileda põranda. Pinnamustreid on suures valikus ja põranda katmisega laminaadiga saab ka ise hakkama. Lase vaid tööl lennata!
TM Kodu & Ehitus september 2017
Lõviosa endistest suvilarajoonidest on kujunemas aastaringse asustusega asumiteks ning paljud neisse piirkondadesse asunuist on dilemma ees – kas lammutada vana suvila ja ehitada täiesti uus maja või annab suvila asjalikult ümber ehitada.
Korstnat tuleb puhastada vähemalt korra aastas, kuid küttekolde ja küttematerjali eripärast tulenevalt võib olla vajalik ka tihedam hooldus.
Kuidas kutsumata külalised - sipelgad, kes hulgakaupa elamisse pressivad- õue tagasi juhatada?
TM Kodu & Ehitus juuli 2017
Olgu suvi milline tahes – kastmist vajab koduhoovi muruvaip, lilleklump või köögiviljapeenar ikkagi. Seda saab teha vanal heal moel, käsitsi voolikuotsa hoides, aga ka erinevaid automaatikamooduseid kasutades.
Aiamööbli panevad proovile nii vihm, päike kui ka temperatuurikõikumised, mis vähendava mööbli eluiga. Õige hooldus aitab seda aga pikendada.
Värvitootjad on allergikutele mõeldes leiutanud värve, millest orgaanilisi ühendeid peaaegu ei eraldugi ning värvile antakse antibakteriaalseid omadusi mürgiste ühendite lisamise asemel hõbedaioonidega.
TM Kodu & Ehitus juuni 2017
Välikamin loob aiale sooja ja õdusa südame, kus on jahedamatel suveõhtutel mõnus end tule paistel soojendada ja elaval tulel toitu grillida.
Tegelikult pole roosid oma nõudmistega üldsegi mitte kõrgklass – vastupidi: nad on hämmastavalt vähenõudlikud ja visad. Ääretult tublid õitsejad, vähenõudlikud, kuid suursugused iludused, mis sobivad igasse aeda. Juhul, kui soovite oma suvises aias näha pidevalt õisi, soovitan teile roose. Ei ole vahet, millist värvi eelistate, kindlasti leiate meeletul hulgal erilise sorte enda aeda. Hoiatan, et kui aeda tuleb roos, on teil neid varsti väga palju. Seda enam, kui kasvatamine õnnestub.
Suvi tähendab muuhulgas lõppematut muruniitmist: kodu- ja suvilaõuedes algavad nädalalõpuhommikud tavaliselt bensiinimootoriga muruniiduki lükkamisega. Paar tundi reibast kõndimist! Aga kui sinu eest tehtaks see töö ära…? Saaksid niitmise asemel kohe asuda grillimise ja saunlemise ettevalmistustöödega tegelema. Siin testis on kuus eri firmade toodetud vabaaja võimaldajat – robotmuruniidukit. Testimiseks pandi need tööle kogu eelmiseks suveks ööpäevaringselt.
TM Kodu & Ehitus mai 2017
Õhtujuht, pulmaisa, vabakutseline näitleja ja lavastaja Allan Kress, kes asus mõne aasta eest Tallinnas Nõmmel oma väärikat isakodu taastama, otsustas, et tema õuele peab tulema ka teatrimaja. Nii saigi: Lauliku tänaval on nüüd Lauliku Lava. Nõmme Avatud Väravate festivalil 28. mail on lahti ka Lauliku Lava väravad ning laval on lubanud üles astuda nii näitlejad kui muusikud.
Kuivade ja soojade ilmadega algab lisaks üldehitajatele kõrghooaeg ka terrassitegijatel. Vaatamata sellele, kas tellida ehitus professionaalidelt või ise käed külge lüüa, tasub terrass ühe hooga kevadel valmis teha. Nii jääb juba samal hooajal rohkem aega terrassimõnusid nautida ja üürikest suve maksimaalselt ära kasutada.
Vanadest esemetest millegi uue tegijad on Eestimaal palju, näitas ajakirja TM Kodu & Ehitus taaskasutusvõistlus. 
TM Kodu & Ehitus aprill 2017
Nüüdsel ajal, mil kodus töötamine ehk kaugtöö on muutumas üha loomulikumaks, ning neid, kes kas või pool nädalast kodukontoris töötavad, on järjest rohkem, projekteeritakse kodukontori osa uude elamisse sageli juba selle projekteerimise faasis.
Hoolitsemine aia uue saagi eest algas juba märtsis viljapuude lõikusega. See töö jätkub pungade puhkemiseni, mis algab aprilli lõpus. 
Kui konteinerlaevalt on kaubakonteiner maismaale jõudnud, on sel vaat et lõputult taaskasutusvõimalusi. Koduõues võib konteinerist saada ladu, suveköök, külalistemaja ja mida kõike veel. Taanis loodetakse vanade merekonteinerite abil isegi saada leevendust eluasemekitsikusele.
TM Kodu & Ehitus märts 2017
1996. aastast, kui avastasin oma kodus põrandas majavammi, on möödas juba üle kahekümne aasta. Mäletan veel selgesti seda teadmatust ning paanikat, mis siis tekkis. Nüüd olen üle vaadanud üle 3500 hoone, mille omanikel ja kasutajatel on olnud probleeme nii majavammi, hallituse kui ka puitu kahjustavate putukatega. Käisin õppimas hoonete seenkahjustuste määramist ja tõrjet Norras, Sotimaal, USA-s ja paljudes teistes välisriikides. Kõige selle põhjal soovin oma kogemust jagada teistega, et ei tekiks seda peataolekut, mis oli minul majavammi leides.
Nagu ümbritsevad inimesed, mõjutavad meid energeetiliselt ka taimed. Tervisele soodsatele taimedele pöörame järgnevalt pisut tähelepanu.
Ilus diivan on elutoa ehe ja pilgupüüdja. Samamoodi jääb esimesena silma ka nukker, määrdunud ja narmendav sohva. Kuidas kanda diivani eest hoolt nii, et see püsiks võimalikult kaua ilus?
TM Kodu & Ehitus veebruar 2017
Vannitoas valitseb tänaseks täielik vabadus – tee, mida tahad: pane või seina tapeet ja põrandale laudis. Loo täpselt selline ruum, kus sul on meeldiv aega veeta. Rõhk on seejuures praktilisusel, et oleks mugav hooldada.
Kõrgemalt käima hakanud päikesekiired annavad juba talvel aiapidajatele märku, et aeg on seada sammud aianduskauplustesse. Nii et kuigi paljudele ehk üllatav, on tõepoolest aeg alustada seemnete varumist. Iga uus hooaeg pakub uusi ja põnevaid sorte igale maitsele.
Teate ju küll: rege rauta suvel jne… Nii on ka talv parim aeg majapidamise läbimõeldud ülevaatamiseks ja kevadiste kodukõpitsustööde planeerimiseks. Ja fassaadivärvi uuendamine on just see, mida vaatamata kiusatusele ei maksa kõige kuumemateks suvepäevadeks küll jätta.
TM Kodu &ehitus jaanuar 2017
Talvel tuleb suurt tähelepanu pöörata katustelt lume ja jää tõrjele. Samuti näitab pakaseilm hästi kätte, kus on maja nõrgad kohad – nimelt tekivad jääpurikad sinna, kust katuse alt tulev soojus sulatab katusel lund, mis üle räästa valgudes purikaid looma hakkab.
Kuigi on levinud tava visata libeduse tõrjeks teedele soola või liiva, siis tegelikult pole see sugugi hea lahendus ja eelistada tasuks hoopis efektiivsemat graniitkillustikku.
Rodendronite suurimaid vaenlasi on teadagi kevadine päikesepõletus. Paljudel aga pole aimugi, et kevadel on enamasti juba hilja hakata taimedele varjutuskangaid peale panema. Alates jaanuarist hakkab päike muutuma aktiivsemaks ja just hiljemalt siis tuleks katta ka kõik päikesepõletust kartvad igihaljad okaspuud ja põõsad.
TM Kodu & ehitus DETSEMBER 2016
Viimasel ajal on populaarseks muutunud nö veesärgiga keskküttekaminad, millest saadud energiat saab suunata kütteks ja sooja tarbevee tootmiseks. Küsimustele vastab Rantila OÜ esinda Raido Sagor. 
Moodne aeg toob kaasa moodsad mured ning kui ka tuba soe ning küttearved madalad, on siin-seal kuulda elanike murest, et hästiköetud eluruumides kipub õhk talviti jääma liialt kuivaks. Tihtipeale on selle taga trend muuta hooned maksimaalselt energiatõhusaks. 
Ka talvisel ajal tuleb aeg-ajalt müüritöid ette võtta. Sellistel puhkudel peaks kasutama kindlasti spetsiaalseid külmalisanditega segusid ning ka siis tuleb arvestada, et tööd saab teha seni, kuni väljas on soojem kui -10 kraadi –krõbedama külmaga tuleb töö paratamatult edasi lükata.
TM Kodu & Ehitus november 2016
Igaüks teab, et ümbritsev keskkond mõjutab meid. Erinevates ruumides tunneme end erinevalt. See mõjutab märkamatult meie mõtteid, hoiakuid, tervist ja edukust. Püüame valgust heita sellele, mis on need tegurid, mida silmas pidada, kui soovid mõnd esialgu anonüümset ruumi enda omaks teha.
Kui varasematel aastatel eeldas sauna ehitamine enamasti eramaja olemasolu, siis tänapäeval saab seda üsna kerge vaevaga planeerida ka korterisse.
Pesuruumide ehitamine või renoveerimine näib tehniline ja keerukas, ent keegi ei taha sattuda olukorda, kus plaadistuse alla kogunenud niiskus tekitab tervisele kahjulikku hallitust ja ebameeldivat lõhna ning lõhub konstruktsiooni. Samas puuduvad meil täpsemad riiklikud nõuded ja juhised korrektse märgruumi veetõkke süsteemseks paigalduseks. Mida teha?
TM Kodu & ehitus oktoober 2016
Kivifassaadide renoveerimine algab pinna puhastamisest, kahjustuste likvideerimisest ja sobiva värvi valimisest. Kuna värvitavate pindade spekter ulatub sajandite vanusest lubikrohviga elumajast äsjavalminud betoonrajatiseni, pole neile kõigile universaalselt sobivat värvi.
Mida silmas pidada parketi hooldamisel ja kas eelistada näiteks lakki, vaha või õli? Kõik sõltub konkreetsetest oludest ja sellest, millised ootused on põrandale, arvavad spetsialistid.
Sisearhitekt Viktoria Bankov lahendas Vikerlase Maja uue korteri klassikaseguses võtmes, ent tegi 3D-kavandid ka rangema stiili austajaile.
TM Kodu & Ehitus september 2016
Keldrist niiskuse tõrjumiseks ja korraliku õhuvahetuse tagamiseks ei piisa enamasti ventilatsioonist, vaid drenaaži rajamine peaks olema pigem reegel kui erand.
Puukeristele saab valida nii looduslikke kui ka keraamilisi kive, nii murtud kui ka trummeldatud kive, poolvääriskive ja vulkaanilisi kive – kõik sõltub maitsest ja rahakotist.
Tartu ridaelamu pisike tagaõu tõestab, et hüljatud väikesest linna-aiast võib vaid mõne kuuga kujundada tõeliselt kauni, romantilise paiga sumedate suveõhtute nautimiseks.
TM Kodu & Ehitus juuli-august 2016
Kui lõikeriistad on nürid, ei tule tööst head nahka. Kogusime kokku mõned nipid ja nõuanded eri liiki tööriistade teritamiseks.
Mesilaste pidamine on kasulik harrastus, mis õpetab tundma looduse imesid. Taimed aias saavad tolmeldatud, saak suureneb ja mesinik naudib oma mett. Kõik saab alguse mesiniku põhikursusest.
Aias pesitsevate putukate seas on nii sõpru kui ka vaenlasi, keda tasub tunda ja märgata. Looduslikud tõrjevahendid aitavad kahjuriputukatest vabaneda.
TM Kodu & Ehitus juuni 2016
Kauni ja vastupidava muru saladuseks on korralik kasvupinnas ja hoolikad eeltööd. Lisaks on vaja korrapärast niitmist ja hooldust.
Muruniitmise põhitöö teeb enamasti ära murutraktor või -niiduk. Paraku jäävad need tööriistad puude ja põõsaste ümber, kraavipervedel ning kivide ja peenarde vahel hätta ja siis tulebki appi trimmer. 
Kuidas paigaldada õuele korralik sillutis?
TM Kodu & Ehitus mai 2016
Teleri valikul on palju erinevaid kriteeriume, millega arvestada. Telerite maailmas toimub ka muutusi märkimisväärselt rohkem kui näiteks kodumasinate puhul.
Kuidas kujundada üks tõeliselt kaunis hauaplats ja milliseid taimi, puid või põõsaid üldse sobib kalmistul kasutada? Millised liigid või sordid sealseid tingimusi taluvad?
Viimastel aastatel jõudsalt arenenud taastuvenergia allikate kasutusele võtmine on kindlasti paljusid koduomanikke pannud endalt küsima, kuidas mina sellest kasu võiksin saada. Piisava päikeseenergia puudumine või olemasolu on erinevate uuringute kaudu palju kajastust leidnud ja järjest kasvav päikesepaneelide ning -kollektorite paigalduste arv näitab, kuhu suunas vaadata võiks.
TM Kodu & Ehitus aprill 2016
Priimulad kuuluvad ühe korraliku kevade juurde nii toas kui aias. Tänapäeval on priimulate sordivalik lausa piiritu ja eriliselt ilus.
Tualettruumi rajamisel on võimalik valida põrandale toetuva või seinale kinnitatava WC-poti vahel. Üha enam langeb valik viimase kasuks. Miks tasub seinapotti eelistada ja millistele olulistele omadustele tuleb selle valimisel tähelepanu pöörata?
Looduslikku ja ökot seostatakse sageli millegi ebakvaliteetse ja põlve otsas tehtuga. Uurisime naturaalsete materjalide kohta käivat infot põhjalikumalt ja toome seoses nendega välja neli müüti, mida ka järgnevalt murda püüame.
TM Kodu & Ehitus märts 2016
Nagu kõik teised kodumasinad, muutuvad ka praeahjud üha targemaks ja paremaks, püüdes perenaise aega säästa ning võimalikult palju tööd ja otsustamist enda peale võtta.
Kõik pesu- ja duširuumid vajavad vee ärajuhtimiseks veeneelu ehk trappi. Millistele omadustele tuleb trapi valikul tähelepanu pöörata? 
Uut maja ehitades või vana renoveerides mõtleme tavaliselt esmajoones suuri kulutusi nõudvatele küsimustele. Seejuures unustame tegeleda detailidega, mis hakkavad igapäevaelus suurt rolli mängima. Elektripistikute ja lülitite asukohad on täpselt selline küsimus, millele tuleb mõelda varakult, kuid mis tikub jääma õigel ajahetkel kahe silma vahele.
TM Kodu & Ehitus veebruar 2016
Eluhoonetes leiab aset üle 80% tulesurmadest. Seetõttu on tähtis, et igas kodus oleks töökorras suitsuandur ja esmased tulekustutusvahendid ning inimesed oskaksid neid kasutada.
Vannitoa puhul on oluline funktsionaalsus ja lihtsus. Seda pisikest ruumi tuleks hoolega plaanida, et kõik vajalik oleks mõistliku rahakulu eest olemas. Mõned lihtsad tõed tasub meelde tuletada.
Hea lindude pesakast on vastupidav, pikaealine, soe ja vihmakindel – eriti pesitsemise ajal. Puit-betoon pesakastid on lindudele väga sobilikud ja keskkonnasõbralikud.
TM Kodu & Ehitus jaanuar 2016
Pritskrohvi väiksemad kahjustused saab koduste vahenditega üsna lihtsalt parandada. Soovitatav on teha maja krohviparandused kohe, kui praod või augud avastatakse.
Tolmu imemine pole üldjoontes armastatud tegevus. See on tüütu, ent möödapääsmatu, ja oleks tore, kui keegi teine seda teeks. Just sel põhjusel ongi viimastel aastatel väga populaarseks muutunud robottolmuimejad, mis meelsasti teie koormust vähendavad. Kuivõrd robottolmuimejad on ikkagi suurema osa eestlaste jaoks liiga kallid, käsitleme selles ostujuhendis eelkõige tavalisi tolmuimejaid.
Tadelakt ehk spetsiaalne krohvisegu kantakse õhukese kihina pinnale ja tihendatakse kiviga. Pind jääb pärast oliiviõliseebiga katmist ja poleerimist läikiv ja tihe. Tadelakti eriliselt kumav pind mõjub efektsena – materjal mängib valguse käes.
TM Kodu & Ehitus detsember 2015
Enamik suvilaid on talveperioodil kütmata. Sügisel tuleb otsustada, millised kodumasinad ja seadmed talveks maale jätta ja millised linna kaasa võtta. Külm ei tee kodumasinatele üldjuhul liiga, kui need on talveks korralikult ette valmistatud.
Tänapäeva kiire elutempo ja pidevalt muutuva ning areneva ühiskonna rüpest on õhtul hea taanduda kohta, kus valitsevad käsikäes rahu, harmoonia ja ajatu ilu. Just orientaalses ehk idamaises stiilis magamistuba pakub oma kaunilt eksootilise, kuid tasakaaluka esteetikaga kosutust nii kehale kui ka vaimule.
Hea ja kiire võimalus meeldiva atmosfääri ning hubase ruumi loomiseks on seinte tapeetimine. Tapeetide materjalid ja mustrid võimaldavad luua igale maitsele ning eale sobiva interjööri.
TM Kodu & Ehitus november 2015
Ruumidesse, kus puudub paikne küttesüsteem, on tarvis leida mingi sooja saamise lahendus. Selleks on mitmeid võimalusi nii soojapuhurite, elektriradiaatorite kui ka õliradiaatorite näol. Selles artiklis vaatleme kahe esimese plusse ja miinuseid.
Erinevad materjalid annavad meid ümbritsevale keskkonnale värvi, tekstuuri, esteetika ja emotsiooni – tunneme, näeme neid ja puutume nendega iga päev aktiivselt kokku.
Siseseinte viimistluses ei ole midagi keerulist ning kellel on pealehakkamist ja huvi, võib natuke tootelehtedesse süvenedes ka ise selle töö ette võtta. Esimesel korral oleks mõistlik kaasata abiline, kes on varem seda tööd juba teinud ning oskab nõu ja jõuga abiks olla.
TM Kodu & Ehitus oktoober 2015
Talveks peab kindlasti katma kõik suureõielised peenraroosid. Ainult pargiroosid saavad aias hakkama ilma katmiseta, kõik teised rooside sordirühmad vajavad talve vastu kaitset.
Omapärane ja paljude jaoks ebameeldiv lõhn, hiline õitsemine ja vikerkaaretoonides õied ‒ just sellised on uhked krüsanteemid. 
Puit on puhas ja looduslik ehitusmaterjal. Palkmaja hoiab siseõhu värskena, suvel mõnusalt jahedana ja tagab talvel toas paraja õhuniiskuse. Puu on küll loomult soe materjal, aga kuidas on selle soojapidavuse, lisasoojustamisvõimaluste ja -vajadustega?
TM Kodu & Ehitus september 2015
Põranda kehva soojustamisega võib ära rikkuda kogu ülejäänud hoone läbimõeldud soojuslahenduse. Hea lõpptulemuse nimel tuleb tähelepanu pöörata aluspinnale, õigele materjalivalikule ja asjatundlikule tööle.
Kasulikke näpunäiteid gladioolide kasvatamiseks.
Saun ei ole ainult pesemiseks, vaid ka varjupaigaks, kus inimene saab igapäevasest sagimisest aja maha võtta, puhata ja taastuda. Seetõttu peaks saun viisakas välja nägema.
TM Kodu & Ehitus juuli-august 2015
Loomulikult ihkavad kõik suvel palju päikest saada. Mõnikord on tarvis ja mõistlik siiski päikese eest ka varju otsida. Abi leiab varikatustest ja markiisidest.
Kodu suurpuhastus on alati töömahukas ettevõtmine. Et see kiirelt ja tulemusrikkalt mööduks, võiks selleks vajaminevad vahendid käepärast olla. Vaatame tähtsamad kohad majapidamises üle.
Peale igasugustele mädanike ja viirushaiguste kimbutavad meie toa- ja aiataimi erinevad putukad, täid ja satikad. Kuidas neid tõrjuda? Kindlasti on paljudel taimesõpradel olnud erinevate satikatega probleeme. Piir tuleb panna enne, kui kahjurid jõuavad levida. Mõnest lehetäist saab kiirelt mustmiljon täid.
TM Kodu & Ehitus juuni 2015
Betoonkatusekivi on vastupidav materjal. Mitmed asjatundjad ütlevad, et kui katust regulaarselt hooldatakse, siis pinnakatteainega käsitlemine katusekivide kasutusiga enam oluliselt ei pikenda. Ent kui majaomanik soovib hooldusvärvimise ette võtta, võib ta pärast uhkusega oma kätetööd vaadata – ka vanem kivikatus näeb pärast pesu ja ülevärvimist välja kui uus.
Üks, mis kindel – olmevee ülejäägid tuleb keskkonnale ohutult spetsiaalsesse sanitaarhoidlasse või üldisesse kanalisatsioonivõrku juhtida. Sõltuvalt elamispinna suurusest võib kanalisatsioon olla üpris lihtne, piirdudes vaid ühe väljavooluga. Ent suuremate, mitmekordsete, mitme vannitoa, sauna ja köögiga eramute reovee ärajuhtimissüsteem võib endast kujutada keerulist torude ja ühenduste rägastikku, mille ohjeshoidmiseks jääb ilmselt majaomaniku enda jõust väheks.
Ilus muru on kena vaatepilt. Sage niitmine teeb muru tihedaks. Hea muruniidukiga on mugav niita. Ka aku- ja hübriidniidukid muutuvad üha võimsamaks.
TM Kodu & Ehitus mai 2015
Kes meist ei tahaks suvel värskeid mahlaseid ja magusaid herneid suhu pista? Tänapäeval on aedherneste valik väga suur. Mitte kõik herned pole loodud söömiseks. Imeliste ja lõhnavate õitega lillherned on suurepärased ronitaimed, millel on imelised ja erksavärvilised õied ja joovastav lõhn. 
Kes ei armastaks maitsvaid puuvilju? Mida ja kuidas oma koduaias kasvatada? Peale traditsiooniliste õunte võiks proovida ka pirni- ja ploomipuid.
Ühe toreda maakodu juurde käib ka asjalik maakelder, kus oma kasvatatud saaki hoida. Alati võib keldri ise rajada, aga kui aega ja ettevõtmist ei jagu, on tänapäeval võimalik endale juba valmis maakelder tellida.
TM Kodu & Ehitus aprill 2015
Tapetseerimine annab toale mõistliku hinnaga uue ilme. Ehitajatel ja remontijatel on head ajad, sest tapeetide materjalide, mustrite ja värvide valik on peaaegu piiritu.
Praegu tarbib keskmine korteriomanikust eestimaalane aastas 1500 kWh elektrienergiat, efektiivne tarbija 900 kWh ja üle keskmise tarbija 2400 kWh aastas. See on heaks orientiiriks, et hinnata, kas ma olen tarbijana efektiivne või mitte. Mida on aga võimalik ette võtta, et olla teadlikum tarbija?
Igal pesupäeval vajab hulk riideid kuivatamist. Kui pesukuivatit pole, läheb tarvis tugeva konstruktsiooniga pesukuivatusresti. Puuduliku ventilatsiooniga korteris kuivab pesu aeglaselt.
TM Kodu & Ehitus märts 2015
Tiigerlehik on põnev taim, mis näeb väga lummav välja ka siis, kui ta magab. See lill vajab oma ilu säilitamiseks kindlasti und. Vee ja kastmise suhtes on nad tundlikud.
Ehitustöö kodus, aga ka aia- ja metsatöö nõuab asjakohast riietust, mis säästab töötegija tervist. Tööriiete valik on poodides lai ja ostuotsuse tegemine päris keeruline. Millest valikul lähtuda?
Kui lemmikloomadeks on otsustatud valida kalad, läheb paratamatult vaja akvaariumi ja muud kaladele loomuliku keskkonna loomise tarbeks vajalikke komponente. Valikuvõimalusi on palju. Millest veemaailma loomist alustada?
TM Kodu & Ehitus veebruar 2015
Igasse ruumi on soovi korral võimalik garderoob ehitada, sõltumata ruumi kõrgusest või hoolimata kaldlaest. Liugustega kappide kõrval on üha populaarsemaks muutunud ka garderoobitoad.
Sõnajalad on suured ja kohevad toataimed, mis on olnud populaarsed juba vanaemade-aegadest saadik. Suurepärase ilu, värvi ja kujuga sõnajalg on ka hea õhupuhastaja ning dekoratsioonielement.
Leedlampide hinnad on paari aasta jooksul poole võrra langenud. E27 sokliga 13 W lambi saab kätte juba alla kümne euroga. Leedtehnoloogia areng on kiire, uue põlvkonna lampide valgustustugevus ja valgusnurk on vanematest lampidest tunduvalt parem. Kõiki artiklis nimetatud kaubamärke meie kaubandusvõrgus ei ole, kuid üle 10 W pirne üldiselt juba leidub.
TM Kodu & Ehitus jaanuar 2015
Okaspuud on väga tänuväärsed taimed, sest pakuvad silmarõõmu aasta läbi. Hariliku kuuse kõrval on aedadesse hakatud rohkem istutama ka hõbekuuske, mägimändi, sabiina kadakat, nulgu ja Serbia kuuske. Mõned okaspuud sobivad meie kliimasse väga hästi, aga mitte kõik.
Terrassi, pergolat, variseina ja muid aiarajatisi on asjaarmastajal kõige lihtsam teha puidust. Õigesti ehitatud puitkonstruktsioon peab kaua vastu, eriti kui seda korrapäraselt hooldada.
Ehtne ja soe puitpõrand on iga kodu kaunistuseks. Õigeaegselt parandatud ja regulaarselt hooldatud laudpõrand on pikaealine ja selle koristamine kerge.