Tee ise tapeedist seinakaunistus

Minni Arujõe
Kodu & Aed
01.01.2015
Tapeedist seinaornament | Juta Kübarsepp

Muuda kodu isikupäraseks enda loodud seinakaunistusega, õpetab ajakirja lugeja Minni Arujõe. 

Uuskasutus on popp ja praktiline teema – ole leidlik vajaliku materjali hankimisel. Kõigepealt vaata kapid üle, kas leidub ehk remondist järele jäänud tapeedijuppe. Uuri ka sõpradelt-tuttavatelt, ehk on neil miskit kasutult seismas. Tapeeti võib leida ka taaskasutuspoodidest või interneti taaskasutusgruppidest sümboolse tasu või lausa tänusõna eest. Kindlasti võiks kiigata ehitusmaterjalide kauplustes soodsate leidude kasti.

Selleks pole tarvis märkimisväärset eelarvet, keerulisi materjale ega tohutult aega. Kogu tegemisõpetuse võti seisneb suureformaadilises tugevas paberis, mis lubab kujundada efektse kunstiteose. Kõik geniaalne on lihtne! Massiivseks paberpinnaks, millest ornament sünnib, on tapeedi tagumine pool.

Vajad:

- tapeedirulli

- mõõdulinti

- harilikku pliiatsit, kustutuskummi

- paberinuga, kääre

- ajalehti

- tapeediliimi

- lappi

Tee nii:

1. Enne kui seinaornamenti valmistama asud, mõtle selle tulevane asukoht põhjalikult läbi, et kujund sobituks interjööri. Vajad suurt vaba seinaosa. Kui otsustad teha ornamendi magamistuppa, vali näiteks voodipeatsi kohale jääv sein. Tulemus saab kaunis, kui taustaks olev tapeet on ühevärviline ning sileda pinnaga. Ebatraditsioonilisi värve pole vaja karta – leia täpselt see toon, mis meeldib ja interjööri sobib.

2. Kui tausttapeet paigas, asu ornamenti kavandama. Mõõda ära, kui suurt kujundit soovid. Lõika tapeedirullist sobiva pikkusega paan. Värviline pool jääb peale, et pliiatsijooni seinal näha poleks. Et tapeet ei kaarduks, aseta otstesse midagi raskemat. Joonistamise ajal lase fantaasial lennata, siin on piiriks vaid tapeedi äär. Ära karda abstraktseid kujundeid. Kui ideid napib, sirvi ajakirju või ammuta inspiratsiooni internetist. Võid kasutada ka šabloone ning teha näiteks ringidest koosneva seinakaunistuse. Lõpuks viimistle kujund enda silmis täiuslikuks ning lõika välja. Ära unusta kogu tegevust nautida!

3. Nüüd laota põrandale nii palju ajalehti, et ornament ära mahuks. Kata kogu väljalõige värviliselt poolelt ühtlase liimikihiga. Seejärel saad kaunistuse seina liimida. Ideaalne oleks, kui selleks tööks tuleks sõber appi. Kasuta riidelappi, et siluda kaunistus sirgelt paika ja pühkida üleliigne liim.

4. Vaata, kas soovid kujundit täiendada. Võid elemente juurdegi lisada, kui tundub, et see on vajalik. Ühenduskohtadele võib lisada näiteks ka tapeediga sama värvi detaile.

 

Sarnased artiklid