Stiilsed (jalg)rajad

Tiina Kolk
Looduskivi on kordumatu nagu iga aed. | Shutterstock

Aiateid kavandades tasub lasta fantaasial lennata ja otsida põnevamaid lahendusi. Sillutatud alad – kõnniteed, sisseõidud, parklad – on ju nagu piirdedki maastikukujunduse olulised elemendid.

Tavaliselt on mõistlik aiasillutises kasutada vaid paari erinevat kivi. „Valitud kivi välimuse ja suuruse abil saab kujundada väga eriilmelisi aedu, alustades looduslikust maa-aiast ning lõpetades minimalistliku linnaaiaga,“ mainib aiadisainer Merilen Mentaal.

Levinuimad kõvad aiasillutise materjalid on looduslik kivi, kiviplaadid, betoon- ja graniitkivid, sillutistellised. Kuna viimati nimetatuid leidub erinevas paksuses ja värvitoonides, võiks neid rohkem kasutada just tellisfassaadidega majade ümber. Välitingimustesse mõeldud sillutistellised peavad meie kliimas hästi vastu ning neist saab laduda põnevates mustrites teid-platse.

„Eestimaise eelistajaile soovitame nii maa- kui ka paekivist plaate. Aga kuna nende kättesaadavus on piirkonniti väga erinev, on suur osa meie töödest seotud kas paekivi või dolomiidiga. Raudkiviga võrreldes on paekive paigaldada-töödelda üksjagu lihtsam. Materjal ise on pehmem ja ka vormilt aimatavam,“ kommenteerib Priit Raudkivi firmast Eesti Kivi.

Looduskive on müüa väga erineva kuju ning suurusega. Aga veel suurem on betoonist sillutuskivide-plaatide valik. Neid toodetakse igasugustes mõõtudes ja värvitoonides.

Planeerimisel tasubki läbi mõelda tee laius, ääristus, teekatte- ja aluskihi materjalid. Samuti teele antavad kalded ‒ siis voolab sajuvesi sellelt ära ega kogune loikudesse. Kuna sillutise paigaldus on kindlate võtete järjekorraga täppistöö, võtame ajakirja Minu Aed järgmises numbris kõik need etapid vaatluse alla.

shutterstock_145261762.jpg

Klassikalise tellise värvi sillutistellistest tee mõjub väga koduselt.
Shutterstock
Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid