Kolm graatsiat, kellega ole ettevaatlik!
Kodu&Aed
Roomav akroptilon. | Shutterstock

Tunne ja väldi invasiivsete liikide toomist aeda.

* Roomav akroptilon on Põhja-Ameerikas meie maaga sarnastes kliimaoludes väga invasiivne. Samas pole kas tänu heale õnnele või sisseveokeelule teada, et Eestist seda oleks leitud. Soomes on vähemalt üks leid, kuid seni pole kuulnud probleemidest. Need aga kohe ei avaldugi.

* Ameerika ruse pärineb Põhja-Ameerikast, kus elab kuni Põhja-Kanadani välja, on väga invasiivne Uus-Meremaal ja seetõttu kardetakse sama saatust Euroopas. Austria, Tšehhi, Venemaa ja Poola on selle oma riigis juba invasiivseks tunnistanud. Eestis on taime leitud paar korda.

Ambroosial ei jõua Eestis praegu teadaolevalt seemned valmida, mistõttu levik veel väga suur probleem ei ole, aga õitseb ta küll pikalt. Samas, meie eksperdid kahtlustavad, et Saaremaal ja Hiiumaal, kus on pehmem kliima, võib hakata see taim paljunema.

* Ambroosia ei tekita otseselt looduskaitselist probleemi, kuid ta on väga tugev allergeen õietolmu osas, põhjustades väga ebameeldivat heinanohu ka inimestel, kellel sellega muidu probleeme pole. Eestisse jõuab taim peamiselt linnusöödaga, seda nii aialindude toidusegude kui ka kanasöödaga. Ka sel aastal oli mitmeid küsimusi Facebookis loodushuviliste gruppides aias kasvama hakanud tundmatu taime kohta, mis osutus pujulehiseks ambroosiaks. Kui asja uuriti, selgus, et alati oli samas kohas talvel ka lindude söögikoht. Inimesed võiksid seda taime teada ja ta enne õitsemist maha lõigata.


Lihtsam on ennetada kui ohjeldada.

Tunne taimi ja väldi ohtu!

 

Väldi invasiivsete liikide toomist aeda.

Jälgi ja pidurda nende levikut. Lõika pärast õitsemist ära seemnealged, et piirata levikut.

Komposteeri ohutult: umbrohud võivad kergesti levida taimeosade kompostihunnikus juurdudes või seemneid levitades.

Ära vii taimejäänuseid metsa alla, sest nii võivad aiataimed loodusesse levida.

Ole mulda või sõnnikut tellides tähelepanelik: muld või sõnnik võivad sisaldada invasiivsete umbrohtude seemneid.

Taimi ostes uuri mullapalli tähelepanelikult, et taimega ei satuks kaasa teomune ega teisi eri arengustaadiumis kahjureid.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid