Kõlab nagu kodu

Ele Praks
Kodu & Aed
31.08.2017
Pireti ja Jaagu kodu pälviks konkursil "Kodu kauniks 2016" finalistipreemia. Noored on kõikides tubades hoidnud heledat joont ja lisanud kerget vürtsi erinevate värvidega. | Juta Kübarsepp

Pireti ja Jaagu katusekorter Tallinna kesklinnas pälvis konkursil „Kodu kauniks 2016” finalistipreemia. Kodu valikul sai otsustavaks õhtune päike - õhtuvalgus voolab selles kodus sama vabalt nagu koduomanike lemmikmuusika.

 

Kes: Piret Alvre (26) ja Jaak Ritso (28)

Mis: 73 m² ühe magamistoaga katusekorter kolmel tasapinnal

Kus: 1950. a valminud ja hiljuti rekonstrueeritud majas Kitseküla asumis Tallinnas

Millised on selle kodu elanikud? Nad sõidavad meelsasti jalgrattaga, seda enam et ühistransport Tallinna kesklinna eri osade vahel võib toimida kaunis kohmakalt. Nad töötavad võimalust mööda kodus, sest töö on ühtlasi nende hobi. Nad mõlemad õpivad töö kõrvalt Tallinna Ülikoolis inimese ja arvuti interaktsiooni ehk UX-disaini. Nad peavad väga lugu muusikast ja DJ-pult tekitab neil mõlemal kiusatust. Neil on kindel eesmärk mitte osta telekat: filme vaatavad nad projektoriga või arvutist. Neile meeldivad valgus, puhtus ja avarus. Nad võõrustavad külalisi rõõmuga. Nad on ühise kodu loonud noored inimesed, kes eelistavad sarnaseid asju. Piret unistas algusest peale elutoast, kuhu mahuks korralik suur söögilaud. Jaagule meeldib kokata ja tema lemmikretseptid sisaldavad tingimata sidrunit.

Kuld elutoas

Alguses ei olnud vahet, millises majas või tänavas see suure lauaga söögituba ja tõhus köök peaksid asuma või kuidas see kõik täpselt välja näeks. Kaaluti näiteks Kalamaja ja selle hubast detailirohkust. Pooleldi juhuslikult avastas paar stiilse stalinliku planeeringuga tänava, mida kinnisvaraarendaja oli asunud tervikuna nüüdisajastama. See, mis tiba vanemale põlvkonnale võib meenutada kaugeid rusuvaid aegu, on alla kolmekümnestele puhas esteetika, vähe tähtis pole muidugi ka renoveerimise käigus saavutatud A+ energiaklass. Katusekorter läbi kolmanda ja neljanda korruse, voolav avar ruum lummas esimesest pilgust kuldse õhtuvalguse ja suurte katuseakendega. „Vajame enda ümber õhku, sellepärast sobib meile, et korteril puuduvad vaheseinad,” ütlevad Piret ja Jaak. Et siia oli sobivalt kavandatud mitu panipaika-garderoobi, siis võis piirduda ka minimaalse hulga mööblitükkidega – eelarve kiitis seda kaalutlust meelsasti takka. „Seadsime eesmärgiks saada võimalikult soodsalt võimalikult kihvtid asjad,” räägib reklaamiagentuuris veebidisainerina töötav Piret, kellelt on tulnud kõik selle kodu sisustusideed. „Meile ei meeldi liiga palju asju, aga kujundamise käigus tekivad aina uued mõtted,” räägib Piret. „Praegu tundub, et tugitool ja klaver lisaksid meie elutuppa elu.” „On olnud mõte hankida elektriklaver, selline puidust ja jalgadel,” lisab Jaak.

Sihikindla ja disainist sügavuti lugu pidava inimesena tegi Piret kodu kujundamisel põhjalikku eeltööd: „Uurisin oma disainiraamatuid ja mulle hakkas see ajastu üleüldse õudselt meeldima. Mul ongi olnud kaks huvi: restaureerimine ja disain. Õppisin Viljandi kutsekooli aastasel kursusel mööbli restaureerimist, seejärel Tartu Kunstikoolis meedia- ja reklaamikunsti. Mulle meeldib 1950-ndate skandinaavialik mööblidisain ja kuna just sellest ajast on pärit meie tänava majad, siis sobivad meile väga hästi teise ringi stiilileiud, mida ma vajaduse korral maakodus restaureerin. Lisaks oleme sõprade ja pere abiga kõik riiulid ning garderoobide sisustuse ise ehitanud. Garderoob on ülimõnus ja praktiline asi, meil ei ole ühtegi riidekappi!” kiidab Piret kodu praktilist poolt.

Noored on kõikides tubades hoidnud heledat joont ja lisanud kerget vürtsi erinevate värvidega. Avatud köögiga elutoa värv on sinepikollane – see sai alguse diivanipadja kattest ja säratas Asko vaipa, Kangasjuhtme kraamist ise kombineeritud laevalgustit ja muidugi ise prinditud-kujundatud pilte seinal: reisiarmastusele viitavat lennukit ja Jaagu kokkamisharjumusi kirjeldavat sidrunit.

Toimiv oranž ja välja prinditud vaikus

Korteri kahe korruse vahele jääb tilluke katuseaknaga vahekorrus, mille Piret ja Jaak on õnnestunult sisustanud kodukontoriks ja puhkeruumiks. „Tahtsime igale ruumile anda oma tunnusvärvi: töönurga omaks sai oranž. Kuna töötame mõlemad arvutiga (Jaak töötab IT-ettevõttes), siis on see üks meie meelispaiku kodus,” räägib Piret. Töömeeleolu toetav polaroidfotode ja diplomitega tahvel on samuti Pireti kätetöö: „Ostsin K-Rautast betooniarmatuuri, puhastasin ja värvisin valgeks. Koha, kust sellist võrku leida, leidsin guugeldades. Ma ei tee midagi juhuslikku. Disainerina pean ma alati kõik läbi mõtlema,” rõhutab ta. „Enamik aega kodu sisustamisest läkski netis ringisurfamisele, et leida midagi toredat.”

On siiski teisigi aeganõudvaid tegevusi. Hallile-rohelisele magamistoale annab omamoodi vaikuse õrn ja meditatiivne seinaehe, mis sai alguse ühe kolmnurga joonisest ja selle väljaprintimisest. Paberkolmnurkadest ruumiline seinakaunistus on Pireti tundidepikkuse voltimise tulemus. Leidlikult lihtsad valged lambivarjud magamistuppa viiva trepi kõrval hallil seinal on samuti paberist – materjalist, mis on mitte ainult voltima ahvatlenud, vaid paindub ka meelsasti graatsiliseks kaareks.

 

Sarnased artiklid