Üheksa akna kutse

Tiina Kolk
Kodu & Aed
13.10.2017
Maali ja Kaspar Kalamaja südames
Kodu & Aed jutustab oktoobris Maali, Kaspari ja Pääsu-Lii Kalamaja kodu loo. | Juta Kübarsepp

Paar aastat tagasi uut korterit otsides leidsid Maali ja Kaspar Kalamaja südames äsja valminud betoonmaja. Üle tulevase kodu läve astudes lummas neid kõrgete lagedega hoone arvukatest akendest tulvav valgus. Nende kodu pälviks konkursi „Kodu kauniks 2016” finalistipreemia.

 

Kes: Maali Roomet (27), Kaspar Allese (32) ja nende tütar Pääsu Lii (1)

Mis: 60 m² kahetoaline korter

Kus: Kalamaja asumis Tallinnas

Noored oskasid juba tutvumistretil selle maja häid külgi näha, kuigi siis olid püsti vaid betoonseinad ja aknad klaasitud. „Hoomasime, kui valgusküllased toad meie korterisse tulevad. Kujutlesin, kuidas ma saan ema disainitud kardinaid eksponeerida,” selgitab tekstiilikunstnik Elna Kaasiku tütar. Kui ostupaberid olid korda aetud, algas põnev kavandamisperiood, sest loominguline noorpaar ei saanud kuidagi leppida maja sisekujunduse standardlahendusega, vaid asus ise planeeringut muutma.

Toad oma käe järele

Kõigepealt tuli leida ruum Maali kodukontorile, sest maastikuarhitekt ja florist peab paratamatult palju paberitööd ­tegema. Rahavoogude juht Kaspar ajab asju peamiselt firma büroos. Seinu nihutades suurendati magamistoa arvelt elutuba, mille otsanurka mahutati töölaud ja kaustariiulid. Kodukontori ala markeerib laekarniis, sest õnneks võimaldasid korteri 2,8 meetri kõrgused laed planeerida karniisivalgustust mõlemasse tuppa. „Nägime elektriprojektiga omajagu vaeva. Elu on näidanud, et ehitaja pakutud pistikupesade arv tuleb korrutada kolmega ja siis jääb ka veel mõni puudu,” nendib Kaspar.

Hallide toonide kütkeis

Askeetlikus Skandinaavia stiilis korterile ­annavad näo tubade tumehallid-valged seinad ja sama värvi mööbliesemed. Köögikapid on ­hallid, esikust laiub läbi toa mahukas, erinevatest ­sahtlitest-kappidest-riiuleist koosnev eritellimusel valminud seinasektsioon, mille uksed ja sahtlid oma halli-valge geomeetriaga loovad kogu ruumi mõjutavat minimalistlikku rahu. Diivan, samuti vaip, magamistoa voodikate ja aknaruloo on kavandatud hallides nüanssides.

Justkui rahulikele jahedatele vastukaaluks kandub roostekarva esiku ja vannitoa soe toon edasi elutuppa ja magamistuppa – Hiina puhveti ja öökappide sügavpruunis puidus. „Korteri mööblivalik on suure töö tulemus. Nüüd mustaks „värskendatud” riiulid on eelmisest kodust kaasa toodud,” selgitab Maali ja lisab, et kogu rätsepatööna valminud mööbli – köögi ja elutoa seinakapid-riiulid, esiku ja magamistoa garderoobid, vannitoa sisustuse ja diivani – ­projekteeris ta ise.

Magamistoa tumehallil seinal voodipäitsis loob meeleolu perenaise maalitud suur sünge meremaal. „Mul oli ammu enne selle korteri saamist nägemus, et uude koju tulevad  Wermstockist suured roostekarva keraamilised põrandaplaadid ja magamistuppa voodi otsa hall sein, kus eksponeerin üht oma maalitud öist merevaadet.”

Sarnased artiklid