Kodu aedlinna rütmis

Ele Praks
Kodu & Aed
13.10.2017
 Kairi ja Alari kodu Tartus
Meile meeldib Eesti disain, oleme selle suured fännid,” viitavad noored laimirohelisele Oot-oot Stuudio diivanile. Ka sügavroheline nahktool teise ringi poest on äge. | Juta Kübarsepp

Tartus valitsevat oma vaim ja teistmoodi ajataju. Kodu & Aed käis külas Kairi ja Alari kodus, mis jõudis võistlusel „Kodu kauniks 2016” finaali.

Kes: Kairi Elmend (27) ja Alar Tarto (32)

Mis: 50 m², eramu esimene korrus

Kus: Tartus Tammelinnas

Vaikses Tartu aedlinnas seisab tänava ääres väike maja, tagasihoidlikult sirelipuhmaste ja kahara hõbekuuse varjus, uue katusega ja krohv rõõmsalt kollaseks värvitud. Maja on perekonda truult teeninud juba mitmeid põlvkondi, omal ajal ehitas selle Alari vanatädi abikaasa. Alar ja tema elukaaslane Kairi on maja esimesele korrusele andnud uue näo, ilma et eramu vanast väärikusest midagi oleks kaotsi läinud.

Väike, aga sõbralik

Ehkki täna on vaid pliiti köetud, hoovab tulijaile vastu mõnus puhas ahjusoojus. Kitsast esikust on kiusatus lipsata otse õuna­koogi järele lõhnavasse kööki. Vasakut kätt jääb elutuba, kus külalisi on lahkelt tervitamas ergult laimiroheline uus Eesti disain­toode – Oot-oot Stuudio diivan Cosmo. Ultramoodsa diivaniga suhestub muretult mustadel tikk-kontsadel neerukujuline laud, mis on Eesti disainitundlikke südameid vallutanud juba aastast 1960. Diivani taha jääb töisem tsoon: kahe nurgaakna pisut pidulikus ja ranges valguses seisab töölaud, mida Kairi ja Alar sõbralikult jagavad. Oma igapäevatöös projekteerib Alar maju, ta on ametilt ehitusinsener. Kairi ammuseks kutsumuseks on tegeleda sisekujundusega. „Õnneks on piisavalt ruumi ning saame kõik hakkama,” viitab Alar sellelegi, et väikese maja teist korrust kasutavad tema vanemad. Töölaua kiituseks ütleb Alar: „Laud käib ka lahti ja selle taha mahub vähemalt kaheksa inimest, nii et selle taga saab pidugi pidada.”

Tasa ja targu

Kairi ja Alar kirjeldavad oma ühise kodu tõrgeteta laabunud kujundamist: „Me töötame kõrvuti, meil on väga sarnane maitse.” Alar aitab ellu viia kujundusideid, mis tulevad pähe eelkõige Kairile. Elutoa asemel oli alguses kaks pisikest tuba, aga vahesein lammutati ja häirivalt pisikestest ruumidest sai üks ja avaram. Kairi pani ette, et pärast üleliigse seina lammutamist piklikuks muutunud elutoas võiks otsaseinad värvida tumehalliks. Naine kirjeldab elukaaslase suhtumist sellelaadsetesse ideedesse: „Algul Alar ei arva, et see on kõige parem mõte. Asja veidi seedinult ütleb: „Mnjaa … võib-olla tõesti!” Rahumeelselt sündinud üksmeele meenutamine süütab Kairi silmis rõõmsa sädeme. Küllap annab mehe ettevaatlikkus ka talle endale aega asjad läbi mõelda ja igati ära põhjendada – on ju hall sein tõesti õnnestunud valik ruumis, kus tahetakse säramas näha erinevaid ägedaid värve, jõulist kollast ja rohelist. Pealegi aitab valge ja halli seinapinna vaheldumine optiliselt parandada ruumi proportsioone.

Vanad head asjad

Peale elutoa ja köögi mahuvad maja esimesele korrusele veel päikeseline veranda ja magamistuba. Köögi ja magamistoa vahele rajati aga pesuruum, kuhu pääseb mõlemalt poolt, nii köögist kui magamistoast. „Väga kihvt ruumiprogramm,” kiidab kodukonkursi žüriisse kuulunud sisekujundaja Sirje Kadalipp. Piiratud ruutmeetritega ja ahiküttega majas ei ole tänapäevasele pesuruumile koha leidmine kerge ülesanne. „Duširuum on üldse veel poolik projekt, praegu jääb selle lõpuleviimine kusagile tulevikku,” poetab Kairi napisõnaliselt.

Ühtaegu värskelt uhiuuena ja diskreetselt traditsioonilisena mõjuv köök oli varasemalt kasutusel vaid pesuköögina ja toiduvalmistamiseks kasutati ülemise korruse kööki. Ka siin aitab mööbli karge hall targalt rahustada reibast kollast, mida leidub nii tööpinnatagustel keraamilistel plaatidel, põrandalaudade puidus kui ka hoolega valitud pisiasjadel. Uue köögimööbli vastas seisab puupliit, mida köetakse iga päev – see on vana, kuid hästi hoitud ja igati töökorras nagu perekondliku rahu ja tasase kulgemise sümbol.

Majas ongi vaid ahiküte. Varem väga külmad põrandad on soojustatud, ahjust ja pliidist piisab sooja­hoidmiseks täiesti. Šamottkividest ahju värskendamiseks piisas kuumuskindla valge struktuurvärviga ülevärvimisest. Kairi ja Alar mõtlesid ka ahju värvist puhastamisele, aga et see oli ka juba varem värvitud olnud, siis otsustasid nad ahju viimistleda krohvitud seinaga hästi haakuva struktuurvärviga. „Vana maja seinad on ebatasased ja krohv on mõnus,” nendib Alar. Tal on põhjust rahul olla, sest väheste vahenditega toimetades on samal ajal palju juurde tulnud ning ka kõik vana ja hea säilinud.

3 küsimust pererahvale

Alar, millised on sinu selle majaga seotud lapsepõlvemälestused? Millised värvid, lõhnad ja lood sul oma praeguse koduga kõigepealt seostuvad?

Alar: Meenuvad suved aias – kui sai õe, venna ja sõpradega veesõda mängitud. Vaatamata sellele et maja on väike, mahtusime ka toona mitmekesi siia ilusti ära ja kõigil oli oma nurgake. Eriti toredad olid nädalavahetused, kui ema küpsetas kooki või vahvleid ja maja oli head lõhna täis. Meenuvad ka remondid majas – olin alati väga entusiastlik ja ütlesin kõige kohta oma arvamuse. Samuti sai siis isa aidatud kõikide ettetulevate remonditöödega. Pärast oli uhke tunne, kui kõik sai uueks ja huvitavaks.

Kui vahendeid oleks piiramatult, siis mida oma praeguse kodu juures muudaksite?

Kairi: Üks asi, mida kindlasti muuta tahaksime, on duširuum. Mulle need kabiinid väga ei meeldi. Praegu jääb selles osas takistuseks ka ahi, mille suu avaneb duširuumi. Ahju kütta on seal samuti kitsas. Kui saaks, teeks ahjusuu pigem elutuppa ja siis võiks ka ahjuuks olla klaasist. Võiks romantiliselt tuld vaadata. Samuti ei meeldi mulle pesuruumi ribikardin. Seal on tavaline valge plastribikardin. Pole veel välja mõelnud, millega seda asendada, aga kindlasti läheb see mingil hetkel vahetamisse.

Millega olete eriti rahul ja mida kindlasti oma kodus ei muudaks või teisiti ei lahendaks?

Kairi: Mida kindlasti ei vahetaks, on vana mööbel, mis meie majas on juba pikemat aega olnud. Mulle väga meeldib see roheline tool. Neerulaua aga restaureerisin ise, see on väga südamelähedane, ja baarikapi lasime restaureerida. Need asjad kindlasti jäävad. Mulle meeldib vana ja uut miksides luua sisekujunduses huvitavaid lahendusi.

Sarnased artiklid