5+ nõuannet paprika kasvatamiseks
Tiina Tammet
Kodu & Aed
Paprikataim | Tiina Tammet

Paprika on tšilli suureviljaline ja mahedamaitseline õde. Hariliku paprika Capsicum annuum kollased ja punased viljad on isuäratavad nii toorelt kui küpsetatult. Tema veidi eksootilise olekuga vilja kasvatamine seostub sooja ja päikesega, sest taime edenemine sõltub just sellest. Eestis müüaksegi enamasti sissetoodud paprikaid, sest meie kliimas kasvatamine on liialt energiamahukas. Kasvuhoones või soojal rõdul-terrassil on see aga täiesti võimalik.

Paprika sisaldab palju C-vitamiini, arvestatavas koguses P-vitamiini, rohkesti karoteeni, B1-, B2-, PP- jt vitamiine ning vähe kapsaitsiini ehk kibeainet, mida leidub kibepaprikates

Pika kasvuajaga soojalemb

Paprikataimed külvatakse ettekasvatuseks juba märtsi alguses või keskel. Seemned idanevad kiiresti 25 °C juures. Ette kasvatades umbes 17–20 °C juures edenevad noortaimed jõudsalt, vaja on vaid anda lisavalgust. Enne välja istutamist karastatakse taimi välisõhu ning päikesega harjumiseks, siis ei saa nad temperatuuri kõikumisest šokki.

Kuna paprikale ümberistutamine ei meeldi, siis oleks hea külvata seemned kohe ühe- või kahekaupa väikesesse potti või pabertuutusse ja sealt istutada hiljem edasi juba kasvuhoonesse või suurde kasvatuspotti. Kui aga head kasvatuskohta pole, on mõistlik osta taimed turult või aianduspoest. Nii väldid enneaegset ebaõnnestumist, mis ligi kolmekuise ettekasvatuse jooksul võib juhtuda.

Tomatiga sarnane

Paprikakasvatamine sarnaneb tomatikasvatamisega, kuid ta on sooja- ja isegi valguselembesem kui tomat. Ühe paprikataime kasvatamiseks vajad anumat, kuhu mahub vähemalt 10–12 liitrit head kobedat ja huumusrikast mulda. Edukalt saab kasutada ka tomatitaimedele mõeldud kasvatuskotte või istutada taimed traditsioonilisse mullapeenraga kasvuhoonesse.

Taimede vahele tuleb jätta piisavalt ruumi, et ka suuremaks kasvanuna jõuaks valgus nendeni ning õhk saaks vahel liikuda. See on vajalik haiguste ennetamiseks. Kasvuhoonesse istutatakse taimed mai lõpupoole ning kaetakse jahedate ööde eest kattelooriga. Püsivalt terrassile või rõdule tõsta taimed juuni algul, kui öine ilm on juba soojem. Leia neile päikeseline, soe ja tuulevaikne nurk ning võimalus väga sajuseks perioodiks varju alla tõsta. Jahedaga kasv seiskub ning ka juba avanenud õied ei viljastu. Paremaks tolmeldamiseks soovitatakse taimi päikeselisel hommikupoolikul õrnalt raputada. Kasv seiskub ka väga kuumas kasvuhoones. Ideaalne kasvutemperatuur on 19–26 °C.

Toesta, kujunda ja kasta

Paprika kasvades ja viljudes on tähtis taime toestada, et rasked viljad teda ümber ei kallutaks ega murraks. See oht on väiksem väikeseviljaliste sortide puhul. Tee seda tugeva tokiga või seo taim üles. Paprika ei kasva enamasti meetrist kõrgemaks, kuid kasvatab järjest juurde uusi harusid.

Sarnaselt tomatitaimega vajab paprikataim kujundamist. Liigsete harude eemaldamisega jääb võra piisavalt hõredaks, õisi ning vilju tekib jätkuvalt juurde. Lõiketöid tuleks teha puhaste kääridega, et mitte edasi kanda taimehaigusi.

Taimed vajavad regulaarset kastmist, et muld täiesti läbi ei kuivaks. Väetamine aitab heale kasvule ja saagile kaasa, kuid liigne lämmastikurohkus paneb kasvama pigem lehed. Kui on tekkinud esimesed viljaalgmed, väeta taimi kompleksse tomativäetisega. Paprika on lehetäide maiuspalaks, seetõttu tuleb taimi tihti jälgida.

Sordid

Paprikaseemnete sordivalik on väga suur. Rõdule või terrassile tasub valida väiksemaviljalisi varajasi sorte. Need on ühtlasi ka väga dekoratiivsed. Kasvuhoonesse istutamine võimaldab saaki saada pikemalt, ent ikkagi tasub valida lühema kasvuajaga sordid. See on seemnepakil ära näidatud.

Taimi ostes tuleks teha eeltööd sortide osas, et leida endale sobivad. Aianduspoest või kogenud kasvatajalt osta on alati turvalisem kui turult.

Avamaale (ja kasvuhoonesse) sobivad sordid

Punased:

’Rubika’ H

’California Wonder’

’Monanta’

’Redskin’ F1

’Sakura’

’Dutch Treat’

’Lastotška’

Kollane:

’Fintina’ F1

Oranžid:

’Gourmet’

’Hamik’ F1

Valge:

’Amyka’ F1

 

 

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid