Kes: Inna, Tarvo, Mihkel (24), Melissa (15) ja Meribel (5) Stint.
Kus: Läänemaal Noarootsis Sarapiku talus.
Mis: 58 m² vundamendipinnaga palkmaja 3600 m² õuemaaga.
Inna ja Tarvo ei olnud kunagi isegi rääkinud, et peaksid maakodu soetama. Aga kümne aasta eest oli ühel päeval äkki selge, et pere vajab kohta, kuhu vahel tööpingetest põgeneda. Ja et Läänemaa on õige suund – just see, kust leida rannaromantikat ka ilma pikaldase praamisõiduta. Heietamisega nad ei tegelenud: ühe õhtuga üle vaadatud kuuest maakohast üks oli järgmiseks päevaks ostetud. Ainult jumal ise teab, mille järgi nad selle siis ära tundsid, sest takjate ja nõgeste vahelt paistis seitse aastat tühjana seisnud majast välja vaid katusehari. Tagantjärele meenutades arvab Inna, et otsustav oli vist tiik. Küllap luges Tarvole ka mere lähedus: Österby sadamani, kust merele oma paadiga pääseb, on siit neli kilomeetrit. Võrguloa omanikena naeravad nad, et otsivad nüüd uut motivatsiooni ehk koguvad rannatarkusi nagu häid seenekohti, mida teadagi ka naljalt niisama ei jagata.
Suvest sai aastaring
Tegelikult elab, õpib ja töötab müügitööga leiba teeniv pere endiselt ka Tallinnas, aga igal võimalusel keeratakse nina siiski siia, metsade poole. Kui algul mõeldi ikka suvekodule, siis nüüd on Stindid Noarootsis igal aastaajal, veedavad siin enamiku nädalavahetustest ja puhkusest. Juba poolel teel maakoju ununevad argimõtted ja närviline linnaõhk ning see kõik asendub rahuloleva naeratusega, kirjeldab pere oma kaksikelu tõmbejõudu.
Argielus on abikaasad müügiesindajad: Inna tööstus- ja eksportpakendeid tootvas firmas, Tarvo Electroluxi profiköökide tehnika alal. Pole siis ime, et väliköök on selles majas lihvitud kui prillikivi! Sagedase aasta ringi kohalkäimise teeb mugavaks korralik küte, mis hoiab talvel majal pidevalt sooja sees. „Kui toas on 10 kraadi ja siis tuli alla teha, on juba kolme tunniga 18 kraadi,“ kinnitab peremees.
Karbist koduks
Aastal 2004, kui nõgeste seest üles leitud, lindudest, mesilastest ja sipelgatest asustatud poolik majakarp oli üle vaadatud, tundus asjaolu, et kõik tuleb ise ehitada, ühtviisi põnev ja hirmutav. Majas ei olnud aknaid-uksi ega põrandaid, olid ainult välisseinad ja eterniitkatus. Ka vahelagi tuli ehitada ning uus pliit teha. Sarikad õnneks pidasid ja vundament oli korras – nii olid raamid ette antud ning siseruume sai ise planeerida. Nüüd mahuvad majja kolm tuba, köök ja saun ning kogu hoone on saanud uue voodri, soojustuse ja katuse. Ise võis ka kohale nime valida, kui vana talu küljest uus kinnistu moodustati. Selle ütlesid ette ümbritsevad rikkalikud pähklimetsad. Loodus on siin üldse väga mitmekesine ja aia taga kasvavate käpaliste taustal kõnnivad uhkelt sarvelised.
Maaelu on mänguline
Maja on sisustatud otstarbekust, naturaalsust ja taaskasutust silmas pidades ning ka majast leitud vanakraamile mänguliselt lähenedes. Maakodu on suurepärane koht, kus mõlema hobi – vanavara ja taaskasutust – saab leidlikult rakendada, kinnitab pererahvas. Väga põnev on mingile vanale „kolale” uus otstarve leida. Nii on Tarvo käe all sündinud vanadest vasknõudest ja vokirattast valgustid ning vanakraamipoest ostetud mööbel paistab valgeks värvituna hoopis värskemana. Kunagi majast muu risu hulgast leitud takunöörist saadi aga terve maja põrandaile „liistud”.
Iga aasta on nüüd toonud mõne uue tegemise: tiigisüvenduse, terrassiehituse, laste mänguala. Maakividest on laotud aed ja kasvama on saanud viljapuud. Töödest maakodus puudust ei tule ja valmis ei saa see kunagi, tõdeb pererahvas, sest ikka on midagi võimalik täiendada. Praegu tunneb perenaine puudust eeskätt ajast aia ja taimede jaoks, pereisa aga ajast, et paadiga merel olla – suitsuahjud ja grill ootavad. Võrke vette lasta on tore. Kui ainult nende puhastamine ka seda oleks …
Meistriklassi väliköök
Abihoone on siin majas õigupoolest elumajast suurem: ühe katuse alla on mahutatud nii garaaž, puukuur kui ka suveköök. Kaks esimest on täiesti praktilised, ent kolmandas saab argipäeval Electroluxi profiköökide müügiga tegelev peremees ise ka oma harrastusele pühenduda ja omapüütud kala suitsutada. Planeeringu koostasid Inna ja Tarvo ise, kivitöid tegid oskajad firmast Saare Kaminad, puitosa meisterdas peremees koos poja ja naabripoisiga ning katusekatet aitas panna ka perenaine. Materjaliks on Haapsalu paekivi, mis toonilt just selline kollakas.