Unistus viis mäele

Eve Veigel
Kodu & Aed
01.01.2015
Ehituspoe riiulid on valgeks värvitud, toekas puukast sobib hästi telerialuseks. | Juta Kübarsepp, Sirje Kadalipp

Looduslike materjalidega kooskõlas elamise võib sisustada ka talustiili harrastamata. Noorte kodu Mustamäel pakub mõnusat linnaromantikat ja sooje materjale, mis väga hästi sobivad ka paneelmajja.  Võistlusel Kodu kauniks pälvisid Triinu Laurits ja Paul Raid loodussõbraliku kodu eest auhinna, 1500 eurot Safranilt.

Kes: Triinu Laurits, Paul Raid, inglise springerspanjelid Dellu ja Lonni.

Mis: 47 m² kahetoaline avatud köögiga korter.

Kus: Tallinnas Mustamäel.

Üllatused julgetele

Kui tulevast kodu esmakordselt vaatamas käidi, ei meenutanud vaatepilt reportaaži kauneima kodu konkursist, vaid elu hammasrataste vahele jäänuist, tunnistab Triinu. Hoolimata heidutavast esmamuljest otsustasid noored siiski suguseltsile kuuluva korteri korrastustööd ette võtta. Pauli soov oli teha võimalikult palju oma kätega ja hoiduda ka laenudest-liisinguist.

„Kui olime ligi kaks tonni materjali prügimäele viinud, selgus tõsiasi, et kõik on hulga kehvemas seisukorras, kui esmapilgul aimata suutsime,” tunnistab Triinu nüüd tollast ehmatust. „Mõtlesime plaate seina panna, aga seinast võis hoopis sõrme läbi torgata ja torustik pudenes laiali.” Õnn oli, et esimesel korrusel sai kõik otse järelkärule kallutada. Hallitus vohas märgruumides nii hullusti, et sees viibiminegi oli ohtlik. Kõik oskused tuli siin kokku koguda ja teha rohkem, kui varasem kogemus oleks toetanud.

Jaanuaris-veebruaris käisid noored igal õhtul pärast tööpäeva korteris veel tõsiselt rabamas. Aeg kiirustas tagant: üürikorterist tuli kevadeks välja kolida. Tegemist oli rohkem, kui ette kujutati, ja muresid jagus. Ohates tunnistab Triinu, et sai pisaraidki valatud. Aga allaandmine ei tulnud enam kõne alla. Aprilliks koliti alles pooleli tööde keskele ja maikuuks oligi üldjoontes kõik vajalik valmis.

Vannituba kolib kööki

Koostöö sujus paaril sel moel, et kunstigümnaasiumist kaasa saadud sisustushuvidega Triinu kanda jäi peamiselt kujunduspool ja Paulile selle kõige valmismeisterdamine. Triinu kinnitab naerdes, et eks nad abistasid teineteist mõlemad. „Mulle meeldib mõelda, et pole halba ilma heata,” on ta lõpptulemusega väga rahul. Kuna terve nõukogudeaegne vannitoa ja WC plokk tuli välja lõhkuda, otsustati muuta põhjalikult ka ruumide paigutust. Pesuruumide asemele asus hoopis avatud kööginurk ning vana köögi koha sai endale uus, aknaga ja tõeliselt valgusküllane vannituba. Just selline, nagu oli olnud perenaise unistus, mis planeeringule mõtlema ilmselt virgutaski: „Unistasin tõesti valgest vannitoast – kortermajades on neis ju kottpime.”

Täiesti ootamatult kujunes varasemast esikust nüüdseks köök. „Mõtlesime sellele, mis on meile tähtis. Meie kiires elus pole köök just kõige vajalikum ruum,” põhjendab Triinu praktilist loogikat, mis aitas uue lahenduseni jõuda. Tuleb tunnistada, et noorel perel, kel pole veel hunnikus majakraamigi kogutud, õnnestub kodu omaenda loogika järgi kujundamine igati.

Looduse poole kaldu

Toreda üllatusena avastati kahe kihi papi ja värvi alt kena laudpõrand, mis õnnestus täiesti korda teha. Nüüd on elamises paneelmajale tavatult maamaja hõngu andvad puupõrandad.

„Meie remont ei käinud ehk loodi ja joonlauda mööda, aga tegime kõik tööd vabast ajast ja oma kätega. Oleme uhked iga sentimeetri üle, mis praeguseks valmis,” on mõlemad tulemusega rahul. Üks suurimaid küsimusi oli elutoa mööbli paigutus, mida mitut moodi läbi prooviti, et nüüdseks vist tõesti õige nurk leida. Ilma suurema vaevata sobitati veidi värvi kasutades uue koduga ka enamik majakraamist, mis juba varasemast olemas oli. Praeguseks ei ole vaid köök päris valmis, lisatööd vajavad veel aknad ja välisuks, aga ka elektrisüsteem. Omajagu on pisiasju, mille kallal nokitseda ja millega ka kujundust täiendada. Ent põhijooned ja olulised otsustused, mis kodus õige tunde tekitavad, on paika saanud.

Mõlemad Tartu kandist pärit noored läheksid tegelikult hea meelega hoopis maale elama ja igal võimalusel käivad nad Saaremaal vanavanemate juures. Sel juhul peabki linnakodu olema selline, mis liialt tähelepanu ei nõuaks. Lisaks on loodusesse ja ringi liikuma ergutanud neid mõlema pöörane harrastus – rataslaskumine, mis neid kokku viiski. Mõlemad on sellel alternatiivspordialal meistrid, kes Soomeski poodiumile tõusnud. Nüüd käivad nad koos pigem matkamas, nii et koertel annab kaasa joosta. Pauli kalastamisharrastus on õpetanud ka Triinu kala sööma ning kui kööginurk viimaks valmis saab, küllap ta siis neid valmistamagi hakkab. 

Triinu kolm head mõtet

Millistest lemmikkohtadest olete ideid saanud?

„Meile mõlemale meeldib olla maal ja käia looduses, sellest tulevad ka paljud eelistused ja ideed. Inspiratsiooni kogumiseks on kodus hunnikute viisi kodu- ja välismaiseid sisustusajakirju.”

Millistest kohtadest eelistate sisustusmaterjale hankida?

„Pauli lemmikuks oli kindlasti Puumarket. Mulle meeldivad sellised ehituspoed nagu K-Rauta, Bauhof, Espak jt.”

Mida teeksid nüüd teisiti?

„Järgmisel korral teeks võib-olla enne rohkem remonti ja alles siis koliks sisse!”

Kommentaarid

Žürii esimees sisearhitekt Sirje Kadalipp:

„Loodussõbraliku kodu väljaselgitamisel eelistas žürii sel aastal lahendust, kus pole ökokodule liiga enesestmõistetavaks peetavat palkseina ja savikrohvi. Eestlased armastavad looduslikke materjale ja need materjalid sobivad väga erinevate stiilidega. Preemia võitnud kodus on väga lihtne paneelmajakorter just looduslähedaste materjalidega muudetud hubaseks ja lausa maakodulikuks soojaks pesaks.”

See on tüüpiline Mustamäe vanemat sorti paneelmaja, kirjeldavad oma elamist Triinu ja Paul, kes aasta eest sattusid vastamisi kogemusega, mis tegi neist vilunud remondi- ja sisustuspraktikud. Keevitajana töötav Paul ning restaureerimistöö järele ringi vaatav Triinu kinnitavad, et siin veedetud aega iseloomustavad enim need mured ja rõõmud, mis koduloomisega kaasas käisid.

Tarmo Tamm, OÜ Safran:

„Tore on näha, et leidub julgeid, kes ei karda reegleid ja päheraiutud kuvandeid murda. Noor pere on säästlikku joont hoides loonud ilus-armsa OMA KODU, mis stiililt lihtne, kombineerib kujunduses osavalt looduslikkust ja maalähedust. Triinu ja Paul näitavad meile teed, kuidas nõukaaegne robustne mõte ja keskkond on võidetav. Soovime neile ja teistele jätkuvalt loovat ning looduslikkust väärtustavat ellusuhtumist.“

Sarnased artiklid