Vana postkasti uus elu

Helen Sarevet ja Kätri Keerd (Värvikeskus)
Kodu & Aed
01.11.2014
Vana postkasti uus elu | Helen Sarevet ja Kätri Keerd (Värvikeskus)

Vana postkasti uuendamiseks on mitmeid võimalusi. Postkasti kaunistamisel võib abivahendina kasutada šabloone, maalriteipe või hoopis põnevaid templeid.

Vaja läheb:

- metallikruntvärvi

 - maalriteipi

- pliiatsit

- joonlauda

- pintslit

- madalakarvalist rulli

- peeneteralist lihvimispatja

- universaalset ilmastikukindlat mööblivärvi

Otsus sai langetatud maalriteibi kasuks, sest selle kasutamise võimalused on piiritud. Teip on abiks nii triipude, kolmnurkade kui ka mitmesuguste geomeetriliste kujundite puhul. Valisin kolmnurgad ning paigutasin need üksteise kõrvale. Tegin paberile kavandi, panin paika mõõdud ning valisin välja pastelsed värvitoonid. Kindlasti tuleb mustri tegemisel kasutada spetsiaalset maalriteipi Tesa Prescision Mask, millega jäävad eriti teravad ja korrektsed servad.

Tee nii:

1. Puhasta päevinäinud postkast tolmust ja mustusest.

2. Kata maalriteibiga kinni pinnad, mis ei tohi värviseks saada. Tesa Prescision Mask on õhuke ja paindlik maalriteip, mis katab ka aluspinnas olevad väiksed konarused, nii et seda kasutades ei pea muretsema sakilise värviserva pärast.

3. Teibi paigaldamisel võib sõrmega servad üle siluda. Kui vajalikud kohad on teibiga kinni kaetud, krundi postkasti pind Hammerite metallikrundiga. Kuna mul oli tegemist tsingitud metalliga, tuli kasutada erimetallide jaoks mõeldud kruntvärvi Special Metals Primer. Lahusti baasil tehtud Hammerite alla alati krunti tarvis ei ole, kuid mina soovisin seekord kattevärvina kasutada ilmastikukindlat vee baasil universaalvärvi Master Novus.

4. Kui postkast on krunditud, lase sel vähemalt 2 tundi kuivada. Vajaduse korral tee kerge vahelihv peeneteralise lihvimispadjaga ning puhasta kast lihvimistolmust.

5. Värvimiseks on hea kasutada madalakarvalist veluurrulli. Enne värvima asumist pese rull sooja veega korralikult läbi, et eemalduksid lahtised ebemed.

6. Tee mustri tarvis kavand ning kanna see postkastile. Selle postkasti puhul soovisime, et muster oleks silmatorkav, kuid ei riivaks silma, seetõttu valisime tumehalli põhitooni, millelt paistab hästi välja ka mahedamate toonidega tehtud muster.

7. Kata mustri jooned täpsusteibiga ning värvi pehmekarvalise pintsliga. Kui mustris asub mitu erivärvilist pinda kõrvuti, lase värvitud osal eelnevalt korralikult kuivada ning alles seejärel värvi kõrvalasuvad pinnad.

8. Eemalda maalriteip kohe pärast viimast värvikihti, tõmmates teipi värvitavast pinnast eemale. Vanale postkastile uue ilme andmine on lihtsam, kui pealtnäha tundub.

Lisaks geomeetrilistele kujunditele on postkastile võimalik šabloonide abil teha pehmemaid mustreid, nt erinevaid ornamente ja lillemustreid. Selleks vali välja meelepärane šabloon. Viimase kinnitamiseks kasuta spetsiaalset aerosoolliimi või maalriteipi. Šablooniliim hoiab motiivi paigal ning värv ei saa valguda serva alla. Kui metallpinnal on roosteplekke, on see hea kruntida Hammerite kruntvärviga Rust Beater. Lase krundil vähemalt 6 tundi kuivada. Seejärel võib pinna värvida ükskõik millise Hammerite värviga (valikus on satiiniläikelise, läikivsileda, vasardatud ja karestatud pinna efekt). Tupsuta värv šabloonipintsli abil läbi šabloonipinna. Kui kujund on värvitud, eemalda kasutatud šabloon.

Uuri lisaks siit.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid