Taevalik lehtpeet

Pille Petersoo (Nami-nami.ee)
Kodu & Aed
01.09.2014
Mangold | Shutterstock

Maitsva lehtpeedi värviliste rootsudega lehed toovad nagu tükikese suvelõpu vikerkaarevärvi taevast meie toidulauale.

Lehtpeet ehk mangold on Eestiski tasahilju populaarsust kogumas ja põhjusega: tegemist on väga tervisliku lehtköögiviljaga, mis meie kliimas hästi kasvab. Ma ei pea silmas neid õblukesi beebimangoldilehti, mida plastkarpides või -pottides müüakse. Need sobivad vaid salatite sisse. Köögiviljana kasutame ikka suuri, “täiskasvanud” lehtpeedilehti ja -varsi. Kuigi punasevarrelised lehtpeedid on ehk kõige tuntumad, siis näiteks Lõuna-Euroopas tuntakse enim helerohelise või valge varrega mangoldit. 

Lehtpeet on kalorivaene, ent rikas kiudainete, vitamiinide (E, B1, B2, C) ja mineraalide (kaalium, fosfor, jood, raud, magneesium) poolest. Nii lehtedes kui ka vartes leidub karotenoide ja antioksüdante (flavonoide).  Lehtpeeti võib keeta, hautada, praadida, aurutada, vokkida – kasutusvõimaluste poolest on ta tõepoolest väga mitmekülgne. Suuremate lehtpeetide puhul tuleks lehed rootsu küljest ära rebida. Sel juhul kasuta lehti sarnaselt spinatiga. Varrerootsud lõika juppideks, needki sobivad toitudesse. 

Lehtpeedil on kergelt mõrkjas maitse. Eriti heaks kaaslaseks on talle küüslauk, aga ka või, erinevad juustud (sh parmesan). Ka hape (sidrunimahl, veini- või palsamiäädikas) sobivad lehtpeediga kenasti. Ürtidest soovitatakse tema seltsis kasutada basiilikut, koriandrit, loorberit, punet, tüümiani. Kõikide siinsete roogade valmistamisel on kasutatud korralikku täiskasvanud lehtpeeti ehk mangoldit, mitte õblukesi beebimangoldilehti, mida meil plastkarpides salatimaterjalina müüakse. 

 

Juustu-lehtpeedivorm | Juta Kübarsepp

Juustu-lehtpeedivorm

Neljale

Rohke juustu ja vahukoorega küpsetatud lehtpeet. Mida kirevam peet, seda kenam vormiroog!

400 g kimp värsket lehtpeeti 

2 dl 35% rõõska koort

1 sl terasinepit

150 g jämedalt riivitud juustu

soola ja musta pipart

Rebi lehtpeedilehed rootsude küljest, siis lõika varred u 5 cm juppideks. Kuumuta potis vesi keemiseni ja keeda lehtpeedivarsi 3–4 minutit, kuni need pehmenevad. Siis lisa minutiks ka lehtpeedilehed, et neid kergelt närtsitada. Nõruta hoolega. Sega rõõsk koor ja sinep omavahel, maitsesta soola-pipraga. Sega juurde suurem osa juustust, siis nõrutatud lehtpeet. 

Määri ahjuvorm võiga, siis tõsta lehtpeedisegu vormi. Puista peale ülejäänud juust. Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit, kuni roog on pealt kuldne. Serveeri. Soovi korral võid peale puistata tavalise riivjuustu asemel hoopis riivitud parmesani.

Juustu-lehtpeedivorm | Juta Kübarsepp

Ricotta ja lehtpeedi ahjuvorm

Neljale kuni kuuele

Väga maitsev ja huvitav köögiviljavorm, kus värvi ja maitset annavad värvilised lehtpeedid. Mahedama maitsega roa jaoks võid osa lehtpeedist asendada spinatiga. Rooga võid serveerida soojalt koos rohelise salatiga või jahtunult väikeste ampsusuuruste tükkidena. 

400 g lehtpeeti

1 sl võid

2 hakitud küüslauguküünt

soola ja musta pipart

0,5 tl riivitud muskaatpähklit

400 g ricotta’t

4 suurt muna

100 g riivitud juustu

peotäis kirss- või ploomtomateid

külmpressitud oliiviõli

Pese lehtpeedid ja nõruta hoolega, patsuta köögipaberi või -rätikuga kuivaks. Haki jämedalt.  Kuumuta suurel pannil või, lisa lehtpeet ja kuumuta segades umbes 5 minutit, kuni lehtpeedilehed on “närtsinud”. Lisa hakitud küüslauk ja prae veel minut aega. Maitsesta julgelt soola, pipra ja muskaadiga. Segu peaks olema pärast praadimist üsna kuivapoolne. Vajaduse korral nõruta liigne vedelik. 

Sega ricotta ja munad, lisa riivitud juust ja maitsesta soola-pipraga. Sega juurde nõrutatud lehtpeet. Kalla segu ahjuvormi. Laota sellele poolitatud või viilutatud tomatid, nirista peale veidike oliiviõli.  Küpseta 220-kraadises ahjus 25–30 minutit, kuni roog on hüübinud ja pealt kaunilt kuldpruun. 

 

Sarnased artiklid