Samblakattega lindude söögimaja

Tiina Tammet
idee ja teostus: Lea Õisma
Kodu & Aed
01.10.2013
Madala nurgaga katusekalle kaitseb linnumajakest ilmastiku keerdkäikude eest. Lai servaliist kinnistab taimed. | Tiina Tammet

Kujunda lindude söögimaja katusest samblaaed!

Lindude talvine söögilaud on hea ehitada katusega – siis ei leota pandud terakesi vihm ega kata lumi. Katusekattematerjali võib aga valida moodsa ökoehituse eeskujul hoopis taimse. Sügise niisked ilmad sobivad samblaaia rajamiseks hästi, sest siis ei kannata taimed kuiva käes ja kohanevad kiiresti uue elukohaga.

Servaga katus

Siinne linnumaja valmis käepärastest materjalijääkidest ning kinnitati kõrgelt mahasaetud ploomipuu kuivanud tüvele. Katus on tehtud vineerist, mis omakorda on kilega isoleeritud „katvast mättast”. Katuse servad on piiritletud umbes 5 cm laiuse liistuga.

Vali vähenõudlikud taimed

Enne taimede paigutamist lisati katusele õhuke 1–2 cm kiht niisket mulda. Sellele seati loodusest korjatud sammalt ja samblikke ning mõned valge kukeharja Sedum album taimed. Ega sellisel õhukesel ja kiiresti läbikuivaval pinnal enamik taimi vastu peagi. Need vähenõudlikud aga edenevad tasapisi ning kukehari rõõmustas suvel isegi valgete õitega. Sügisesel niiskel ajal jõudu koguvad hallid samblikud ning rohelised samblad pakkuvad hääbuvatesse aiavärvidesse veidi erksust. Talvel katab majakest lumemüts.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid