Kodu, kus stiili jätkub Vahemere rannalt Skandinaaviani

Kaili Kannel
04.02.2018
Kodu suured aknad lubavad loomulikul valgusel lahkelt ruumi voolata, muutes kõik helevalgeks. | Terje Ugandi

Juba ammu avaramast kodust unistanud suur pere hakkas maja ehitama armsasse kodukanti. Kaks täiskasvanut, kaks väikelast ning kolm teismelist on kirju seltskond, kel on väga erinevad soovid ja vajadused. Usaldava koostöö tulemusel sisekujundajaga valmis harmooniline kodu, mille loomisele on kaasa aidanud iga pereliige. 

Koos sisekujundaja Kadi Jairiga võeti ette teekond unistuste suunas. Pererahval oli juba eos selge, et nende kodu peaks olema klassikaliselt skandinaaviapärases stiilis, aga ka veidi vahemerelik ja luksuslik, valge, helge ja hubane, ning nende märksõnade järgi sisekujundaja leitigi.

Kodu perenaine Riina räägib: „Seda võimalust, et isekeskis, ilma professionaalse abita suurt kodu sisustama hakata, me isegi ei kaalunud. Väikeste laste kõrvalt oleks see olnud päris võimatu. Nägime kõrvalt seda töömahtu ja Kadi põhjalikkust ka pisidetailides ning oleme väga rahul otsusega kaasata sisekujundaja.”

Väga kindel visioon sooviti võimalikult stiilipuhtalt, tehniliselt läbimõeldult ning praktiliselt teostada. Sisekujundaja on rahul, et teda kaasati juba varakult, siis, kui kõik oli alles planeerimisjärgus. See andis võimaluse kõik ideed läbi kaaluda ja ka ellu viia, ilma et tekiks tehnilisi piiranguid.

 

Magamistoad käsikäes
 

Arhitekti loodud põhiplaani kohandas Kadi konkreetse pere harjumustele rohkem vastavaks. Magamistubadesse planeeris ta praktilised garderoobid. Iga tuba loovutab eelmisele magamistoale garderoobi jaoks tükikese – saades omakorda samapalju ruumi asemele järgmisest toast, taas kord garderoobi jaoks. Sel moel tekitati kandilise põhiplaaniga ruumidesse põnevaid nurgatagused ja nišše, mis lastetubades on täidetud kirjutuslaua või raamaturiiuliga. „Sisseehitatud kapid ja panipaigad on ka silmale rahulikumad, samas praktilised ja jätavad ruumiplaani loogiliselt avatuks,” selgitab Kadi.

Ülakorrusel asuvaid lastetube on neli, need on sisustatud mänguliselt ja laste endi soovidest lähtuvalt. Iga lapse visioon enda toast sai reaalsuseks, kui sisekujundajale antud märksõnad hakkasid ennast käegakatsutavaks vormima.

Näiteks meeldib ühele poisile hunt, mis nüüd suure postrina tema tuba ehib, sinna juurde on leitud sobivad hallid toonid ja aktsendiks pisut musta.

Varateismeline tüdruk vihjas oma toa puhul roosale kullale ja luksusele, need on tema toas nüüd väga peenetundeliselt tajutavad. Vanemate magamistuba on aga stiilipuhtalt haaratud kogu kodu läbivast ideest ja laadist.

 

Panipaikadega trepp
 

Arhitekti projekteeritud trepp oleks jäänud liiga modernne ning see otsustati asendada stiilile vastavaga. Sellisega, mis interjööriga selliselt harmoneerub, et muutub oma ideaalses sobivuses justkui märkamatuks. Kadi lahendus õhulisest trepist, mille alla paigutati ka märkimisväärne panipaikade ja kappide süsteem, on imekspandav. Iga hinnaline millimeeter, mis panipaigana ruumi teenib, kulub lastega peres hädasti ära.

 

Kodu süda on loodusele avatud
 

Trepi kõrval asuv söögituba avaneb tänu kuus meetrit kõrgele aknapinnale ümbritsevasse loodusesse. Aknaruutudes joonistuv rombimuster suhestub kenasti puitmööbliga, millest suurem osa on valminud eritööna Kadi jooniste järgi.

Avatud köögi keskmes asub suur saar, mille kohal  paikneb eritellimusel valminud õhupuhasti. Kui esialgu köögisaare idee välja pakuti, tuli peremehel selle mõttega harjuda, nüüd aga on just see kodu kese ja kõikide lemmikkoht, mille ümber külalised kogunevad ja pere õhtuti üheskoos söögitegemist naudib.

 

Võimukas valge
 

Majas võimutseb valge, seda kohtame murtud toonidena nii seintel kui ka mööblil. Aktsendiks valiti hallid, sinised ja hallikassinised toonid, mis läbivad interjööri ühtse võrgustikuna. Kui leida esikupõranda kirjudest plaatidest üks õrnsinine toon, siis on see identne köögis kasutatud sinakaga. Sama seos kehtib ka vannitoaplaatide ja teiste toonidega, mida interjööris kohtame – need kas kattuvad või vastanduvad sihipäraselt.

Mööbel järgib kindlalt klassikalist, skandinaaviapärast stiili. Valged vitriinkapid, kergelt romantilise joonega valgustid, moodsa joonega pehme mööbel ning imelised tapeedid, mis on peaaegu kõikides tubades kasutusel, moodustavad sümpaatse koosluse ja loovad harmoonilise elukeskkonna.

 

Õnnelik lapsepõlv
 

Valge kodu on aga justkui suur ahvatlev lõuend väikestele lastele, kelle piiritu loovus ja uudishimu võivad kogemata realiseeruda mõnel helevalgel pinnal. Kadi: „Valgeid kodusid luues peab sisekujundaja pöörama tähelepanu sellele, et valitud materjalid oleksid ka hästi puhastatavad. Vahetult enne pildistamist „sattus” šokolaadist kunstiteos heledale diivanikangale, kuid tänu ülikvaliteetsele materjalile sai segadus likvideeritud kõigest puhta vee ja vähese vaevaga.”

 

Sisekujundaja nõuanded:
 

Pikema tarbimisväärtuse huvides tuleks koju kindlasti valida väga kvaliteetne ja vastupidav mööbel, samas saab eelarves kokku hoida esemete pealt, mis on kergesti asendatavad või millest lapsed välja kasvavad.

Oskuslikult kokku sobitatud kõrgema hinnaklassi tooted ja soodsad leiud hakkavad tihtipeale ootamatult kahekõnet pidama, saavutades toreda tulemuse.

Klassikalises Skandinaavia stiilis, Vahemere mõjutustega interjööri lahutamatud osad on naturaalsed materjalid, fliistapeedid ja pehmed kangad.

 

Õige sauna värv on must
 

Põhikorrusel asuv saunaruum eristub tumedamate toonide ja käegakatsutava rustikaalsusega. Sauna eesruumi seinu katab ilmastikust räsitud, uhutud laudis. Leiliruumi soovis peremees suitsusauna efekti, seetõttu on lavalauad saanud võimalikult tumeda võõba. Eesruumis asuv mugav Softrendi diivan on kaetud niiskuskindla kangaga.

Kadi: „Sisekujundajana naudin seda, kui tervik hakkab ennast ka tegelikkuses näitama. Siis on näha, et ka pereliikmed hakkavad lõpuks päriselt mõistma, mille kallal on juba pikalt tööd tehtud ja mis suunas ühiselt liigutud.”

 

Infoks:

Kes: seitsmeliikmeline pere, mille moodustavad kaks täiskasvanut, kaks väikelast ning kolm teismelist

Mis: 250 m² maja viie magamistoaga

Kus: Arukülas Harjumaal

Arhitekt: Henri Jõekalda (JAB Jõekalda Arhitektuuribüroo OÜ)

Ehitaja: Paide Mek

Sisekujundaja: Kadi Jair

 

Sarnased artiklid