KODU KAUNIKS 2021 | Silmailu pakkuvad aiad

Kodu & Aed
02.12.2021
Aasta aed 2021 koosneb kahest osast: vanast ja uuest. | Meeli Tulik

Aasta 2021 tõi konkursile taas meeleolukaid ja suure armastusega rajatud aedasid. 

AASTA AED

2500 eurot Bauhofilt.

Perekond Krassi aed asub Tallinnas, Merivälja vanemas osas. Tegu on ajaloolise Merivälja aiaga, millega liideti mõni aeg tagasi elumaja taga seisnud kasutamata krunt. Aed koosneb nüüd kahest osast: vanast ja uuest.

Vanem aiaosa on elumaja ees. Varem oli siin tüüpiline Merivälja aed viljapuude, marjapõõsaste ja peenardega. Aastatuhande alguses sai see moodsama kujunduse. Tänu roosidele ja lopsakatele taimekooslustele valitseb siin romantiline meeleolu.

Uus aiaosa jääb elumaja taha. See on lagedam ja modernsema ilmega. Tagaaias saab täiel rinnal nautida aiaelu: siin on mugav suveköök-suvekohvik, suur ujumisbassein, kastpeenardes tarbeaed, klaasmaja, seikluspark.

Selles kodus on läbi aegade elanud pere 5 põlvkonda, praegu tegutseb kolm viimast põlvkonda, kokku kuus inimest.

Pere hoiab väga minevikupärandit ja kasutab samas innovaatilisi lahendusi. Elumajaks olev rahvusromantilises stiilis eestiaegne villa ehitati suuremaks ja on kenasti renoveeritud. Aiakohvik kannab vanaema Armilda auks tema nime. Piki tagumist aiaserva kulgeb aga päikesepaneelide rivi, mille elektril toimib kogu majapidamine.

Pere lööb juba aastaid kaasa ka suve lõpus toimuval aiakohvikute päeval, ühendades sel moel kohalikku kogukonda.

ELUJÕULINE AED

1000 eurot Kekkilält.

Leili ja Vladimir Soidla aed asub Saaremaal, Kuressaare külje all Nasva külas. Aed on tohutult suur ning jalustrabavalt uhke, mitmekesine ja kena kujundusega. Püsilillede ning leht- ja okaspuude liike ja sorte on lugematu hulk. Võiks lausa öelda, et tegu on botaanikaaia või dendropargiga!

Eesaias püüavad pilku värvikad püsilillepeenrad ning paarikümne aasta vanused võimsad elupuud. Nende taha jääb varjuaed, elumaja seina ääres on terrassidega kiviktaimla päikeselembestele taimedele.

Tagaaias leiab tohutu taimekülluse keskelt ka rosaariumi, astilbede kollektsiooni, rododega varjuaia ja ka peenramaa. Kunagise kasvuhoone asemele ehitati avar suveköök. Aianurgas on saun ja tiik, mille kohale ehitas peremees pika terrassi.

Perenaine Leili hakkas iluaiandusega tõsisemalt tegelema paarkümmend aastat tagasi. Talle meeldivad väga okaspuud, millest on pügatud ka põnevaid vorme. Samuti meeldib talle katsetada eksootilisi liike, et näha, kuidas külmakartlikud taimed meie kliimas vastu peavad. Aias kasvavad edukalt näiteks sirmokas ja lumepuu.

HÄSTI HOOLDATUD AED

1500 eurot Husqvarnalt.

Saima Allmere aed asub Türil. Saima on oma aias loonud midagi enneolematut: kümned ja kümned põnevalt vormi pügatud okaspuud tekitavad mulje, justkui oleksid sattunud mõnda baroksesse lossiaeda! Perenaise fantaasia on olnud imetlusväärne, sest põnevalt vormitud okaspuid on tohutult.

Istutusaladele lisavad mitmekesisust ja värve lehtpõõsad ning suve- ja püsililled.

Aia tagumises osas on peenramaa ja kasvuhoone. Viljapuud on lõigatud inimese kõrguseks, et neid oleks mugav hooldada ja saaki koguda.

Elumaja kõrge terrass upub rohelusse ja suvelilledesse. Siit avaneb vaade kogu aiale. Teine mõnus istumispaik jääb abihoone seina äärde. Siin armastab perenaine koos sõbrannadega päikest nautida. Tore, et jääb aega ka elust rõõmu tunda!

Aias on kõik ülimalt korras, muru pügatud, puud ja põõsad perfektselt vormis.

ALTERNATIIVAED LINNAS

500 eurot Bauhofilt.

Rein ja Viive Tamre naudivad aiapidamist Tallinnas Haabersti linnaosas uue elurajooni kortermajas. Nad on teinud oma kolmanda korruse rõdust tõelise rohelise oaasi. Rõdu ääristab nurgapealset korterit pikalt kogu ulatuses, pinda on kokku 25 m2.

Uue korteriga sai pere elus esimest korda endale rõdu ja kohe oli suur huvi panna sinna midagi kasvama. Lillekastidesse ja amplites istutati nagu ikka suvelilled, aga lõunakaarde avanev soe ja ruumikas rõdu ahvatles kasvatama ka tomateid.

Tomatid istutati pottidesse, möödunud suvel oli taimi lausa 27 ja sorte 9. Lisaks madalatele sortidele said seina ääres koha ka kõrgekasvulised. Osa tomateid kasvas ka kapikujulises minikasvuhoones. Rõdult saab ka ürte ja salatikraami.

Pere naudib täiega rõduelu. Köögist saab astuda otse lillede keskele, noppida värskeid tomateid ja nende kõrvale salatilehti. Väikese lauakese ääres saab väljas kohvitada. Elutoa maani aknad lasevad rõduaiakesest rõõmu tunda ka sees olles.

VEELAHENDUS AIAS

700 eurot Tiigitehnikalt.

Perekond Omeli maakodu asub Jaska külas Viljandimaal. Aastaid tagasi ostis pere endale laokilejäänud talukoha, mis on tänaseks kenasti korda tehtud. Iluaias on palju püsililli, ilupõõsaid ning ka pisike armas veesilm.

Kilele rajatud aiatiigi kaldad kaeti maakividega. Kaldale rajati ka püsililleala, et tiigi ümber oleks kevadest sügiseni värvilisi õisi. Kevadel õitsevad siin tulbid, siis tulevad iirised ja päevaliiliad. Leheilu lisavad hostad ja sõnajalad.

Veepeeglit kaunistavad roosade õitega vesiroosid ning väike purskkaev suliseb rahustavalt. Püsililledest lopsaka raami keskel moodustab kõik kokku kena vaatepildi.

Igati sobiva koha on leidnud tiigi ääres ka roniroosidega ümbritsetud aiapink, kus on mõnus istuda, nautida vee lähedust ja vaateid aiale.

 

AIAKULTUURI EDENDAMISE AUHIND

1000-eurone kinkekaart Bauhofilt.

Aavo Mägi on legendaarse aedniku Adolf Vaigla kõrval teine tuntud Eesti sireliaretaja. Tema koduaias Raplamaal Nõmme külas näeb mehe elutööd. Sirelitega on Aavo Mägi tegelenud alates 1960. aastatest, kui ta töötas Tallinna botaanikaaias.

Aastakümnete jooksul on aretaja üles kasvatanud kümneid tuhandeid hariliku sireli seemikuid, et saada materjali valiku tegemiseks. Tema aretistest umbes 160 omab väärtust, et neid paljundada ja kasutada haljastuses, nime on neist saanud paarkümmend.

Aavo Mägi kaubamärgiks on propellerina keerdus õitega aretised. Pole teada, et mujal maailmas oleks nii eriliste õite ja suurte kobaratega sireleid. Aavo Mägi on andnud kaaluka panuse kodumaiste ilupõõsaste valikusse.

Aavo Mägi | Meeli Tulik

Sarnased artiklid