4 head nippi, kuidas taastada väärikat kappi

Kudrun Vungi
Kodu & Aed
10.08.2019
Eemalda värvikiht kuumapuhuriga, kasutades suurematel pindadel kraabitsat. Raskemini ligipääsetavaid kohti ja väikesi detaile on kõige parem puhastada tükikese liivapaberiga. | Shutterstock

Kuidas puhastada ja taastada väärikat, vana kappi?

Mida teha, kui kapp on tolmune ja määrdunud?
 

Vaja läheb: sooja vett ja majapidamisseepi, karukeelt (või nõudepesunuustiku kare pool), pesunuustikut või pesulappi.
Vala kaussi sooja vett ning lahusta seal natuke seepi. Võid ka ainult nuustiku seebiseks teha. Pese kapp puhtaks. Ära veega liialda – kapp ei tohi väga ära liguneda! Eriti ettevaatlik peaks olema spoonitud pindadega. Võid kohe peale pesemist kuiva lapiga üle kuivatada.

 
Mida teha, kui vana värv on vaja maha võtta?

Eesmärgiks on värv eemaldada ja kapp üle lakkida või õlitada, et puidu toon ja tekstuur esile tuleks.
 
Vaja läheb: kuumapuhurit, nuga, peitleid, kraabitsaid ja liivapaberit, värvieemaldajat (nt Wenfex või Solmaster), pintslit, kummikindaid.
 
Eemalda värvikiht kuumapuhuriga, kasutades suurematel pindadel kraabitsat. Värvikihi paksusest sõltub, kui kaua puhurit värvi kohal hoida. Ettevaatust, ära puitu kuumaga kahjusta! Jälgida, et kraapimisvahend puidu sisse sälke ei jätaks. Puitnikerdustelt värvi eemaldamiseks kasuta värvieemaldajat - lakki ja värvi lahustavat keemilist ainet. NB! Tööta sellega üksnes hästituulutatavas ruumis ja kummikindaid kasutades!

Kanna värvieemaldaja pintsliga puitnikerdustele. Aine mõjuaeg on sõltuvalt värvikihi paksusest 5-15 minutit. Vahepeal võid noaotsaga proovida, kas värv hakkab juba lahti tulema. Seejärel võid kasutada nuga ja peitlit nikerdustelt värvi eemaldamiseks.

NB! Ese, millega nikerdustelt värvi kraabid, vastaku nikerduse kujule. Ümarate treidetailide ja nikerduste kraapimiseks sobib kõige paremini ümarpeitel. Raskemini ligipääsetavaid kohti ja väikesi detaile on kõige parem puhastada tükikese liivapaberiga. Pärast värvi eemaldamist lihvi kapi pind ühtlaselt peene liivapaberiga üle.
Vanast viimistlusest puhastatud kapi võib üle lakkida mööblilakiga või õlitada näiteks linaõliga. Linaõli pealekandmiseks sobib villane või puuvillane lapp, millega õli hoolikalt puidu sisse hõõrutakse. Esimese õlikihi võib ka pintsliga peale kanda. Kui õli on kuivanud, korratakse protseduuri. Kaitsekihi tekkimiseks on vaja õlitada vähemalt 3 korda.
 


Mida teha, kui kapil on spoonikahjustused?


Vaja läheb: kapil kasutatuga sarnast spooni (spooni hulk sõltub kahjustuse suurusest), peitlit ja nuga, liivapaberit, PVA-liimi, pintslit, triikrauda.

Eemalda lahtitulnud ja katkine spoon. Kui lahti on ainult väike spoonikild, siis piisab, kui lõigata vigastatud kohalt terava noaga välja nt trapetsikujuline osa ning liimida sama kujuga tükk asemele.
Kui on vaja eemaldada suurem spoonipind, siis võta abiks niiske lapp: aseta see eemaldatavale pinnale ning auruta läbi lapi triikrauaga, kuni spoon lahti tuleb. Kergemini lahtituleva spooni eemaldamiseks võid kasutada nuga või peitlit.
Seejärel puhasta pind liivapaberiga vanast liimist. Eemaldatud spooni asemele on vaja samasugust spoonitükki. Uue tüki puidumuster peaks olema originaaliga võimalikult sarnane. Pintselda PVA-liimiga kokku nii liimitav spoonitükk kui ka kapi pind. Liimikiht ei tohiks olla ebaühtlane ega liiga paks. Liimi võib veega lahjendada, et oleks kergem peale kanda. Lase liimil kuivada ja aseta spoonitükk liimitavale pinnale ning tee svammiga pealt niiskeks. Seejärel suru spoonile kuum triikraud. Triikraua kuumus ja veeaur sulatab liimipinnad omavahel kokku.
NB! Kui uus spoonitükk tundub liiga hele (tegemist on ju uue puiduga) siis võib seda enne lakkimist või õlitamist peitsiga toonida, peitsi toon sõltub kapi toonist.
 

Mida teha, kui kapi jalad on katki ja mädanenud?
 

Vaja läheb: paberit, pliiatsit, mõõteriistu, tammepuitu, saagi, viili, liivapaberit, liimi, puittüübleid.
 
Eemalda kapijalad, mis vajavad asendamist. Võta mõõdud ning valmista kapijala kujuline paberist šabloon. Kanna šablooni ja harilikku pliiatsit kasutades jala kuju sobivale puidutükile ning sae seejärel mööda joont välja. Lihvi liivapaberiga siledaks. Kumerates kohtades võid kasutada ka ümarviili, et saada ühtlaselt kumer pind.
Kui kapi jalad koosnevad kahest omavahel täisnurga alla kokkupandud osast, kasuta ühendamiseks puittüübleid ja liimi: puuri augud mõlema poole sisse, pane aukudesse liimi ning ühenda detailid omavahel puittüüblitega.
Jalgade kinnitamisel kapi põhja alla arvesta tüüblite kasutamisel vanade puuraukudega – vaata, et puuraugud uuel detailil ja kapi põhja all ühtiksid. Jalgade liimimisel piisab tavaliselt kapi raskusest, et detailid liimuks, vastasel korral tuleb kasutada suuri pitskruvisid, millega jalad tugevasti vastu kapipõhja surutakse.

Lugu ilmus ajakirjas Kodu & Aed .

Sarnased artiklid