SISUSTUSKOOL | Terviseteadlik eelistus

17.10.2022
Shutterstock

Vajadus kodu kujundades või värskendades üksikasjalikult viimistlusmaterjalide tooteinfot ja pakendilt mitmesuguseid märgiseid uurida tekib enamasti siis, kui ollakse mõne aine suhtes ülitundlik või kimbutab allergia, mis kord taandub ja taas ägeneb, ent hädasolijat enam rahule ei jäta.

Selleks et terviseriske ennetada, ennast kaitsta, võimalikke vaevusi vältida või vähendada, peab välistama kokkupuuted (tugevatoimeliste) allergeenidega. Väga tugeva ärritina mõjuvad näiteks värvides leiduvad polüestervaigud või epoksüvaik. Kontaktallergiat tekitavad vineeri tootmiseks ja puidust detailide liimimiseks kasutatavad fenoolvaigud või kontaktliimis sisalduv paratertsiaalne butüülfenool-formaldehüüdvaik. Peamiselt hingamisteede allergiat põhjustavad isotsüanaadid, mida vajatakse polüuretaani tootmiseks, ent neid võib leida ka liimidest ja akrüülvärvidest. Liimides kasutatavad formaldehüüdid tekitavad eelkõige allergilist astmat või nohu.
Ülitundlike inimeste kodudesse ei sobi sünteetilistest materjalidest tapeedid, värvid ja põrandakatted. Eemale tuleks hoida toksilise toimega lahustitest, mida leidub lakkides ja värvides, eelistades vesialuselisi värve. Samuti peaks eelistama naturaalseid ehitusmaterjale ja sisustust, sest näiteks formaldehüüdi leidub nii laminaatparketis kui ka -mööblis. Arvestama peab, et PVC- baasil tapeedis on erinevaid kemikaale, ent ka kantserogeene.
 

Edasi lugemiseks

Sarnased artiklid