Kuiv suu – teadvustamata probleem

Kodutohter
Shutterstock

Küllap on paljud meist tundnud pingelistes olukordades, näiteks esinemiste või eksamite ajal, kuidas suu hakkab naksuma ja on raske sõnu välja öelda. Kas see tähendab kohe kuiva suu probleemi? Mis põhjustab suukuivust? Kuidas seda ennetada ja ravida? 

Mismoodi saada teada, kas suus on piisavalt sülge ja missugusel moel mõjutab selle vähesus meie tervist? Paljud inimesed, kellel on kuiva suu probleem, et teadvusta endale selle olemasolu. Kuigi võiks, et tervis oleks korras ja enesetunne parem.
Valulikkus hambaproteeside kandmisel

Kõige suuremaks ja levinumaks kuiva suu probleemiks tuleb pidada hambaaukude rohkust ning igemepõletikke, kuna puudub keskkond, mis hambaid ja igemeid puhastaks ning kaitseks. Igemed on siis väga tundlikud, tavalisest õhemad ning hambaproteeside kandmine põhjustab valu ja ebamugavust. Sageli on nii, et vanem proua või härra tuleb vastuvõtule ja kurdab, et proteese on võimatu kanda, kuna need hõõruvad ja tekitavad valu. Hambaarst vaatab suu hoolega üle ega tuvasta pisimatki viga. Aga patsient kurdab endiselt ebamugavust ja tema sõnades pole põhjust kahelda. Valulikkust põhjustab kuivast suust tingitud igemete ülitundlikkus. Muide, kui sünnist saati õigete vahenditega ja regulaarselt oma suu eest hoolitseda ning elada igati tervislikult, võib vabalt 20 kuni 30 aastat elada ilma ühegi hambaauguta.

Halb hingeõhk, takistused neelamisel ja rääkimisel

Ebameeldiva suulõhna tõttu kannatavad nii noored kui vanad. Selle varjamiseks närivad mõned peterselli või mäluvad nätsu, joovad kohvi, pesevad sageli hambaid või varjavad suud käega. Tegelik lahendus võib peituda hoopis rohkes veejoomises. Kuiva suu üks tunnus on tõesti halb hingeõhk. Inimesed, kes tarbivad vähe vedelikku, kas siis harjumusest, kaalualandamise eesmärgil või toitumishäirete korral, ei tule selle pealegi, et nad ise oma elulaadiga põhjustavad halva suulõhna.
Vanematel inimestel, kes on saanud näiteks kiiritusravi, on sülg tihkem ning neil esinevad kõnehäired, kuna suus pole piisavalt niiskust. Kuiva suu korral on janutunne, suunurkadesse tekivad haavandid. Samuti esineb raskusi toidu neelamisel, kuna pole sülge, mis sööki niisutaks ja muudaks libedamaks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid