WC-pottide uusimad trendid pakuvad avastamisrõõmu ja oodatud uuendusi

Tiit Keeris
05.03.2018
Üha enam, umbes pooltel juhtudest, paigaldatakse WC-pott seinale – nii on lihtsam ruumi puhastada. | Shutterstock

Hea WC-pott on ilus, mugav ja säästlik. Ehituspoodides pakutakse neid laias valikus, seda nii hinna, disaini kui paigaldusvõimaluste poolest. Kuidas õiget potti valida?

Villeroy & Boch Gustavsbergi Eesti filiaali projektimüügi juhi Mihkel Tamme hinnangul ei osteta WC-potti koju enam hinna, vaid disaini järgi. Kui aastaid tagasi valis vetsupoti ehitaja, siis nüüd kasutavad inimesed sageli hoopis sisekujundaja abi.

Tamme sõnul tuleks valiku tegemisel eelistada tuntud ja kauem turul olnud tootjaid. Nende puhul võib kindel olla, et tagavaraosad on kättesaadavad vähemalt kümme aastat. WC-poti olulisimaks osaks on loputuspaagis olevad täite- ja loputusmehhanism. Kui tootjaks on tuntud firma, siis võib ka odavamas hinnaklassis pott pikka aega vastu pidada. Tuntud tootjad kasutavad kvaliteetset keraamikat ja glasuuri ning ka tootmisprotsessile on kehtestatud kõrged kvaliteedinõuded.

 

Tuleks vältida valesti paigaldamist
 

WC-poti võib paigaldada põrandale või kinnitada seinale. Viimasel juhul jääb loputuspaak varjatuna seina sisse. Üha enam, umbes pooltel juhtudest, paigaldatakse WC-pott seinale – nii on lihtsam ruumi puhastada, samuti jätab see vetsust klaarima mulje. Tulevik on Tamme arvates kindlasti seinapealsete pottide päralt. Seina sisse jääva loputuspaagi peaks aga kindlasti paigaldama spetsialist, sest valesti paigaldatud loputuskast võib tulevikus kaasa tuua probleeme ja lisakulutusi, mida põhjustavad soovimatud lekked, niiskuskahjustused ja hallitus.

 

Moodsad uuendused
 

Seinasisese loputuspaagi vajutusnupu välimusele pööratakse järjest suuremat tähelepanu, see on saanud oluliseks disainielemendiks.

Samuti hinnatakse tänapäeval funktsionaalsust, WC lihtsamat hooldamist ja kõrgetasemelist  kasutushügieeni. Potil ei ole enam siseserva, mille alla koguneb mustus ja kus on soodsad tingimused bakterite levikuks.

Eri tootjad kasutavad ka erinevaid pinnatöötlemise tehnoloogiaid, mis muudavad keraamilise pinna mustust tõrjuvaks. Sellisel juhul ei tohi kasutada tugevatoimelisi ega ka abrasiivseid puhastusvahendeid, mis keraamika pindmist kaitsekihti võivad rikkuda. Tugevatoimelistest kemikaalidest loobumine toetab ühtlasi kasutaja soovi olla keskkonnasäästlik.

Teretulnud uuenduseks on veel topeltseinaga loputuspaak, mis ei lase paagi välispinnale tekkida kondensveel ja tagab paagi vaikse täitumise.

Kliendid eelistavad prill-laudu, mis sulguvad aeglaselt ja hääletult ning mida saab puhastamiseks kergesti eemaldada. Järgmiseks edasiminekuks on juba potikaas, mis tõuseb automaatselt üles siis, kui kasutaja sellele läheneb.

Saadaval on ka valgustusega WC-potid: lähenedes süttib poti ja prill-laua all valgus ning ei ole vaja kasutada tualettruumi üldvalgustust.

 

Mõned õpetussõnad
 

Paljud inimesed soovivad, et loputusvesi oleks värviline ja lõhnaks meeldivalt. Selleks on loputuspaagile paigaldatud dosaatorid, kuhu on võimalik panna värvipulkasid või aroomi andvaid vedelikke. Ei ole soovitatav sinna panna geelipalle ega lahustuvaid aineid, mis tekitavad loputuspaagi põhja sette ja rikuvad süsteemi.

WC-pott on mõeldud ikka sihipäraseks kasutamiseks. Sealt ei soovitata alla valada toidujäätmeid ega muid majapidamises tekkivaid ülejääke.

WC-potid on viimasel ajal ainult kahesüsteemsed: loputuspaagid 3 ja 6 liitrit ning 2 ja 6 liitrit. Väiksem loputuskast aitab säästa vett ja raha, kuid ei ole alati kõige tõhusam.

Valides kaupluses WC-potti, peaks müüjalt küsima, kas alaosa ja loputuspaak on ühes tükis ning juba tehases kokku monteeritud. Viimased on üldjuhul kvaliteetsemad ning neid on lihtsam transportida ja paigaldada.Loputuskasti rikkeid põhjustab enamasti ebakvaliteetne vesi. Näiteks võivad loputuskasti koos veega sattuda väikesed rauaosakesed. Sage probleem, mis tekib pärast poti paigaldamist on see, et pealevoolu vesi ei sulgu. Põhjus on selles, et paigalduse käigus on sattunud praht täitemehhanismi membraani vahele. Enne veetoru ühendamist tuleks kindlasti lasta torust u 10 l vett, et praht või sete sealt välja lasta (seda just poti vahetamise puhul).

 

Poti valimise kunsti lühike kokkuvõte
 

Teet Kolts, Wermstocki tegevdirektor: „WC-potti valides on kaks määravat kriteeriumi: disain ja kvaliteet. Keraamikat ehk potti katvat glasuuri on väga erineva kvaliteediga. Mida kvaliteetsem glasuur, seda vähem see määrdub ja seda lihtsam on potti puhastada ning hooldada. Näiteks on mõnel odavamal potil osa raskesti ligipääsetavaid detaile glasuurimata jäetud.

Kvaliteetse poti tunnuseks on ka see, kui vesi uhub mustuse ära kogu poti ulatuses ühtlaselt. Tähtis on siin ka disain, mis samuti mõjutab äravoolu. Pikemate traditsioonidega firmadel on selles osas põhjalikumad teadmised ja suuremad kogemused. Tuntud WC-pottide tootjatest võiks nimetada firmasid Duravit, Villeroy & Boch, Geberit, Laufen jt.

Seina külge raamiga kinnitatud WC-pott näeb välja stiilsem kui põrandale paigaldatav, on kompaktsem ja võtab vähem ruumi. Kindlasti soovitan seda. Põrandale paigaldatava poti kinnituspinna alla koguneb igasugu mustust, palju lihtsam on põrandat puhastada siis, kui pott on seina küljes. Lisafunktsioonina saab seina sisse raami külge paigaldada tuulutuse, mis viib ruumist välja halba õhku ja töötab samal põhimõttel kui köögiventilaator.

Kümme aastat tagasi ei olnud aeglaselt ja hääletult langeva prill-laua ning kaanega WC-potid veel laialt levinud, kuid nüüd on inimesed need omaks võtnud.”

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid