Võimsad juhtmevabad ehitussegistid

Jorma Piisinen
Akusegistid testipingis. | Jorma Piisinen

Akusegisti on sobilik tööriist siis, kui on vaja teha väiksemas mahus ehitusegusid erinevates kohtades. Töö läheb kiiremini, kui ei ole vaja ühest kohast teise liikudes vedada kaasas elektrikaablit.

Akusegisti suhtes võib kergesti tekkida mõte, kas selline tööriist ikka jaksab piisavalt segada ehitussegusid; ja edasi, et kui mitu seguämbritäit ühe akutäiega saab segada. Õhukeste põrandatasandussegude puhul ei tule kindlasti mingeid probleeme. Aga mis siis, kui peab segama kasvõi remondisegu või müürimörti, mis on tasandussegudest tunduvalt paksema konsistentsiga?

DeWalt on segistitest suurim, raskeim ja ka kasutuspingelt võimsaim. Lisaks on DeWalti vispel kolme segisti hulgast kõige suurema läbimõõduga. Segisti 18voldine aku on 9-ampertunnise mahtuvusega, millest FlexVolt tehnoloogiaga saadakse 54 volti ja 3,0 Ah. DeWalti jaoks on olemas ka 12,0 Ah akusid.

DeWaltil võib oodata tõesti võimast väändemomenti, aga suure läbimõõduga vispel tõmbab hoogu maha. Pealegi vispli kruvi suunab segu allapoole segamisel, mis omakorda lisab masinale koormust, kui võrrelda segu ülespoole tõstva vispliga.

Collomix on segistitest konkurentsitult kõige ergonoomilisem. Masina kasutuspinge on 18 volti ja akumahtuvus on 5,2 Ah. Collomixi segistile sobivad ka Metabo akud ja saadaval oleks olnud isegi 8,0 Ah akusid. Vispel on 120 mm läbimõõduga ja on segu ülespoole tõstva kruviga. Masinal on meeldiv ja tasane tööhääl. Masina tööhääles ei ole kuulda ülemäärast laagriheli või pööretemuutumise klonksatusi. Vähene müra tekitab isegi kahtluse masina võimsuse suhtes. Vanaaja töömeestel on ju selline arvamus, et masinal, mis teeb kõva müra, on ka jõudu.

Milwaukee on alati olnud esirinnas akutrellide võrdlemisel ja nii oli ka Milwaukee segistilt oodata jõhkrat võimsust. Segisti kasutuspinge on 18 volti ja võrdluseks toodi see 5,0 Ah akudega. Pakkumisel olid ka 9,0 Ah ja isegi 12,0 Ah akud. Milwaukee on müügil vaid segistina ja ostja võib ise otsustada, millise mahtuvusega akud ta masinale juurde ostab. Milwaukee on kolmest võrreldust  kujult kõige saledam ja ka kaalult kergeim. Masina disainis ei ole edvistama hakatud – segisti on lihtsa risti kujuline; käepidemed on risti rõhtne osa ja aku, mootor ja vispel paiknevad püstsuunaliselt. Lülitusnupu vastas oleva käepideme saab ümber korpuse keerata 180° 16 erinevasse lukustusasendisse. Milwaukee vispli läbimõõt on 120 mm, aga segamisel keerab see, nagu DeWaltigi vispel, segu allapoole ja tekitab masinale koormuselisa võrreldes segu ülespoole tõstvate visplitega.
 

Nii testiti

 

Masinaid testiti nii soojades oludes kui ka külmkambris olemise järel, olgugi et segutöid pakasega ei tehta. Siiski on üsna tavaline, et ehitusmehed jätavad talvisel ajal tööpäeva järel tööriistad autode pakiruumi, kus need on hommikuks üsna külmunud. Külmas olnud masinate töövõimekus ei ole hommikul kõige parem, olgugi, et tööpaigal on segutegemiseks soojad tingimused.

Soojana tehtud testimistel segati S 100 kuivbetooni 60-liitrises seguanumasalati kahe betoonikoti kaupa. Kuivbetooni tootja andmetel ühest kotist kuivbetoonist saab valmistada 12–13 liitrit märgbetooni. Seega iga betoonisegamissats oli 24–26 liitrit märgbetooni. Betoonikotil on kasutatava vee hulgaks märgitud 3–3,25 liitrit. Võrdluses kasutati ühe kuivbetooni koti kohta vett 3,1 liitrit.
 

Sama vispel kõigile segistitele

 

Iga masinaga oli kaasas oma vispel, aga nende läbimõõdud ja visplikruvi suund ning tihedus olid üsna erinevad. Välja arvatud Collomix, olid visplite kinnitused M14-keermega. Collomixil on vispli kinnitus segisti külge lahendatud vispli kinnitamist ja lahtivõtmist kergendava HEXAFIX-kiirpadruniga.

Et masinad oleksid võrdluses võrdses olukorras, kasutati kõigi segistitega Collomixi 120 mm läbimõõduga segu ülespoole tõstvat visplit. Collomixi kiirpadrunid paigaldati ka teistele segistitele, et visplivahetamist kergendada. Kiirpadrun sobitub täpselt M14-keermega.

Siiski segati kuivbetooni ka masinate endi visplitega. Segamiskiirust ei mõõdetud, sest silma järgi on võimatu otsustada, millal segu on valmis. See-eest akuvõimsustest tehti kuivbetooniga.

 

Lisakoormus

 

Olgugi, et kuivbetoonisegu on suhteliselt tihe, tulenevalt vee hulgast segamisel, said kõik kolm masinat selle segamisega suurepäraselt hakkama. Ükski masin ei kuumenenud üle ega aeglustanud käiku liigse koormuse pärast.

Teine veidi rohkemat jõudu vajav katse tehti 90-liitrises seguanumas, millesse valati 1 kotitäis 3–6 mm killustikku ja 3 kotitäit 0–4 mm liiva. Killustiku ja liiva kotidki kaalusid 25 kilo nagu kuivbetoonikottki.

Liiva-killustikusegusse vett ei lisatudki – segamine tehti kuivalt; selliselt ei teki segus lehtreid, milles visplil on kergem pöörelda. Sellegi kuivsegu segamisel tehti vaid akuvõimsuskatse ja samuti kõik masinad tegid selle läbi ilma ülekuumenemisprobleemideta, olgugi et akud töötati tühjaks ilma vahepausideta.

 

Külmakatse

 

Segistid pandi –18 °C pakasesse koos täislaetud akudega ja lasti neil külmas olla 15 tundi. See aeg vastab enam-vähem sellele, kui talvel tööpäeva lõpus tööriistad pannakse auto pakiruumi kell 16 ja võetakse sealt taas välja järgmisel hommikul kell 7. Tänapäeval võib loomulikult õhutemperatuur talvel suuresti erineda sellest –18 °C temperatuurist. Segamine külmast võetud masinatega tehti hallis +16 °C temperatuuriga, nagu ka muud soojades tingimustes tehtud katsed.

Külmakatseski kasutati kõigil segistitel Collomixi visplit ja liiva-killustikusegu. Kõik kolm segistit käivitusid külmast võtmise järel kohe; küll veidi aeglasemalt töötades, aga umbes minuti järel saavutasid täisvõimsuse. Selles katses mõõdeti ka masina kogu töötamisaega, nagu ka soojades tingimustes tehtud akuvõimsuskatses.

Hindamisel võrreldi külmakatse tulemust sama masinaga soojades tingimustes saadud tulemusega, mitte teiste masinate külmakatse tulemustega. Akuvõimsuskatses võrreldi erinevate masinate tulemusi omavahel.

 

Kokkuvõte
 

▪ DeWalt DCD240X2

▪ Collomix Xo 10 NC

▪ Milwaukee M18 FPM-0X

■ Nende kolme masina puhul ei ole võimalik halba valikut teha; peab vaid enesele selgeks tegema, millised tööriista omadused enese jaoks olulisimad on. Kui on juba varem olemas vastavatele segistitele sobivad akud, saab tööriista hankimise hinnas kokku hoida. Tihedamate segude puhul oleks tark tegu segu segamisel allapoole suruvad visplid välja vahetada sellise vispli vastu, mis segamisel segu ülespoole tõstab – segamine toimub paremini ja koormuski on väiksem nii masinale kui ka segutegijale.

Testitulemusi saad vaadata ajakirjast. 

 

Sarnased artiklid