Värvipsühholoogia kasutamine kodu sisustamisel

Sisuturundus
Tootja

Kas olete kunagi mõelnud, miks üks tuba mõjub kuidagi rusuvalt ja teine ruum rahustavalt? Või miks ühe ja sama elamise ruumid tekitavad kardinaalselt erineva tunde? Vastus võib peituda nende ruumide koloriidis.

Ei ole mingi uudis, et värvid meie alateadvust, meeleolu ja tundeid mõjutavad. Kodu sisustamisel me sellele väga palju ei mõtle, värvivaliku määravad siis muud kriteeriumid kui see, mis emotsioone üks või teine toon meis esile kutsub.
Värvipsühholoogiaga tasub interjööri sisustamisel kindlasti arvestada, sest kodu on ju keskkond, mis meid kõige enam mõjutab.
 

Soojad toonid - punane, oranž ja kollane
 

Punane värv ei jäta kedagi külmaks. See kas ärritab, erutab või vaimustab. Punane toon tõstab vererõhku ja tekitab näljase tunde.
Sama teeb ka oranž - ajab söögiisu peale, ent erinevalt punasest, ei mõju apelsinikarva seinad või tekstiilid ärritavalt. Oranž assotsieerub positiivsusega, rõõmsaks olemise ja õnnetundega. Liiga palju oranži võib olla väsitav, aga kui näiteks köögis on seda tooni kapiuksed või söögilaud- ja toolid, on see parasjagu.

Ka kollane sisendab optimismi, soojust ja tegutsemistahet. Kollaseid toone võib julgelt interjööri tuua kartmata, et kollane mõjuks kuidagi halvasti. Näiteks köögiseinad võib julgelt tibukollaseks võõbata.
Väga suures koguses ei ole stimuleeritav kollast soovitav kasutada magamistoas ega mõnes teises kohas, kus ruum peab mõjuma rahustavalt.
 

Rohelised värvid - universaalne valik
 

Rohelise värvi palett on äärmiselt mitmekülgne, mistõttu sobivad selle erinevad variatsioonid interjööris absoluutselt igal poole.
Näiteks tumedam oliivroheline sobib hästi elutuppa - see on väljapeetud ja soliidne ning läheb hästi kokku tumedama puitmööbliga.

Erk laimiroheline on aga paslik valik magamistuppa. Sel toonil on toniseeriv ja värskendav toime. Tumeda mööbli asemel võiks laimirohelise panna kokku valge mööbliga.
 

Sinised toonid
 

Sinist armastatakse kasutada magamistoas, kuna sinine värv mõjub rahustavalt. Sinine on samuti üks neid toone, mis läheb ideaalselt paari valgega. Valge ja sinise kombinatsioon on ajatu klassika, mis ei vea kunagi alt. Näiteks sinkjate seinte taustal pääseb valge skandivaavia stiilis sisustus, valged aknaraamid ja kõrged valged põrandaliistud hästi maksvusele.

Kui üleni sinises värvigammas seinad pole päris meelt mööda, siis tasub mõelda tapeedi kasutamisele. Tapetseeritud seinad mõjuvad alati hubaselt. Tapeediga saab ka interjööri kujundada kindlas stiilis. Sinise puhul näiteks merestiilis ühes sinise-valge triibulise tapeedi, valge või tumedast puidust mööbli ja sobivate aksessuaaridega. Küllusliku valiku erinevaid tapeete leiab siit.

Mis puudutab sinist tooni mööblit, siis näiteks tumesinise kattekangaga pehme mööbel on alati kindla peale minek. Sügavsinine diivan toob elutuppa luksuslikku hõngu, sest eks ole ju tumesinist tooni läbi aegade peetud kuninglikuks värviks.
 

Vastandid - valge ja must
 

Valge värv sümboliseerib puhtust, süütust ja värskust. Valge puhul on hea see, et seda võib interjööris julgelt kasutada ilma et, peaks kartma valge tarvitamisega liiale minna - see pole lihtsalt võimalik.

Musta värviga ei saa nii vabalt ümber käia. Must toon seostub võimu ja autoriteedi, aga ka salapära ja müstikaga. Selle tooni puhul tuleb olla ettevaatlik ja pidada piiri, et interjöör ei muutuks väga süngeks. Musta värvi tasub sisse tuua pigem detailides.

Mis puudutab mööblit, siis musta värvi mööbel mõjub alati stiilselt, ent tahab enda kõrvale kindlasti suuremas koguses heledaid või erksaid toone, mis loovad koos tumedaga hästi eristuva kontrasti.

Iseäranis hästi mõjub värvilise või valge seina taustal must riiul või siis riiul, mis on osaliselt must (näiteks mustad metallist konstruktsioon, mustad küljepaneelid vms). Kaup24 e-poes on müügil mitmeid täielikult või osaliselt musta värvi riiuleid, aga lisaks veel hulgaliselt muud tooni riiuleid.

Sarnased artiklid