Vali õige päikesekaitse! Igale nahatüübile sobilik päikesekreem

Kodutohter
Pigmendilaikude ilmudes hoidu otsese päikesekiirguse eest ja kasuta kaitsekreemi faktoriga 50. | Shutterstock

Ole sa padupäevitaja, reisija või aias rohija, päike võtab ikkagi oma osa.

Kindlasti peaks rannas olles, maale või reisile minnes kaasas olemas ka päikesekaitsekreem. Kui inimene on heledanahaline, siis peaks valima kreemi, mille kaitsefaktor on üle 20. Lastel veelgi suurem – 30. Kreemi tuleks peale määrida enne päikese kätte minekut ja pärast veeskäimist.

Nüüd on apteekides saada ka hea mõõtur – päevitamise käepael. Käepael muudab värvi, kui on tarvis ennast riietega katta või päikese käest ära minna. See on ühekordne ja eriti hea lastega randa minnes. Ka käepaelale tuleb panna kreemi – siis hakkab see reageerima ja annab märku, millal võib tekkida päikesekahjustuse oht.

I või II tüüpi nahk – valged või punased juuksed ja väga hele nahk, mis kunagi ei päevitu, või hele nahk, mis kõigepealt tõmbub punaseks ja seejärel võtab külge kerge päevitustooni.

Ideaalne SPF. SPF 50+. Vaid ühekordne tõsine päikesepõletus aastas võib sellise naha puhul kolmekordistada raskemate nahavähivormide riski. Kuna selline nahk on enamasti tundlik ka kosmeetiliste ainete suhtes, vali toode, mis sisaldab allergiaohutuid komponente või mineraalset päikesekaitset, näiteks titaanoksiidi või tsinki, mis päikesekiirgust peegeldavad, ärritamata nahka.

III või IV tüüpi nahk – blondid või pruunid juuksed ning soojema varjundiga heledam nahk, mis päevitub üsna hästi.

Ideaalne SPF. Isegi kui saad päikesepõletusi suhteliselt harva, on siiski oluline kasutada esialgu vähemalt faktorit 30, et kaitsta naharakkude DNA-d kiirguse kahjuliku mõju eest. Kui korralik päevitus on juba nahal, võib kasutada kogu kehal faktorit 15. Kuid tähtis on kaitsekreemi kogus – on teada, et inimesed kreemitavad end 40–60 protsenti vähem, kui oleks soovitud kaitse saavutamiseks vaja. Järgi kreemitamisjuhiseid ja kasuta kreemi vajaliku regulaarsusega piisaval hulgal.

V tüüpi nahk – tumedad juuksed ja tõmmu nahk, mis harva põletada saab, kuid omandab sügavatoonilise päevituse.

Ideaalne SPF. See nahatüüp on väga vastuvõtlik pigmendilaikude tekkimisele, eriti neile, mis ilmuvad põskedele ja laubale. Päikesekiirguse mõjul seisund halveneb. Pigmendilaikude ilmudes hoidu otsese päikesekiirguse eest ja kasuta kaitsekreemi faktoriga 50, mis sisaldaks ka antioksüdante – viimased aitavad nahka heledamaks muuta ja võitlevad ebaühtlase pigmentatsiooni vastu.

Sarnased artiklid