Uusimate varsimurite võrdlus. Aina paremaks läheb

Kirsti Herttua
Dyson V11 Absolute ja Xiaomi Roidmi F8 testimisel. | Rakennusmaailma

Võimsamate varstolmuimejate imemisvõime ja tööomadused kasvavad jõudsal tempol. Nende  tolmuimejate sarjas on konkurents kõva ja iga aasta tuleb müügile taas uusi tolmuimejaid. Kuigi tippklassi tolmuimejad on mõnedelt vanadelt tuntud tootjatelt, on siiski ka uusi firmasid turule tulnud.

Endale esimest varstolmuimejat ostma minnes tasub järele mõelda, milliseid omadusi seadmelt eelkõige ootad. Tasub meeles pidada ka seda, et kaupluste riiulitel on endiselt suur hulk üsna ammu müügile tulnud seadmeid, mille võimsus ja tööiga on uusimatega võrreldes kindlasti juba nii-öelda ajast maas.
Vanimad varstolmuimejad sobivad vaid kerge tolmu ja prügi põrandalt puhastamiseks. Enamasti näitab hind ära ka seadme võimekuse. Laias laastus – alla kahesajaeurone varstolmuimeja saab vaid pettumuseks.
Uusimate varstolmuimejate hinnakäärid on samuti laiaks läinud. Pisitasa on hindu muudkui tõstetud. Uusimatest tolmuimejatest odavaima saab Soomes umbes kolmesaja euroga, aga kallimad maksavad juba topelt rohkem.
Uusimate varstolmuimejate võrdlusesse valiti uus tootja turul – Xiaomi, mis on soodsama hinnaklassi esindaja, ja firma Dyson uusim mudel, mis on jällegi hinnaskaala ülemises tipus.

 

Kerge imur ja pikk kasutusaeg
 

Varsimuri suurus ja ennekõike tema kaal võivad osutuda olulisteks kriteeriumiteks. Kuigi põrandapuhastamine sujub raske ja hästiliikuva masinaga reipalt, võib siiski töövahendi tõstminegi ja selle kasvõi ainuüksi puruimurina kasutamine tunduda liigselt vaevarikkana.
Uusimate varsimurite kaal on kahe ja poole kuni nelja kilo ringis. Pooleteisekilost raskuse erinevust tunnetab hästi; eriti veel tolmuimejat vaid ühe käega liigutada. Vaid põrandaid puhastades ei pruugi kaaluvahe sedavõrd tajutav olla, eriti veel, kui mootoriga töötav põrandapuhastusotsik paljude mudelite puhul annab lisajõudu tolmuimeja liigutamisel.

Varjuküljeks on asjaolu, et enamasti varstolmuimeja kaaluraskuses on põhjuseks suurevõitu aku, millest suuresti sõltub tolmuimeja imemisvõime ja töötamisaeg. Senikaua, kuni varstolmuimejaid toodetakse seadme küljes olevate akudega, imurite kaal oluliselt langeda ei saa.

Kergetel tolmuimejatel on peaaegu eranditult ka väiksema mahtuvusega aku.  Võrdluses olnud tolmuimejatest Xiaomiga, mis on Dysonist väiksem ja pool kilo kergem, on lihtsam töötada erinevates kohtades.
Töökõlbliku tolmuimeja võimsust saab reguleerida tavaliselt kolmeastmeliselt: eco, keskmine ja boost, millest eco’ga saab tolmu imeda tunni aja jooksul ja osa mudelite puhul ka tublisti üle tunni.

Tolmuimeja suurimat võimsust kasutades saab aku tühjaks juba vähem kui kümne minutiga. Keskmine võimsus on mõeldud tavaliseks puhastamiseks ja sellest üldiselt piisab, et puhastada vaipu ja põrandaid.

Kui tolmuimejal on vaid kaks võimsusastet, siis on see märk kogu imuri nõrgemast võimsusest, mispuhul kahe erineva võimsusastme vahe on märkimisväärselt suur ja tihtipeale madalam võimsus jääb üsna mannetuks.
 

Erinevused töövõimekuses

 

Dyson ja Xiaomi olid selles võrdluses täiesti eri kaalukategooriates imemisvõime ja töötamisaja poolest, hoolimata sellest, et Xiaomi akuvõimsus tootja andmetel on Dysoni omast vaid veidi väiksem.
Xiaomi kaks võimsusastet erinevad teineteisest. Madalama võimsusega saab siiski põrandalt purud puhastatud. Kiirelt pöörlevad põrandapuhastusrullid annavad veojõudu ja kerge imur tundub justkui iseenesest põrandal edasi liikuvat.

Kui Xiaomit kasutada suurema võimsusega, sööb see aku tühjaks alla kümne minutiga. Imuri imemisvõimsuses liiga palju panustatud alarõhule õhuvoo arvel.
Dysonil saab valida kolme võimsuse vahel, mille alarõhu- ja õhuvoonäitajad on omavahel väga hästi tasakaalus. Keskmise võimsusega tolmuimejat kasutades jõuab sellega 40minutilise tööajaga ilusti tavalise nädalalõpukoristuse teha ja imuri imemisvõime on tipptulemuse lähedal.

Xiaomin head küljed on kerge kaal, kergeltliigutatavus, kiire akulaadimine ja küllalt hästi toimivad puhastusotsikud. Imemisvõime üldkokkuvõttes jääb keskpäraseks, aga imur siiski ei üheski kohas ei ime end pinnale kinni, vaid pigemini liugub üle. Puhastustulemus on vaid keskpärane.
Dyson on tõhus tööriist ja ka tema võimsusastmed on jaotatud mõistlikult. Dysoni suurimat võimsust üldiselt ei ole vajagi kasutada, sest Dysoni madalaim võimsus on pea sama tugev kui Xiaomi suurim võimsus.

Lõplikest testi tulemustest saad lugeda TM Kodu ja Ehituse sepetmbri (2020) numbrist. 

Sarnased artiklid