Uueks trendiks on saanud tehasemajad. Mida need endast kujutavad?

Sisuturundus
Tehasemajade puhul pööratakse erilist tähelepanu energiatõhususele. | Kastelli

Uue kodu planeerimisel leidub rohkelt aspekte, mida läbi mõelda ja silmas pidada. Kui maja juba ehitada, tuleb ettevõtmine läbi viia korralikult. Viimasel ajal on populaarsust kogumas tehases toodetud detailidest majad. Mida need endast kujutavad ja miks neid armastatakse? 

Kuidas otsustada õige projekti kasuks?
 

Esimene samm maja planeerimisel peaks olema krundi valik. Maalapi omadused mängivad ehitusel olulist rolli—arhitektid peavad arvestama pinnase, veekogude puude ning muu ümbritsevaga. Kohalikust omavalitsusest tuleks uurida, millise maja krundile ehitada võib. Samuti tuleks välja selgitada tarbevee,  kanalisatsiooni ning elektrivõrgu võimalused.

Kas eelistada palkmaja, kivimaja või mõnd muud lahendust? Mõne krundi puhul on juba projekteerimistingimustes ära nimetatud, mis omadused majal olema peavad või olla ei tohi.

Projekti valmimisel tuleks kindlasti tähelepanu pöörata hoone energiakulule. Isegi kui energiasäästliku maja ehitus võib maksma minna mõnevõrra rohkem, tasub see end ära— küttekulud on hiljem oluliselt väiksemad. Hoone tulevasi ülalpidamiskulusid on tänapäeval võimalik ette prognoosida üsnagi täpselt.

Tehases valmistatud detailidest pakettmaja puhul kasutatakse lahendusi, mis vastavad energiatõhususnõuetele. Paljudel tootjatel on selle tõestamiseks ette näidata ka valmismajade kasutuskulude näitajad.

Tehasemaja plussiks on selle kõrge kvaliteet. Alates hoone planeerimisest kuni materjalideni—kõigega tegelevad oma ala eksperdid. Kui väiksemates arhitektuuribüroodes on tihtipeale puudus kogemustega inseneridest, siis majatootjate juures on tavaliselt kaks eraldi osakonda—ühes on arhitektid, teises aga arhitekt-ehitusinsenerid, kes töötavad välja tehniliselt toimivad ja turvalised lahendused.

 

Kas tehasemajad saavad olla isikupärased?
 

Et hoone ehitamisel tuleb alati arvesse võtta krundi eripära, pole projektid kunagi identsed. Täpselt ühte ja sama projektsiooni kahe erineva krundi peal tavaliselt kasutada ei saa. Paljude tehasemajade puhul on võimalik standardlahendust muuta vägagi suurel määral. Lisaks krundi eripärale võetakse arvesse ka tellija soove. Koostöös arhitektiga saavutatakse kaunis, maitsekas ning toimiv lahendus. Staažikates ettevõtetes ei ole projektis muudatuste tegemine eriti suur kulu.

Moodulmajade valik muutub aja möödudes aina laiemaks. Eestis saab osta näiteks Soomes toodetud Kastelli maju. Juba 26. aastat järjest on Soome ehitusuuringute instituut valinud Kastelli majad Soome tehasemajade hulgast parimateks. Kastelli müügiesindaja Katrin Sutt toob välja meie turu eripära—Eesti puitmajade valmistajad sihivad oma toodanguga suurel määral välisriike. Soomlased müüvad aga oma tooteid lisaks kodumaa klientuurile ka Eestisse ja teistesse Baltiriikidesse.

Kastelli valmistatud moodulid valmivad kontrollitud tingimustes. Mooduleid on võrdlemisi kerge hooneks kokku panna. Ka projektis muudatuste tegemine on üsna hõlbus. Kastelli kliendi jaoks on  muudatuste joonistamine arhitekti poolt tasuta. Koostöös kliendi ja arhitektiga saab ka tehasemajast täiesti omanäoline projekt. 80 % Kastelli tehasemajadest valmivad erilahendusega projektidena.

Mida silmas pidada ehitaja valimisel?
 

Et hea ehitusettevõte mängib kogu projekti juures äärmiselt suurt rolli, tuleks tutvuda ettevõtete taustaga. Tasub leida kogemustega ettevõte, kellel on juba kogemuste pagasis õnnestunud projekte. Samuti peaks ehitusettevõtte majanduslik olukord olema stabiilne.
Nii on tõenäoline, et ettevõte tegutseb ka siis, kui peaks tekkima vajadus garantiitööde järele. Kuigi turult võib leida ka vajaliku sertifikaadita või lihtsalt vähese kogemusega arhitekte, ei tasu nende soodne teenus end tihipeale ära—kui hiljem puudused ilmnevad, tuleb maja tellijal taaskord kulutada nii oma aega kui raha.


Alusta maja planeerimisega juba hilissügisel
 

Kui on soov alustada soojal ajal ehitusega, tuleks projekteerimisega algust teha hiljemalt sügistalvel.  Tavaliselt on ehitajatel kevadeks juba töögraafikud paigas. Klient, kes oma soovist alles siis märku annab, ei pruugi enam saada sobilikku pakkumist.

Tegelikult on võimalik paigaldada puitmaju ka talvel, kuid siis lähevad ehitustööd rohkem maksma—energiakulud ehituse ajal on suuremad. Ka maja vundament tuleb valmis ehitada plusskraadide ajal.

Mille pealt tohib eelarve vähendamise nimel kokku hoida? 

Raha saab märkimisväärselt säästa, kui valida ehituseks õige aeg. Et ehitusel vähem energiat kuluks, tasub ehitustööd läbi viia kevadel, suvel ja sügise alguses.

Ka hoone viimistluse võib soovi ja võimaluse korral ise ära teha. See osa ehitusest on lihtsam ning loomingulisem. Viimistluse käigus ei saa enam nii kergesti põhjapanevaid vigu teha.

Tihti tuleb ka ette olukordi, kus moodulmaja tellinud klient usub, et kõige soodsam on hoone ise moodulitest kokku panna. Tulemus võib küll välja näha ilus, kuid kui vastav väljaõpe puudub, on tõenäoline hilisem probleemide ilmnemine. Probleemideks võivad olla näiteks kõrge küttearve, konstruktsiooni vajumine või niiskuse lekked. Seega tasuks maja lasta kokku panna selleks väljaõppe saanud püstitajatel. Hoone toorkarp valmib nii mõne nädalaga ja lõpptulemus jääb kvaliteetne.

Sellegipoolest on igal majapaketil kaasas põhjalik jooniste komplekt ja montaaži õpik. Nii saab vajalike oskuste olemasolul hoone soovi korral ka ise püsti panna. 

Katrin Sutt toob välja kolm asja, mille pealt maja plaanides kindlasti kokku ei tohiks hoida—nendeks on hoone küttesüsteem, ventilatsioon, ning kahekordsetel majadel ka trepid. Neid kolme asja valmis majas enam muuta ei anna, samas mängivad need igapäevaselt olulist rolli.

Rohkem informatsiooni moodulmajade kohta leiad SIIT.  

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid