Ühest saab mitu! Hea aeg püsikuid jagada
kodus.ee
Iiris on risoomidega püsik. Taim kasvab keskelt äärte poole ja sageli moodustuvad sellel surnud keskosad. Kui taim on keskelt surnud ja tühi, vajab ta jagamist. | Shutterstock

Jaga püsikuid – saad hulga uusi taimi, kes juba järgmisel suvel elujõulistena õide puhkevad.

Jagamine ei kahjusta tavaliselt püsikuid, need muutuvad sellest isegi elujõulisemaks. Püsikuid jagatakse keskmiselt iga 3–6 aasta järel, olenevalt liigist ja sordist. Jaga püsikuid septembrikuus, kui ilm on jahe ja niiske. Siis juurduvad väljakaevatud ja jagatud taimed pärast ümberistutamist paremini. Üldise reegli kohaselt jagatakse hilissügisel õitsevaid püsikuid kevadel, kevadel ja suvel õitsevaid püsikuid aga septembris.

 

Suure juurekamakaga tugeva püsiku jagamine

Kaeva taim labida või aiahargiga välja. Püüa kaasa võtta võimalikult palju juuri. Kasuta püsiku jagamiseks teravat labidat. Lõika ära närtsinud taimeosad, vigastatud ja surnud juured. Aseta üks osa taimest tagasi ja istuta ülejäänud osad teise kohta või anna ära. Igal jagatud tükil peab olema terveid juuri ja lehevõrseid, et see saaks edasi kasvada.

 

Risoomidega püsiku jagamine

Risoomidest kasvavad välja nii lehepungad kui ka juured. Kaeva taim ettevaatlikult terve kamakana välja ja raputa muld ära. Puhasta risoomid. Lõika need osadeks, nii et igale osale jääks terveid juuri ja 2–3 lehevõrset. Istuta risoomid samale sügavusele kui enne jagamist. Kui istutad risoomid liiga sügavale, lähevad need kergesti mädanema.

 

Väikese juurekamakaga püsiku jagamine

Murra juurekamakas kätega tükkideks või võta abiks tugev nuga, mida ei ole kahju nürida.

 

Püsikute istutamine

Püsikuid on soovitatav istutada septembri esimesel poolel või kevadel aprillis-mais. Paljud püsikud kasvavad jõudsalt hästi vett läbi laskvas, huumusrikkas ja sõmeras mullas. Soovituslik mullasegu: 10% savi, mis on mineraalirikas ja säilitab hästi niiskust, 50% head huumusrikast istutusmulda, 20% jämedat kruusa, mis muudab mulla paremini niiskust läbi laskvaks, ja 20% kompostmulda.

Üksikult kasvava püsiku istutamiseks tuleb taime suurusest, kõrgusest, vajalikust pindalast ja täiskasvanud taime juurte pikkusest olenevalt kaevata 20–50 cm sügavune auk. Paljusid kiviktaimlataimi istutatakse väiksemale sügavusele. Paljasjuurse taime juurekael (koht, kus juur läheb üle varreks) peab pärast istutamist jääma maapinna kõrgusele.

Potis kasvatatud taim tuleb istutada nii, et juure- või mullakamaka pealmine pool jääks taime ümbritseva maapinna kõrgusele. Kui esineb juurtepööriseid, siis lõika need läi. Kasta istutusauk läbimärjaks, enne kui selle mullaga täidad. Kui auk on täidetud, suru muld kätega ümber taime kokku, nii et see jääks sirgelt ja kindlalt püsti. Kasta veel kord korralikult. Ära taime istutamise ajal väeta.

 

Püsikute istutamine

 

1. Olenevalt taime suurusest ja sellest, kui palju juured ruumi vajavad, kaeva 20–50 cm sügavune auk. Täida auk mullaga, nii et taime juurekael jääb maapinna kõrgusele. Kui muld on kuiv, siis kasta istutusauk kõigepealt korralikult läbi ja lase veel maasse imbuda, enne kui istutamist alustad.

2. Suru muld kätega ümber taime kinni, nii et taim jääks sirgelt ja tugevalt püsti. Kasta muld hästi läbi. Toesta kõrged taimed kohe alguses korralikult. Kinnita toed tugevalt maasse.

 

Uus peenar

Kui asud kaevama täiesti uut püsikupeenart, peab kaevamissügavus olema 30–50 cm. Kui muld on tihke või raske ja savine, puista alla kuivendav kruusakiht. Vaheta muld välja või vajaduse korral paranda seda. Aseta püsikud pottidega kohtadesse, kuhu kavatsed nad istutada, siis saad peenrast hea ülevaate. Tee kindlaks, kui palju ruumi vajab iga taim täiskasvanuna. Mõtle, kuidas lehtede ja õite värvusi kombineerida.

 

10 meelespead

Taim vajab jagamist ja noorendamist, kui puhmas on kasvanud liiga suureks, jääb keskelt tühjaks või õitsemine väheneb.

Sügisel jagatakse suve esimesel poolel õitsevaid taimi (iirised, pojengid, idamagunad. Sügisel õitsevate taimede ning kõrreliste jagamine/istutamine jäta kevadeks.

Valmista ette istutusala või koht, kus taimi peale jagamist kuni istutamiseni hoida.

Kasta jagatavaid taimi korralikult päev enne jagamist.

Vali jagamiseks ja istutamiseks pigem niiske ja pilves kui päikeseline ilm, siis ei närbu taimed liiga kiiresti.

Lõika jagatavatel taimedel tagasi õitsenud õisikuvarred, eemalda närbunud lehed.

Kaeva taimed välja juuri võimalikult vähe vigastades.

Istuta väljakaevatud istikud võimalikult pea mulda, et juured ei kuivaks.

Istuta taimed tagasi samale sügavusele, kui nad varem potis või peenras kasvasid.

Kasta istutatud taimi paari nädala jooksul regulaarselt, et soodustada juurte arengut.

Sarnased artiklid