Trimmer. 7 näpunäidet tööriista valimiseks

Kati Plaamus
01.07.2019
Trimmeri või lõikuriga töötades pane selga pikas riided. | Tootja

Aia hooldamisel kuluvad marjaks ära mugav trimmer ja tõhusad lõikurid.

Kaupluselette ja reklaame vaadates tundub, nagu oleks sarnasel asjal mitu nime: trimmer, rohulõikur, võsalõikur. Kaugelt vaadates tunduvadki need üsna samad asjad, tegu on aga siiski erinevate tööriistadega.

rimmer ehk murutrimmer töötab jõhviga (trimmipea) ning on mõeldud kergema rohu lõikamiseks muru- ja peenraservadelt jm.

Rohulõikuril on metallist lõikeketas (rohuketas), mis saab jagu ka kõrgemast rohust. See on mõeldud pigem hooldamata rohumaade korrastamiseks. Üldiselt on rohulõikuril komplektis kaasas ka trimmipea muru trimmerdamiseks.

Võsalõikur on samuti metallist lõikekettaga (võsaketas), aga sel on märksa rohkem hambaid. Võsalõikur saab jagu 10 cm jämedusega puudestki. Päris saagi võsalõikur ei asenda, aga noore metsa hooldamisel või kraaviperve puhastamisel on ta asendamatu tööriist.

Kõige universaalsemad on lõikurid, kus on ühendatud kõik kolm ehk siis komplektis on kaasas nii trimmipea, rohu- kui ka võsaketas.

Olemas on ka kombilõikurid, mille poolitatav võll võimaldab kasutada erinevaid tööriistu, nagu puhur, mullakobesti, hekipügaja, oksasaag jne. Poolitatav võll annab suure eelise ka seadme transportimisel või hoiustamisel, sest võtab märksa vähem ruumi.

 

7 näpunäidet tööriista valimiseks

Kõigepealt mõtle läbi, mis tööd ees ootavad. Kui ikka krundil kõrget heina ja võsa ei kasva, siis pole mõtet raha rohu- või võsalõikuri peale kulutada. Kui niitmist-lõikamist on aga rohkem kui pelgalt muru ohjes hoidmine, siis tasuks kaaluda kõiki variante.

Tähtis on tööriista mugavus ja turvalisus. Proovi kindlasti, kuidas seade käes/seljas istub. Kas ta on sellise kaaluga, et jaksad tööd teha.

Käepide peab mugav olema. Ergonoomiliselt on parem töötada käepidemega, mida saab mitmes suunas reguleerida ja mis on vibratsioonisummutusega (neelab vibratsiooni ja säästab käsi).

Ostmisel proovi kindlasti seade tööle panna. Testi, kuidas töötab starterinöör – kas jaksad seda tõmmata ja kui kiirelt masin tööle läheb.

Akutehnika puhul on käivitamine eriti lihtne: piisab vaid nupule vajutamisest. Akuga seadmete puhul ei tasu peljata, et need kuidagi kehvemad on. Tänapäeva akutooted on väga võimsad ja saavad hakkama samade ülesannetega, millega bensiini omadki. Näiteks Husqvarna liitiumakudega saab täisvõimsusel töötada rahulikult üle poole tunni. Kui on kaks akut ja kiirlaadija, saab tööd teha katkematult päev otsa.

Kõikidel Husqvarna trimmeritel on peal ka automaattagastusega stopplüliti, mis tähendab, et kui masin on välja lülitatud, lülitub stopplüliti lihtsamaks käivitamiseks automaatselt käivitusasendisse. Nii on trimmer alati töövalmis.

Uuri sedagi, kuidas toimub trimmeril jõhvi etteandmine. On tehnikat, kus tuleb masin maha panna ja isegi kruvikeerajaga toimetada, aga on ka selliseid, kus jõhvi etteandmiseks piisab vaid trimmipeaga korraks vastu maad kopsamisest. Oluline on ka trimmijõhvi lisamise lihtsus, kui kassett peaks tühjaks saama.

 

Kuidas tööd alustada

Kõigepealt kontrolli üle, et lõikeseade oleks korrektselt kinnitatud ja sel poleks väliselt kahjustuste jälgi. Kütusekork peab olema korralikult kinni keeratud. Äärmiselt vajalik on kasutada terakaitset, et kaitsta ennast ja ümbrust juhuslike lendu tõusnud esemete eest.

Alustamiseks toeta masin vastu kindlat pinnast, nii et lõikeosa ei asuks ümbritsevale objektile lähedal. Vajuta masin ühe käega (mitte jalaga!) alla ja võta teise käega starteri käepidemest kinni. Tõmba seda aeglaselt, kuni tunned vastupanu, seejärel tõmba tugevalt ja kiiresti, kuni masin käivitub.

 

Paar head nõksu

Enne suurema piirkonna korrastamist mõtle kogu tegevus enne läbi, et mitte asjatult aega ja jõudu raisata. Liigu alati süsteemipäraselt ja viisil, mis toob õigeaegselt tagasi kütuse tankimise kohta.

Kallakul töötades alusta alt ja liigu järk-järgult ülespoole, selle asemel et liikuda vaheldumisi üles ja alla.

Nii nagu iga masin, vajab ka trimmer ja lõikur hooldust. Puhasta seda regulaarselt, enne talvekorterisse panemist tee põhjalikum puhastus ja läbivaatus.

 

NIPP

Trimmijõhv on vastupidavam, kui paned selle enne kasutamist vähemalt 48 tunniks vette likku. Jõhv tõmbab niiskuse enda sisse, muutub elastsemaks ning kestab kauem.

Sarnased artiklid