Kui meie aedades on harilik alang Imperata cylindrica külmaõrn külaline, siis lähistroopikas ja troopikas tegutsevatele põllumeestele on see taim õudusunenägude peategelane. Meie orasheinaga sarnanev kõrreline on arvatud maailma kümne kõige hullema umbrohu hulka.
Ta laieneb väledalt ja täiesti halastamatult kaugele tungivate risoomide abil. Juurte vallutusretki tõhustavad tillukeste seemnete hordid, mis tuule toel lendavad uusi alasid alistama. Lisaks sellele on tõestatud, et nii alangi juured kui ka maapealsed osad eritavad aineid, mis oluliselt pärsivad teiste taimede seemnete idanemist ja kasvu.
Loomasöödana saab kasutada vaid väga noort kõrremassi. Vanemad lehed on teravate, ränikristallidega armeeritud sakiliste servadega – loomad keelduvad sellise rohu söömisest. Olen kindel, et maailmas teeb päris palju inimesi iga päev palehigis tööd, et välja töötada uusi võimalikult efektiivseid võtteid võitluseks alangiga.
Talvekaitset nõudev kujunduselement
Nüüd võib õigustatult küsida: milleks mulle aeda selline nuhtlus? Harilikul alangil on veripunaste lehtedega sort ’Red Baron’ ja vertikaalsed punased lehetriibud on aiadisainerite seas hinnatud kujunduselemendiks. Ja vaat kui vahva on mõnele aiakülalisele öelda: „Tule, ma näitan sulle nuhtlus number viit!”. „Punaparunile” samaväärset asendajat pole võtta.
Õnneks on alang meil üsna külmakartlik taim (6. tsoon) ja meetmeid rakendamata ta siinseid talvi üle ei ela. Kasvukoht tuleks sügisel katta pangetäie liiva või mullaga, katta kuuseokstega ning esimesel võimalusel peale kuhjata lund. Ise kasutasin viimasel talvel väga lihtsat võtet: enne mulla külmumist tasandasin alangi kasvukoha vähese mullaga ja asetasin otse maapinnale 10 cm paksuse penoplastitüki (sama materjali kasutatakse majade soojustamiseks). Pealeasetatud kivi hoidis kerge penotüki terve talve kindlalt paigal. Sitkele umbrohule ei teinud plasti all ummuksis olemine midagi. Alang ’Red Baron’ vajab päikest, siis on tema punane värvus tõesti intensiivne. Muud poputamist pole umbrohule tarvis.
Tervisetaim
Siiski ei ole harilik alang puhtatõuline paharet. Teda kõlbab tarvitada nii söögiks kui ka tervise kosutamiseks. Juurtest valmistatud teega on ravitud eelkõige urineerimisega seotud probleeme. Alangitee on põletikuvastase ja diureetilise toimega, seejuures ei ole kaaliumi kadu märkimisväärne (negatiivne kõrvaltoime, mis on omane paljudele sünteetilistele diureetikutele). Tee pruukimisel on märgatud ka vererõhu alanemist, abi on olnud palaviku ning köha korral.
Tee valmistamiseks võta pestud ja kuivatatud juuri (risoome). 1 sl hakitud juurtele lisa 2 tassi vett ja keeda tasasel tulel, kuni pool veest on aurustunud. Saadud tõmmis lase läbi teesõela ja joo kahe joogikorraga ära (ühe päeva kogus).
Keedetuna kõlbab pruukida noori kõrrehakatisi ja avanemata õisikuid. Juured on tärklise- ja suhkruterikkad, neid võib tooreltki nosida. Juurtest valmistatud ekstrakt kuulub Hiinas kohaliku toniseeriva limonaadi koostisesse.