Tea õigeid külvireegleid! Kui sügavale erinevaid seemned külvata ja kuidas külvi eest hoolitseda?
Alari Suurmets
Külvimuld peab niiske olema. | Shutterstock

Eduka ettekasvatuse puhul on kindlasti väga tähtis õige külvisügavus. Kui külvate valele sügavusele, võib külv ebaõnnestuda. Tarvis on jälgida seemnete suurust ning selle järgi valida külvisügavus. Õige sügavusega külvid tärkavad kiiremini ja ühtlasemalt.
 

Populaarsemate seemnete külvisügavus jääb umbes 0,5–1,5 cm sügavusele, erandiks on valgusidanejad, kes külvatakse mullapinna peale. Kindlasti proovige sama külvi seemned külvata samale sügavusele! See tagab ühtlase tärkamise ja edu.


Esimene külvireegel

Mida väiksemad on seemned, seda pinnapealsemalt tuleb nad külvata. Udupeened seemned on enamasti valgusidanejate omad ja nad on harjunud külviga mullapinna peale. Seemneid ei kaeta või kaetakse ülikergelt.

Teine külvireegel

Mida suuremad on seemned, seda sügavamale võib nad külvata. Suurematel seemnetel on jõudu rohkem ning sügavamalt lihtsam tärgata – seega võib neid külvata 0,5–1 cm sügavusele. Mõningaid seemneid võib külvata ka sügavamale.

 

Külvamise ABC

 

Kui olemas on kõik vajalik, ongi aeg külviks küps. Alustame siis!

1. Leia endale hea valgusküllane koht, kus külvata. Parimal juhul võiks olla tegu mõne lauaga, kus leidub piisavalt tegutsemisruumi.

2. Sorteeri külvatavad seemned näiteks külvitehnika järgi: valgusidanejad ühte ja normaalselt külvatavad teise pakki. Seemned võite sorteerida ka külviaja järgi.

3. Märgista külvinõud, -kassetid. Kirjutage sordilipikule külvatava sordi nimi. Võib lisada ka kuupäeva. Kui sordilipikuid pole, siis soovitan kirjutada vajaliku info maalriteibile, lõigata selle siis ribana välja ning kleepida külvinõule.

4. Aseta külvatav seemnepakk vastavalt märgistatud nõu peale. Nii tehes on teil kohe käepärast õige sort, mida külvata soovite. Soovi korral võid seemnepakid ka kohe avada. Mullaste näppudega võib see hiljem raskemaks osutuda.

5. Valmista ette külvimuld. Veendu, et külvimuld on ühtlaselt niiske. Lisa vajaduse korral vett ja segage muld korralikult läbi. Lase mullal natukene seista, et vesi saaks ühtlaselt imenduda.

6. Täida külvinõud mullaga, nii et servast jääb mullavabaks umbes 1–2 cm.

7. Raputa ja vajuta külvimulda õrnalt potti. Võib kergelt valada, et muld vajuks ühtlaselt külvinõusse.

8. Külva seemned mulla peale ja katke õhukese mullakihiga.

9. Kasta külv väga ettevaatlikult korralikult läbi. Veendu, et liigne vesi saab ära nõrguda.

10. Läbikuivamise vähendamiseks aseta kastetud külvipott kilekotti, minikasvuhoonesse või kata nõu pealt toidukilega. Ümarate pottide puhul on hea kasutada majapidamiskumme. Need hoiavad asetatud kile potisuul kenasti paigal.

11. Aseta külvid valgesse ja sooja kohta (18–25 °C) tärkama.

 

Valgusidanejate külvamine (seemned, mis külvatakse mulla peale)
 

1. Piserda või kastke külvinõusse asetatud muld läbi.

2. Sõelu mulla peale peenliiva.

3. Niisuta liiva pritspudeliga.

4. Külva seemned liivakihi peale.

5. Soovi korral võib seemned katta udupeene liivakihiga.

6. Niisuta korralikult ja asetage idanema taas kilekotti, minikasvuhoonesse või katke külv toidukilega.

7. Aseta külvid tärkama sooja ja valgesse kohta.

Eriti hästi mõjub päikesevalgus, aga sellega tuleb olla ettevaatlik, eriti kui tõusmete ninad on alles väikesed. Liigne päike võib õrnad idud kiiresti kuivatada.

Valgusidanejate puhul on seemnete läbikuivamise oht palju suurem. Seepärast vajavad nad rohkem jälgimist ja hoolt.

NB! Külvi katmine kilega on valgusidanejate puhul ülivajalik, kuna see aitab säilitada idanemiseks vajalikku niiskust.

Seemnete külviaegadest loe lisaks siit.
Milliseid tomatisorte valida, sellest loe siit.

Sarnased artiklid