Suursugune rohtlaliilia

Ülli-Riina Sildnik
Koduaias tuleb rohtlaliiliale leida väga hea drenaažiga koht täispäikeses. | Shutterstock

Päikeselisel kasvukohal troonivad rohtlaliiliad püüavad pilku.

Ladinakeelne nimetus Eremurus tuleb kreekakeelsetest sõnadest eremos – kõrb ja ura – saba. „Kõrbesaba” on väga tabav nimi taimedele, kes kasvavad looduses peamiselt Lääne- ja Kesk-Aasias suhteliselt kehvas ja kuivas pinnases täispäikeses. Tugevad püstised õisikuvarred sirutuvad olenevalt liigist 120–250 cm, vahel isegi kuni 300 cm kõrgusele. Õievarb on kuni 120 cm pikkuselt tihedalt kaetud peamiselt valgete, roosade, kollaste või oranžide väikeste õitega, mis avanevad järk-järgult alt tipu poole. Rohtlaliiliad alustavad õitsemist juunis ning õied puhkevad mitme nädala jooksul.
Väga omapärased on ka rohtlaliilia juured koos kaheksajalga meenutavate säilitusjuurtega. Kuigi sügisese mahapaneku ja käitumise põhjal arvatakse ta sibullillede hulka, on tal tegelikult paksenenud risoomid ehk muguljuured.

 

Kõrbetaim liigset niiskust ei talu
 

Koduaias tuleb rohtlaliiliale leida väga hea drenaažiga koht täispäikeses. Parim on kerge päikesepoolne nõlvak. Liigniiskes või kõrge põhjaveega kohas hukkub taim kiiresti. Kuigi looduses kasvavad nad üsna kehvades tingimustes, on nad siiski tänulikud toitaineterikka pinnase eest. Istutusaugu põhja võib panna kuni 5 cm kihi kruusa liigvee kiireks ärajuhtimiseks. Istutussegus võiks olla võrdsetes osades mättamulda, hästi küpsenud komposti ja peent kruusa või jämedat liiva.
Ostes ja hiljem ka istutades tuleb hoolega jälgida, et taime haprad juured ei murduks.
Kevadel alustavad rohtlaliiliad kasvu üsna varakult ja sel ajal on ohtlikud hilised külmad, mis võivad õiepungi kahjustada.

Pikad õievarred kasvavad täispäikeses tugevaks ning püsivad ise püsti. Tuulisemas kasvukohas võivad aga kõrged õisikud tuge vajada. Õitsemise lõppedes taime maapealne osa kuivab. Sel ajal vajab taim kuiva pinnast. Ka talvel ei karda ta niivõrd külma, kuivõrd märga, mistõttu ongi hea drenaaž väga vajalik.

Kasvunõudeid arvestades saab Eestis kasvatada järgmisi rohtlaliilia liike ja sorte:

tugev rohtlaliilia Eremurus robustus;

himaalaja rohtlaliilia E. himalaicus;

Bunge rohtlaliilia E. stenophyllus subsp. stenophyllus;

aed-rohtlaliilia Eremurus x isabellinus sordid ’Pinokkio’,’Cleopatra’, ’Romance’.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid