Soojapuhur või elektriradikas: kumb valida?

TM Kodu & Ehitus
Elektriradiaator ehk konvektor uivatab õhku.  | Shutterstock

Ruumidesse, kus puudub paikne küttesüsteem, on tarvis leida mingi sooja saamise lahendus. Selleks on mitmeid võimalusi nii soojapuhurite, elektriradiaatorite kui ka õliradiaatorite näol. Selles artiklis vaatleme kahe esimese plusse ja miinuseid.

Kodusoojus on põhjamaises kliimas oluline nii otseses kui ülekantud tähenduses. Kui talvel ei saa isegi oma kodus sooja, on põhjust üle vaadata nii küttesüsteem, isolatsioon kui ka ventilatsioon, et otsida üles ehituse käigus tehtud vea ja neile püsiv lahendus leida.  Mõnel juhul leiab abi portatiivsetest soojusandjatest, mis sobivad näiteks suvilasse, ajutisele rendipinnale või korterisse, kus pole kütteperiood veel alanud. Vahel ei kannata ka rahakott suurt investeeringut kohe välja, kuid siin tuleks arvestada, et pikas vaates on säästlikum kütta õhksoojuspumba või ahjuga kui soojapuhuri või konvektoriga. 
Ehituspoodidest leiab mitmeid kiirelt sooja andvaid lahendusi – soojapuhureid, konvektoreid, õliradiaatoreid, gaasikaminaid ja nende erinevaid kombinatsioone. Sobivaima toote väljavalimiseks on oluline teada nende plusse ja miinuseid.

Soojapuhurid


Soojapuhurite valik on väga lai ja saadaval on nii väikeseid tubaseid puhureid kui ka suuri tööriistu, mis on mõeldud pigem garaaži, trepikotta või laoruumi. Viimaseid on saadaval ka selliseid, mis töötavad gaasi või vedelkütusega, kuid toas neid kasutada ei tohiks. Kodused väikesed puhurid töötavad elektriga.  Tänu ventilaatorile, mis kiirendab õhu liikumist küttekehade vahel, on puhur tõhus ja kiiresti sooja andev kütteallikas. Soojapuhureid on saadaval nii keraamilise kui traadist kütteelemendiga. Esimene on pisut krõbedama hinnaga, kuid kulutab väiksema takistuse tõttu vähem elektrit ega kuivata nii palju toa õhku kui traadist küttekehaga soojapuhur. 
Toodet valides eelista reguleeritavat puhurit, kus saab valida nii ventilaatori kiirust kui ka termostaadi kütteastet.

Puhuri plussid:
- Kütab kiiresti ruumi soojaks.
- Soodsa hinnaga. 
- Mobiilne, saab lihtsasti ühest ruumis teise tõsta või suvilasse kaasa võtta. 
- Kuivatab niisket õhku ja sobib pikka aega kasutuseta seisnud ruumi kütmiseks.

Puhuri miinused:
- Kuivatab õhku. 
- Tekitab pideva õhuvoolu, rullib üles tolmu ega sobi seetõttu magamistubadesse. 
- Ei tohi kasutada märgades ruumides, eriti väikeses vannitoas. 
- Ei tohi jätta järelevalveta.
- Ei ole pikas vaates ökonoomne.

Konvektor ehk elektriradiaator


Konvektorid, mida kutsutakse ka elektriradiaatoriteks, töötavad konvektsiooni põhimõttel ehk tõstavad soojendatud õhu ruumis üles.
Konvektorite valik on ehituspoes lai, saadaval on nii statsionaarseid ja seinale kinnitatavaid kui ka ratastel ja lihtsasti ümberpaigutatavaid. Konvektor on sobilik lahendus ahiküttega maja nendesse nurkadesse, kuhu soe ei ulatu. 

Nii nagu soojapuhurid, on ka konvektorid erineva kütteelemendiga. Traadist kütteelement on küll soodsam, kuid kuivatab rohkem õhku kui metallplaadist kütteelement. Viimase plussiks on ka pikem eluiga. Kui valida konvektori ja soojapuhuri vahel, siis esimene on pisut säästlikum, teine kütab ruumi kiiremini soojaks. Konvektoril on tavaliselt küljes termostaat, mis lülitab seadme kindla temperatuuri saavutamisel välja. Kui õhutemperatuur langeb alla teatud taseme, lülitab termostaat konvektori taas sisse. 

Odav traadist kütteelemendiga elektriradiaator kuivatab samuti õhku nagu soojapuhur ega ole seegi sobilik pikaajaline lahendus magamistubadesse.
Üldiselt on soovitatav valida madalama pinnatemperatuuri ja metallplaadist kütteelemendiga konvektorid, mis ei küta küll nii kiiresti, kuid ei põleta õhus tolmuosakesi ega ole ohuks lastele ja lemmikloomadele.

Elektriradiaatori plussid: 
- Kütab ruumi soojaks ja hoiab stabiilset temperatuuri.
- Statsionaarse seadme võib jätta vooluvõrku ka kodust lahkudes. Selle eelduseks on termostaadi olemasolu. 
- Konvektori paigaldamisega akna alla saab tekitada soojakardina, välistades aknast kiirgava külma.

Elektriradiaatori miinused: 
- Kuivatab õhku. 
- Tekitab ruumis õhuvoolu. 
- Ei tohi kasutada pesu kuivatamiseks.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid