Sisekujunduses on lugematul hulgal valikuid, mis võivad pea kirjuks ajada, kuid oma sisetunnet usaldades tunneme kindlasti ära need elemendid, mis mõjutavad enesetunnet positiivselt ning aitavad luua harmoonilist ja meeldivat keskkonda.
Alusta kõige lihtsamast
Vali end ümbritsema looduslikud materjalid. Need aitavad juba iseenesest luua mõnusat naturaalset keskkonda. Näiteks villane pleed või puuvillane vaip, ehtne puitmööbel – olgu siis uus või taaskasutatud –, looduslikku kiudu sisaldav diivanikattematerjal.
Parkett, seinavärv, tapeet – kui kodu on valmis, siis lase neil rahulikult oma aeg lõpuni elada. Kui aga remont ees ootamas, siis uusi valikuid tehes uuri, mida sisustusmaterjalid sisaldavad. Kodustes oludes võidab puitparkett laminaadi kindlalt ja kergelt, kuid see pole ainus valik.
Ülekohtuselt alahinnatud põrandakate on linoleum. Selle läbinisti naturaalse materjali heade omaduste hulka kuuluvad muu hulgas hea vastupidavus, lai värvivalik ja kerge paigaldatavus. Arhailisi traditsioone au sees hoidvasse talumajja see ehk tõesti ei sobi, kuid muudes ruumides tasub meel avatud hoida.
Hea sisekliima huvides on väga oluline valida hingavaid viimistlusmaterjale. Ilmselt on kõik kuulnud linaõlivärvidest ja savikrohvist, kuid neile on olemas head alternatiivid. Värvipurgilt tasub otsida allergialiidu või muud tervisemärgist, tapeedi ostul uurida, ega see ei sisalda näiteks PVC-d või klooriühendeid.
Planeeringu tabamatu ilu
Mõnes kohas on lihtsalt väga hea olla, kuigi raske on konkreetselt öelda, miks see nii on. Reaalsus on see, et mida läbimõeldum on ruumiplaneering, seda õdusam ja meeldivam on olemine. Igale tegevusele peaks leiduma oma koht ja piisavalt ruumi. Funktsioonid võivad ka kattuda, kui see perele nii sobib.
Jälgima peab sedagi, et privaatsemad tegevused ja olukorrad oleksid pilkude eest varjatud. Isegi kui tegu on „kõigest” koduse kirjutuslauaga, mille taga kooli- või tööülesandeid täidetakse, on palju kergem töötada, kui pole pidevalt kuklas tunnet, et keegi võib ootamatult selja tagant ehmatada.
Oma asjade võlu
Kasutame seda, mis on olemas. Olemasolev korralik köögimööbel – väikeste lisanduste ja uute kapinuppudega –, vanaema kootud diivani- ja padjakatted, vanakraamipoest leitud serviis. Oluline on mõte, mitte viimane mood. Mis üleliigne, sellest võib loobuda.
Feng Shui
Feng shui on alguse saanud küll hiinlaste tasakaaluotsingutest ja austusest looduse vastu, kuid selle õpetuse tähtsamad soovitused põhinevad hoopiski inimloomuse eripäradel. Kui ei soovi elementide ja energiate maailma siseneda, siis ruumi jagamise ja paigutamise võtteid tasub sellest õpetusest kõrva taha panna küll. Siin on nippe, mida harmoonilise, loovust toetava kodu planeerimisel kasutavad sisearhitektid ka feng shui’st täiesti sõltumatult.
Viis nippi hubase kodu loomiseks
+ Tuju tõstab mahe värvigamma: summutatud sinised, rohelised, kollased, lillad, roosad toonid.
+ Õhustikku rahustavad looduslikud materjalid: puit, kivi, bambus, taas- ja uuskasutus.
+ Pehmeid kangaid, erinevaid tekstiilitekstuure ning materjalipindu on hubase kodu loomiseks väga vaja.
+ Tervistavalt mõjub loomulik päevavalgus. Ajal, mil seda napib, võiks valgusepuudust leevendada mitmete meeleoluvalgustusega: laua- ja seinalampide, põrandavalgustite ja muuga. Õdusalt mõjuvad aknale tõstetud laualambid, mis kardina taga rahulikku kuma annavad.
+ Taimed – looduslik sõna otseses mõttes. Kõik, mis puudutab loodust, annab jõudu. Isegi kui see on vaid looduspilt või -motiiv siseruumis.