Sisekujundaja annab nõu: kuidas valgustada esikut ja panipaika

Ivi Els Schneider
sisearhitekt
08.01.2018
Sümpaatne on tulla koju, kus esimene kohtumine toimub säravas valgustatud ruumis. | Shutterstock

Kuidas luua esikut, mis jätaks sõbraliku ja külalislahke mulje ning kuhu ka endal on mõnus siseneda?

Kõik ruumid kodus vajavad korralikku valgustust, sealhulgas ka need, kus kaua ei viibita. Esik, mõnikord ka tuulekoda, on tsoon, kus tekib kodust esmamulje.

Pime esik ja käsikaudu kobamine paneb siseneja ebamugavust tundma. Sümpaatne on tulla koju, kus esimene kohtumine toimub säravas valgustatud ruumis. Kuna valgustust vajatakse sisenemise tsoonis lühiajaliselt, siis ei nõua korralikult valgustatud esik ka suurt elektrikulu.

Sageli on esik ühtlasi käiguteeks, mis seob erinevaid ruume. Kui see on akendeta ruum, peaks siin lisaks põhivalgusele olema lisavalgustus, mida on eriti mugav kasutada: näiteks pidevalt sisse lülitatud nõrk valgusvihk seina alaosas või liikumisanduriga valgusti.

 

Kuidas teha?
 

Valgustite valik on suur ja kindlasti peab ennast kurssi viima valgustite valgustustugevuse ja -omadustega.

Kõigepealt lahenda esiku üldvalgustus.

Lisada võib meeleoluvalgusteid põrandasse või seina süvistatud valguspunktidega.

Esikupeegel vajab kindlasti eraldi valgustit.

Kui esikus paikneb riidekapp, on meeldiv, kui kapi sisu oleks valguses vaadeldav – valgustid võiksid paikneda kapi juures laes või kapi sees.

Kui trepihalli valgustavad rippvalgustid teise korruse laest, siis peab olema läbi mõeldud, kuidas pääseb lambipirne vahetama.


Eraldi valgustust vajab trepp. Trepivalgustid võivad paikneda laes, olla trepi lähedal seina süvistatud või trepiastmetel (nt leedribad). Oluline on, et kõik trepiastmed oleksid valgustatud.

Trepihallis grupeeritakse valgustid esimesel ja teisel korrusel eraldi lülititega: veksel- või ristveksellülitiga saab valgustust sisse ja välja lülitada erinevatest punktidest.

Suuremas esikus peaks olema veksellüliti liikumissuunal välisuks-elutuba.

Eramu esikus on kindlasti ka lülitid välisvalgustusele, enamasti rohkem kui üks.

Tuulekojas võiks olla valgustus liikumisanduriga, siis pole ohtu, et unustatakse see välja lülitada.

Esikule tuleb kasuks ka elektriline põrandaküte.

Elektriplaani tehes tuleb mõelda kindlasti pistikupesadele. Esikus peaks olema valmidus tolmuimejat kasutada.

 

Mida vältida?
 

Väldi alavalgustatud, hämaravõitu esikut!

Väldi põrandasse ja trepiastmetele süvistatud terava valgusvihuga valgusteid, mis paistavad otse silma ja pimestavad. Selline valgusvihk on ebameeldiv ja ka ohtlik, ruumitaju kaob hetkega.

 

Valgust igasse nurka
 

Panipaigad on kodus asendamatud ja tänapäeval on neid rohkem kui üks: garderoob esikus, majapidamisruum, hoiuruumid keldrikorrusel ja magamistoa garderoob.

Garderoobis on tähtis, et kõik siin paiknev oleks nähtav ja kergesti leitav. Tavaliselt on ühtlase üldvalguse saamiseks laevalgustid, võib ka suunatavaid valgusteid kasutada.

Kes on maksimalist, saab tänapäeva võimaluste juures viia valgustuse igasse sahtlisse või kuhu tahes. Garderoobis asuv peegel olgu igal juhul valgustusega. Triikimislaua jaoks on vajalik pistikupesa seinas.


Rohkem planeerimist vajab majapidamisruum, kus on ka valamu, pesumasin ja pesukuivati, õues liikumist armastaval perel vahel ka spetsiaalne riiete kuivatuskapp, sügavkülmik, triikimislaud jms. Kõik elektriseadmed vajavad plaanilahenduses õiget asukohta ja pistikupesa.

Kuna kodutööd ei pruugi olla kõige meeldivam tegevus, siis olgu vähemalt ruum, kus neid teha, hästi valgustatud. Tujutõstvalt mõjuks meeldiv taustamuusika, sellegi allikad tuleks varakult valmis mõelda.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid