Sibullillede abil värvirõõmu

Tiina Tammet
Kodu & Aed
01.05.2015
Õrnad ülased täiendavad tugevamaid tulbitaimi. Omavahel harmoneeruvad toonid toovad välja kevade helge ja romantilise meeleolu. | Floradania

Too sibullillede abil õuepottidesse kevadet tervitavat värvirõõmu.

Enne kirevat suvelillede õueaega tunduvad rõdu- ja terrassipotid jahedalt tühjad. Kevadel varakult õitsevate sibullilledega aiavaase saab kaht moodi: kas paned sügisel sibulad pottidesse ja hoiad neid üle talve nullilähedase temperatuuri juures sobivas hoiuruumis või ostad kevadel aianduspoest juba ajatatud taimi. Üks nõuab rohkem hoolt, teine suuremat väljaminekut, aga mõlemal talitusviisil on ühine võlu: värvide ja värskete õitega saabub õige kevadrõõm!

Sibultaimedega õuepotti komponeerides võid sibulad üsna tihedasti ja mitmekihiliselt istutada suuremad allapoole ja väiksemad ülespoole. Erinevaid taimi kokku sobitades saad rikkaliku ja pikemat aega õitseva vaasitäie. Sibullilli võid kombineerida kannikeste, kirikakarde, luuderohu jt jahedat ilma.

Rippuvad aiad. | Floradania

Sibullilled sobivad ka ripp-pottidesse. Väiksemates pottides mõjuvad paremini üheliigilised istutused: madalakasvulised tulbid, nartsissid ja kirjud püvililled. Tipi sibulad tihedasti üksteise kõrvale, et õitsemine pakuks vägevamat muljet.

Maikuu õuevaasi sobivaid sibullilli

- Õrn ülane Anemone blanda

- Kirju püvilill Fritillaria meleagris

- Idahüatsint Hyacinthus orientalis

- Nartsiss Narcissus

- Harilik kobarhüatsint Muscari botryoides

- Tulbid Tulipa

Hooldus

1. Jälgi, et taimedel oleks piisavalt vett. Pärast õitsemist kasta ja väeta taimi edasi.

2. Jahedas kestab sibullillede õitsemine kauem. Kui ootamatult tulevad erakordselt soojad ilmad, võiks sibullillede potid võimaluse korral päikese käest varjulisemasse kohta tõsta.

3. Kui öösel tõotab temperatuur langeda viiest külmakraadist madalamale, too potid siseruumidesse või kata kattelooriga. Kuigi kevadised sibullilled pole jahedakartlikud, on õied siiski külmaõrnad.

4. Tänapäeval on enamik ajatatud sibullilli mõeldud hooajataimedeks, st pärast õitsemist on nende aeg läbi. Potis on tavaliselt liiga vähe pinnast ja toitaineid, et sibulad saaksid end järgmiseks aastaks kosutada. Kui aga tahad, et sibulad kestaksid kauem, ja paljude liikide ja sortide puhul on see ka võimalik, siis istuta õuepotis taimi välja vahetades üles võetud sibulad peenrasse. Jälgi, et juured võimalikult vähe vigastada saaks!

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid