Revolutsioon köögis

Ele Praks
02.04.2018
Julgeid värve ja materjale tasub alati kokku sobitada. | Tootja

Maailm muutub kiiresti ja eriti kiiresti on hakanud arenema kõikvõimalik tehnoloogia. Tänapäevaste köökide tootmisel kasutatakse tipptehnoloogiat usinasti ja tänu sellele on võimalik saada märksa kvaliteetsem ja vastupidavam köök endise hinnaga.

Vastavad köögispetsid Merlin Kaareste (Scavolini Store Tallinn), Aune Meelind (Arens Mööbel ), Kairi Põllu (Estmidt).

Mida võiks uue köögi tellija teada viimase kümne aasta jooksul köögimööbli juures aset leidnud tehnilistest uuendustest?

Aune Meelind: Kvaliteetse köögi tootmisel töödeldakse mööblidetailid laseriga, mistõttu on neil võrreldes varem kasutusel olnud liimitud servakandiga märksa parem niiskus- ja kuumuskindlus. Ühenduskohad on vaevu nähtavad, justkui kokku sulatatud, detailid on laitmatult puhtad ja ka määrduvad vähem, mis on oluline eriti läikivate ja siidmattide pindade puhul.

Uue köögi planeerimisel võikski muu hulgas läbi mõelda, millistele hooldustingimustele peaks tulevane köök vastama. Saadaval on varasemast tunduvalt kergemini hooldatavad tööpinnad ja valamud, aga valik on endiselt lai ja iga lahendus ei ole hooldamise mõttes samaväärne.

Suure populaarsuse on saavutanud kõrgtehnoloogilised nanouksed, mille siidmatt ja näpujälgi mittejättev viimistluskiht saavutatakse kosmosetehnoloogias kasutatava nanotehnoloogia abil.

Ka võiks teada, et melamiinuksi või kõrgsurvelaminaadist tööpinda on palju kergem puhtana hoida kui näiteks spoonuksi või kivi- ja liimpuitpindu. Viimastel aastatel on lisandunud  veel põnevad siledad printdekooruksed, mis näevad välja äärmiselt tõetruud – nagu puit, looduskivi või betoon –,  olles samas väga hõlpsasti hooldatavad.
Kõige praktilisemad ongi uustulnukad: keraamilised ülisileda pinnaga valamud, on nii pinnapealseid kui ka kivile sobivaid altmonteeritavaid mudeleid.
Muidugi on tänapäevase köögi tunnuseks lisafunktsioonidega segisti.

Võidukäiku on teinud säästlik leedvalgustus, mida võib lisada peaaegu igale poole: sahtlitesse ja kappidesse ning kapi alumisse serva, valgustamaks mahedalt põrandat. Valgustust on võimalik reguleerida külmast soojemaks, samuti saab valgustugevust muuta. Enam ei üllata kedagi, kui kapi avamisel süttib sisevalgustus. Kes soovib, võib saada elektrilised tõstemehhanismid ja sahtlid, sissesõitvad ja voldikuksed. Võib öelda, et eksklusiivse tehnika juures ühinevad suurepärased tehnilised parameetrid ja kaunis disain.

Kairi Põllu: Kümne aasta jooksul on kõige rohkem muutunud materjalivalik, seda nii köögiuste kui ka sanitaartehnika osas. Valamukausid on suuremad ja segistite puhul kasutatakse dušše, palju on värvitud segisteid. Järjest populaarsemaks saavad keraamilised valamud, mis on kergesti hooldatavad ja väga vastupidavad.

Kas mustust tõrjuvat nanotehnoloogilist töötlust on võimalik teha ka kodustes tingimustes ja kui usaldusväärne on siis tulemus?

Kairi: Innovaatilist nanotehnoloogilist materjali ei ole kuidagi võimalik kodustes tingimustes teha.

Kas juba olemasolevas köögis on võimalik teha uuendusi, näiteks välja vahetada tööpind või kapiuksed?

Merlin Kaareste: Kui klient on varem soetanud Scavolini köögimööbli ning soovib teha köögis uuendusi, on see teostatav. Välja vahetada saab nii kapiuksed kui ka töötasapinna.

Kairi: Kööki saab alati uuendada köögiuste väljavahetamisega. Oluline, et kasutataks sama ettevõtte pakutavat valikut. Samuti on võimalik välja vahetada töötasapinda. Uuemad lahendused on näiteks kivist tasapinnad, mis kannatavad kuuma ja millel võib hakkida.

Millist köögimööbli materjali, värvi ja pinnatöötlust kliendid praegu kõige rohkem armastavad?

Merlin: Meie klientide vaieldamatuteks lemmikuteks on kõikvõimalike julgete värvide ja materjalide kokkusobitamine. Armastatakse miksida jõulisi kontraste, nagu tumedad lakitud köögiuksed ja hele laminaadist puitdekooriga töötasapind või indigosinised puituksed ja naturaalsest betoonist töötasapind. Inimestele on väga tähtis, et lisaks suurepärasele planeeringule ja funktsionaalsusele oleks köök ka isikupärane ja atraktiivne ning elutoale avatuna põimuks ühtseks tervikuks kogu ümbritseva ruumi ja disainiga.

Valge köögimööbli trend taandub vaikselt. Lemmikuks on omamoodi tööstusromantika vaimus vintage, tavapäratud värvitoonid, retrohõnguline ning  taaskasutatud ilmega köök. Kalamaja piirkonnas, kus renoveeritakse ja ehitatakse üha uusi loft-stiilis kõrgete lagedega maju ja kortereid ja kus pööratakse vintage-stiilile ja taaskasutusele väga suurt tähelepanu, on sellisel disainil eriti suur edu.

Klaas, metall ja puit töödeldakse nii, et see mõjuks pisut kulununa – nagu „pestud” teksapüksid. Julgeid värve leidub veelgi: näiteks tibukollased ning militaarrohelised kapiuksed. 

I-le täpi panevad värvitud metallist aksessuaarid, mis meenutavad romantilist garaažikeskkonda, kuid mõjuvad üllatavalt koduselt. Köök planeeritakse peensusteni stiilipuhas. 
Palju tuntakse huvi tumehalli ja musta ning sügavate hallide lakitoonide vastu, mida siis omakorda koos soojade puidutoonidega kokku sobitada.

Kuna avatud köögiruumid on meil veel endiselt eelistatud, siis valitakse köök ka üha enam selliste mudelite seast, mida saab elutuppa edasi jätkata ning muuta kogu ruum ühtseks tervikuks.

Aune: Kuigi maailmamessidel nähtu põhjal võib väita, et valged ja heledas gammas köögid on möödanik, siis meie hämara talvega laiuskraadil see kindlasti nii ei ole, nn Skandinaavia stiil on jätkuvasti populaarne. Suurim muutus on, et peitsitud puidutoonide asemel eelistatakse uste värviga katmist, levinud on ka vanutus või harjamine. Jätkuvalt miksitakse meelsasti erinevaid materjale: siledat ja reljeefset, matti ja poleeritut, modernset ja klassikalist, erinevatest toonidest rääkimata. Uudne võte on tuua köögikujundusse isiklikku maitset või hobisid peegeldavaid esemeid või detaile. Pole sugugi ebatavaline, kui eramaja kööki mahutatakse talveperioodil ka istutuskast lemmikmaitsetaimedega.

Jätkub vase- ja messingikarva detailide võidukäik.
Köögitehnika osas on tulnud roostevaba viimistluse kõrvale ka must ja valge. Uudne ja efektne lahendus on messingi ning musta metall- või klaaspinna kooslus.

Avatud ruumis, kus köök on elutoa osa, peab köök sobima üldise kujundusega ja olema viimistlusvalikutelt pigem neutraalne. Samas näib, et üha enam soovivad tarbijad kööki eraldi ruumina.

Kairi: Praegu on väga populaarsed hallid ja mustad matid toonid. Populaarne on ka betoonitoon. Klientidele meeldivad enim nanotöötlusega pinnad ja lisaks värviga kaetud spoonitud kapiuksed.

Sarnased artiklid