Õuemööbli hooldusnipid

Minu Aed
Kui teha õuemööbli värskenduskuur korralikult, kestavad esemed veel aastaid. | Shutterstock

Talveunes olnud aiamööblit peab enne hooaja algust kindlasti pesema. Kõige lihtsam viis on seda küürida tavalise majapidamisseebiga ja seejärel hoolikalt loputada.

„Kui aga niisketes tingimustes on esemeile tekkinud hallituslaike, siis nende eemaldamiseks on otstarbekas kasutada vastavat vahendit. Näiteks väga kohane ja tõhus on leeliseline puhastusvahend Vivacolor Special Clean, samuti Tikkurila Homeenpoisto. Viimati nimetatud lahusega sobib mööblit turgutada ka enne esmast värvimist ja hooldusvärvimist,“ mainib AS Tikkurila koolituskeskuse juht Meelis Tarto.

SIA DAW Baltica Eesti filiaali müügiesindaja Aljona Glivenko lisab, et kõige lihtsam on värskendada vana pinda sama liiki tootega, millega oli tehtud algselt. „Värvitud pind värvida, lakitud lakkida, peitsitud/õlitatud peitsida/õlitada.

Oluline on teada, kas varem oli töötlus tehtud lahustipõhise või vesialuselise tootega. Esimese puhul võib kasutusele võtta nii lahustipõhise kui ka vesialuselise katja. Kindlasti ei tohi teha vastupidi, st vesialuselise tootega töödeldud pinda ei või katta lahustipõhisega!“ rõhutab ta.

Uuendamist vajav pind peab olema kuiv, tugev, puhas, kandev ja ilma nakkumist takistavate aineteta. Niiskelt puidult vana värvi maha kraapides võib kasu asemel teha hoopis kahju.

„Pind tuleb kruntida, et tekitada aluspinna ja uue värvi vahel nake. Seejärel võib julgelt värvida. Alpinal on selleks puhuks taas hea lahendus – Aqua Universal. Tegu on polüuretaanvärviga, mida sobib kasutada nii sise- kui ka välistingimustes ning kõikidel pindadel: puit, kivi, plast, tugev PVC, metall. Värvil on väga hea nakke- ja kattevõime ning valgumisomadus, st kui pinda värvida pintsliga, siis kuivamise järel ei jää näha pintslitõmmete jälgi,“ selgitab Aljona Glivenko.

Eelnevalt lakitud või peitsitud mööbli puhul tuleb mõistagi jälgida pinna puhtust ja töötlemise põhimõtet – lahustipõhine kate vajab lahustipõhist ning vesialuseline vesialuselist.

„Vana lahtist peitsikihti on mugav eemaldada kaabitsaga. Kulunud ja tugevalt kinni olev peitsikiht tuleb lihvida matiks ning lihvimistolm harjaga ära pühkida. Puhas pind kruntida näiteks puiduimmutiga Kolorex Protekt, seejärel töödelda kaks korda puidupeitsiga Kolorex Classic või Kolorex Akva,“ jagab näpunäiteid Meelis Tarto.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid