Oksad vaasi

Eve Veigel
01.01.2013
Forsüütia on üks varasemaid kevadetervitajaid, kelle üleni kuldsed oksad aprillis-mais veel raagus looduse taustal eriliselt säravad. | Shutterstock

Saad kevade lähemale tuua, virgutades puude-põõsaste oksi vaasis õitsele puhkema.

Okste ajatamine on teada-tuntud nipp südatalvel kevadeootuse toitmiseks ja lumevaiba all puhkavast aiast vaasi värskete õite saamiseks. Paari nädalaga puhkevad pungad isegi jaanuaris-veebruaris lõigatud okstel. Aiapidaja võib aga saada topeltrõõmu: enamik põõsaid ja viljapuid vajab niikuinii hoolduslõikust, et paremini õitseda ja saaki kanda.

Pakaselisel talvel võib juhtuda, et õrnemate taimede õiepungad on külma saanud ega puhkegi, aga enamasti ilmuvad rohelised hiirekõrvus lehepungad silma rõõmustama. Külmakindlamad taimed, nagu sirel või õunapuu, ei peta üdiselt lootust.

Tee nii:

  1. Lõika teravate kääride või noaga aiast või loodusest oksi, millel näha lehepungadest veidi priskemad õiepungad.
  2. Lõika tuppatoodud okstele enne vette panekut uus lõikepind nii risti- kui ka allotsa pikisuunas, et nad rohkem vett kätte saaksid.
  3. Pane oksad sooja vette valgesse kohta ja vaheta paar korda nädalas vett. Kõige parem on valge, jahedapoolne ja pigem niiskevõitu õhuga ruum. Jälgi lähinädalail toimuvat – kümne päevaga võivad pungad juba puhkeda.

Nipp: Sulailmaga lõigatud oksad lähevad kiiremini õide!

 

Sarnased artiklid