Õigeid mineraale õiges koguses! Põhjalik vereanalüüs näitab mineraalide taset ja vajadust organismis

Iga teadmine algab analüüsist, mis lubab teha õigeid otsuseid. | Ühinenud Ajakirjad

Kes ikka tahab haige olla? Praegusel viiruste kõrghooajal on osa inimesi uskumatult alati terved, teised aga jäävad kergesti haigeks ja tunnevad end pidevalt väsinuna. Miks see nõnda on? Põhjused peituvad inimese immuunsüsteemi vasupanuvõimes, mis on suuresti individuaalne ja geneetiline. Mida saaks aga teha selleks, et oma enesetunnet parandada ja immuunsusele jõudu juurde anda? Mõistlik on teha vereanalüüs, mis näitaks hädavajalike mineraalainete taset organismis. Selle alusel saab teha edasisi otsuseid, kas ja milliseid toidulisandeid võtta.

Kui D-vitamiini test on kiire ja soodne, siis mineraalide sisaldust veres määrata on kallim ja keerulisem. Tänu Pharma Nordile avanes kahel huvilisel võimalus minna ja lasta oma verd põhjalikumalt uurida. Selleks, et oleks midagi uurida, alustasime Synlabist – seal võeti kummagi huvilise käsivarrest natuke veeniverd katsutisse. Edasi viis meid tee TalTachi (endisesse Tallinna Tehnikaülikooli) keemia- ja biotehnoloogia instituuti. Seal kohtusime Anu Viitakiga, kel on keemilise analüüsi teadus- ja katselaboratooriumis võimekus testida veres ka kõige väiksema sisaldusega aineid.

Millised olid testis osalejate tulemused ja mida meile soovitati?

Osaleja 1

Viimane aasta on minu jaoks olnud äärmiselt pingeline ja stressirohke. Toimunud on mitmeid elulisi muudatusi. Juba suve keskel hakkasin ennast halvemini tundma – mu juuksed langesid salkude kaupa välja ning see hirmutas mind. Kurtsin oma muret ka perearstile, kuid kahtlustas rauapuudust või ekseemi. Kumbki ei olnud juuksekao põhjuseks.

Minu vereanalüüsi tulemused on siin:

Se – seleeni tase on minul 60 μg/l. See ei ole küll soovituslik tase – referentsväärtus 80 μg/l, kuid selline tase on eestlastel normaalne. Seleenipuudus on tavaline  Euroopas, eriti piirkondades, mida aastatuhandeid tagasi kattis mandrijää. Seleen on organismis seotud mitmede elutähtsate funktsioonidega: antioksüdantide, spermatosoidide ja kilpnäärme hormoonide tootmise, vähirakkude hävitamise, juuste ja küünte tugevdamise ja palju muuga. Tavaliselt arstid ei testi organismis oleva seleeni kogust, sest test on kallis ning tihti ebausaldusväärne. Seleeni on lihtsalt organismis nõnda vähe, et selle sisaldust mõõtev aparatuur peab olema eriti täpselt kalibreeritud ning veapiir miinimunini viidud.

Ma ei oleks uskunudki, et mul on organismis vähe seleeni – ma söön iga päev täisteravilja, mitu korda nädalas armastan süüa ka pähkleid ja kala. Arvasin, et saan sedasi vajaliku seleeni toidust kätte, kuid kui pinnases pole piisavalt seleeni, ei saa seda olla ka toidus. Anu Viitak soovitas mul võtta iga päev 3 kuud järjest 100 μg orgaanilist seleenipärmi. See on hea imenduvusega ning aitab kiiresti seleenitaseme normi saada.

Cu – vase tase minu veres oli 770. On lohutav, et vähemalt vase tase on referentsväärtuse järgi normis ja korras (vajalik tase naistel 762-1524).

Usun, et see tuleneb sellest, et ma jumaldan tumedat šokolaadi, mida ma igapäevaselt ka söön. Vaske sisaldavad palju ka pähklid ja mereannid

Zn – tsingi tase oli minul kõige madalam, selle mineraaliga on mul eriti kehvad lood. Tsingi näitaja on ainult 390 μg/l. Tsingi alumine referentsväärtus algab aga 696 μg/l. Ma ise oskan vaid oletada seda, miks mul tsingi tase nii madal on – ehk võib põhjus olla selles, et ma olen pikalt tarbinud rauda. Liigne raua tarbimine takistab tsingi imendumist ja vastupidi: liigne tsingi tarbimine takistab vase ja raua imendumist.
Tsingi puudse üheks tagajärjeks ongi juuste väljalangemine, täpselt nii nagu minul suvel juhtus. Tänaseks olen 1,5 nädalat igapäevaselt tsinki manustanud ja võib öelda, et esimesed positiivsed märgid on juba olemas. Mu juuksed ei ole enam nii lahti. Minu nahk ja seal tekkinud mikrohaavad paranevad varasemast kiiremini.

Mitmed uuringud on näidanud, et tsink on ainus aine, mis aitab võidelda juba külgehakanud viirusega, sest on antikehade tähtis komponent. Haigestudes tasuks tsinki kohe juurde võtma hakata – nõnda saab viirusest kiiremini jagu.

Tsinki koos C-vitamiiniga hakkasin andma ka oma 7-aastasele lapsele, kuna viiruste ajal on vaja immuunsust tugevdada. Veel olen mõnda aega märganud oma tütre küüntel valgeid pisikesi laike, ka need tulevad tsingi puudusest.

Mg – magneesiumi tase mu veres on 18: absoluutselt normis.  Hakkasin magneesiumi reulaarselt võtma siis, kui mul magamajäämisega probleemid tekkisid, nii 4 nädalat tagasi. Magneesium lõõgastab ja rahustab närve, vererõhuprobleemidega inimestel aitab ta odavalt ja lihtsalt rõhku langetada. Samuti võiks südamehaiged igapäevalt magneesiumi võtma – magneesium on südamelihastele oluline mineraal ning vähendab trombide teket veresoontes. 

Täna võtan igapäevaselt toidulisandina juurde tsinki koos seleeniga, magneesiumi, C-vitamiini, Q10-t ja oomega rasvhappeid – terve hunnik tablette-kapsleid! Tahaksin kolme kuu pärast uued vereproovid teha, et näha, kuidas näidud on paranenud.  

 

Osaleja 2
 

Analüüsi põhjal ei saa ma seleeni ja vase sisaldusega veres rahul olla. Minul oli Se näitaja veres 70 μg/l,  vajalik tase aga 80-120 μg/l. Vaske on mul 630 μg/l, vajalik tase naistel on 762-1524 μg/l. Minu jaoks on see suur üllatus, et mul on millestki puudus – söön mitmekesiselt ja enda teada tervislikult, ei piira enda toidulauda millegagi. Nii vask kui seleen on organismile hädavajalikud.

Vaske on vaja antioksüdantseks kaitseks ja luukoe tekkeks, see tegi mind murelikuks. Parimateks vase allikateks on maks, kakaopulber, liha, kaunviljad, täisteratooted, seemned, pähklid, tatar, leib, lõhe, avokaado, peet, mereannid. Võtan eesmärgiks süüa iga päev 65 g pähkleid. Kui ära tüütab, siis vahetan pähklid lõhe ja avokaado vastu välja.
Kusjuures – tsingi kõrge tarbimise puhul (>50 mg/p) on vase imendumine pärsitud. Seega, tegelikult tuleb toidulisandeid väga targalt tarbida, et üks ei segaks teist. Ka Anu Viitak rõhutab, et midagi ei tohi ka üle tarbida. Näiteks võib kaltsiumi ja D-vitamiiniga liialdamine tervisele ohtikuks osutuda – kaltsiumi ladestumisel tekivad mitmed probleemid.

Magneesium ja tsink olid mul mõlemad normaaltasemel. Magneesiumi olen ikka varem ka võtnud ning ilmselt on see ka toiminud.

Anu Viitak soovitas minul kindlasti 2 kuud võtta orgaanilist seleeni, võimalusel hea imenduvusega seleenipärmi vormis. 100 μg päevas peaks aitama seleenitaseme normi saada. Loodan, et peagi muutub ka juuste ja küünte olukord paremaks.
Lisaks hakkasin võtma ka suurepärast koensüüm Q10-t, mis on mu energiataset oluliselt parandanud. Annan seda ka oma suure vaimse pinge all olevale keskkoolilapsele.

Toidulisandite võtmisel tuleks ennekõike lähtuda vajadusest ja kvaliteedist – võimalusel on testida erinevate lisaks manustatavate ainete hulka veres. Minu jaoks oli üllatuseks, et toidulisandite kvaliteedis on suured käärid – kui ravimite puhul on kvaliteedi kontroll pidev, siis toidulisandite puhul ei kontrolli keegi, mis kvaliteediga need on ja kui palju need lubatud toimeainet sisaldavad. Toidulisandeid ostes uurige alati, missugusi uuringuid on sellega läbi viidud – vaid see on tõestuseks, et ainud kapsel või tablett päriselt töötab ja te saate oma raha eest seda, mida te ootate – toimet!

Alustame nende toidulisanditega siis ravikuuri ja loodame parimat. | Ühinenud Ajakirjad

Sarnased artiklid