Oblikas - kodumaine sidrun. Hapuoblikasupp Prantsuse moodi

Pille Petersoo
Söödavad on nii hapu oblika lehed kui ka varred. | Shutterstock

Oblika hõrk hapu maitse kuulub esimese värske saagi tippude hulka. Milliste toiduainetega oblikas hästi kokku sobib?

MIS?

Hapu oblikas Rumex acetosa on Euroopas tuntud juba antiikajast ja seda nii maitse- kui ka ravimtaimena. Oblikaliike on mitu – hapu oblikas on neist ehk tuntuim. Looduslikult kasvab Eestis veel väike oblikas, koduaedades leidub aedoblikat ning poelettidel püüab pilku verev oblikas, mis on eelmistest küll palju mahedama maitsega.

 

KUIDAS?

Lapsed armastavad hapu oblika lehti süüa niisama, värskelt. Söödavad on nii hapu oblika lehed kui ka varred.

Oblikatoite leidub palju näiteks Inglise ja Prantsuse köögis, kus neid sobitatakse kalatoitude lisandiks. Oblikhappe sisalduse tõttu meenutab oblikas maitseomadustelt veidi sidrunit, mida meiegi kalatoitudele lisada armastame.

Oblikatest saab maitsva supi! Raamatu „Eesti looduslikud toidutaimed” autorid Raivo Kalle ja Renata Sõukand kirjutavad, et baltisaksa kirjanduses soovitati oblikasuppi juba 18. sajandil, eestikeelses kirjanduses ilmus piima ja tangudega oblikasupi retsept 19. sajandi alguses.

 

MILLEGA?
 

Maitseeksperdid soovitavad sobitada oblikaid või, juustu (eriti parmesani, ricotta, aga ka Šveitsi ja Emmentali juustu ja kitsepiimajuustudega), rõõsa ja hapukoorega – ehk siis erinevate piimatoodetega. Muna sobib oblikaga hästi (nt omletid), samuti kala (nii valge kui ka punane) ja mereannid üldiselt. Kui oblikamaitse tundub liiga tugev, siis spinat on oblikale hea kaaslane. Ürtidest soovitatakse oblikatoitude maitsestamiseks kasutada peterselli ja murulauku, ent ka tüümiani ja estragoni. 

 

Hapuoblikasupp Prantsuse moodi

Prantsuse köögist pärit klassikaline oblikapüreesupp potage germiny, mille paksendamiseks kasutatakse vahukoore ja munakollase segu. Erinevalt prantslastest lisame meie oblikad alles keetmise lõpus, et võimalikult palju värskust sööja suhu jõuaks. Hõrk ja kevadine!

Kuuele

3 sl võid
1–2 sibulat
200 g hapuoblikalehti
3 sl nisujahu
1 l kana- või köögiviljapuljongit
2 munakollast
1 dl 35% rõõska koort
soola ja musta pipart
hakitud värsket murulauku

Haki sibul hästi peeneks. Pese ja nõruta oblikalehed, siis lõika peenikesteks ribadeks. Peotäis oblikalehti tõsta kõrvale.
Kuumuta potis või, lisa sibul ja maitsesta soolaga. Kuumuta tasasel tulel umbes 8 minutit, aeg-ajalt segades.
Tõsta kuumust, sega juurde jahu. Kuumuta 3 minutit. Lisa kuum puljong ja keeda tasakesi umbes 5 minutit. Pane juurde peenestatud oblikalehed. Tõsta pott korraks tulelt.
Klopi munakollased ja rõõsk koor omavahel. Tempereeri muna-kooresegu, lisades sellele kulbitäie või kaks kuuma supileent, segu hoolega vispeldades.
Kalla segu supi hulka ning lase supil tasasel tulel vaevu podiseda umbes 5 minutit, et muna koaguleeruks.
Maitsesta supp soola-pipraga, sega hulka kõrvale tõstetud oblikalehed. Puista peale hakitud murulauku ja serveeri.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid