Nõu ja nippe puitpõranda õlitamiseks. Miks on talv õlitamiseks parim aeg?

TM Kodu&Ehitus
Õli valik sõltub kindlasti ka puitpõranda liigist, kuid eelkõige on tegemist maitseküsimusega. | Shutterstock

Puitpõrandaid soovitatakse hooldada ja õlitada pigem talvel. Miks just siis ja kuidas valida erinevatele puiduliikidele sobilik õli?

Õlitatud puitpõranda eelised on selle naturaalne välimus ja vastupidavus. Vastupidi lakile, mis tekitab puidupinnale lisakihi, imendub põrandaõli sügavale puidu pooridesse, tõkestades seeläbi ligipääsu niiskusele ja mustusele. Kuna pinnale ei teki lisakihti, joonistub puidumuster välja kogu oma naturaalses ilus ning pind omandab loomuliku ja sügava läike.

Tiit Laur firmast Põrandameistrid seletab talvisel ajal õlitamise soovitust lihtsa faktiga, et talvel on Eestis kütteperiood ja siseruumid üldjuhul kuivemad kui teistel aastaaegadel. Kuidas kuivus meid mõjutab, on hästi näha ka inimese nahal – sel perioodil vajab nahk rohkem hooldust, et vältida liigsest kuivusest tulenevaid hädasid. "Sama on ka põrandatega – puit kuivab ja võtab paremini õli sisse ning tänu sellele püsib ka kauem kena. Samas pole põrandate hooldamiseks häid ega halbu aegu, sest põrand tuleb vajadusel korda saada. Soojal ja kuival aastaajal on näiteks väga hea ruumis olevat mööblit õue ära tõsta, et see ei segaks hooldustöid," räägib Tiit Laur.

Õli valik sõltub kindlasti ka puitpõranda liigist, kuid eelkõige on tegemist maitseküsimusega. "Kahju on väärtuslikust puidust põrandat toonida sellele mitteomast tooni. Põranda naturaalne ilu jääb sel juhul peitu. Isiklikult eelistaksin köögipõrandal näha õlivaha, sest see on vedelikele vastupidavam kui ilma vahata puhas põrandaõli. Teistes ruumides võib kasutada nii seda kui ka teist. Sõltub kasutuskoormusest. Kodune elu- ja magamistuba on tavaliselt üsna väikese kasutuskoormusega," lisab Tiit Laur.

Põranda õlitamisel tasub jälgida, et enne õlitamist ei lihvitaks põrandat liiga peene paberiga – sel juhul jääb õli pääs puidupooridesse piiratuks ja õli ei imendu korralikult. Lihvpaberi lõppkaredus võiks olla 100 või kuni 120, mitte rohkem.
 

Millest sõltub õli imavus?
 

Imavus sõltub puu vaigususest, poorsusest ja vanusest. Reegel võiks olla selline, et mida vaigusem, vanem ja tihedam on puit, seda vähem see õli imab. Näiteks vanadel, taastatud parkett- ja laudpõrandatel soovitatakse kasutada toonimata õlisid, sest värvipigment võib imenduda väga ebaühtlaselt.

Põrandal, mis on koostatud eri aegadel ja/või eri puiduliikidest, jäävad toonivahed selgelt märgatavaks. Ka värske kuuselaud, mis on väga vaigune, on õlitamise jaoks keerukas.

Õlide kuivamise aeg on märgitud õlinõude etikettidel. Kindlasti ei maksa värskelt viimistletud põrandal mööbliesemeid lohistada. Korralik õli peaks kuivama kuni 24 tunniga käimiskuivaks, lõplik kivistumine toimub paari nädala jooksul.

Tasub teada, et õlitamine iseenesest võimendab kõiki värve, ka plekke. Viimaseid võib enne õlitamist eemaldada näiteks rohelise seebi ja vee lahusega. Või kui ei aita, siis peene liivapaberiga (näiteks nr 150) piki puusoont lihvides. Pärast seda tuleks kindlasti lihvitud koht uuesti õliga katta, et vältida puidu sisse mustuse sattumist.

Tiit Lauri sõnul ei sobi kindlasti rasvaeemaldusvahendid, sealhulgas nõudepesukeemia. Kasuks tuleb põranda hooldusõlitus – selle käigus pestakse põrand ja kantakse sellele hooldusõli kiht, mis hoiab ja kaitseb põrandat kulumise ja võimalike äparduste eest. Hooldust tehakse sõltuvalt kasutusest, kodudes kord aasta või paari jooksul. Põranda hooldus on igal juhul kordi soodsam kui lihvimine ja õlitamine, lisaks ei teki hooldusel kübetki tolmu.

Õlitamisel tehakse ka vigu. Kõige tavalisem viga on see, et põrand tahetakse teha võimalikult hea ja pannakse põrandale liiga paks õlikiht, mis ei taha kuivada ja jääbki lõpuks kleepiv, kogub tolmu ning (koduloomade) karvu. Ka ebaühtlaselt tehtud lihvimine ei jäta ilusat tulemust. Vead jäävad tavaliselt karjuvalt näha.

Õlitatud põrandatele on vajadusel võimalik teha ka kohtparandusi, kuid selle eeldus on, et esimene õlitus on teostatud õliga, mis ei muuda puitu kollakaks (lahustivabad põrandaõlid).

 

Tee tööd õigetel tingimustel

 

Viimistlemata parketi paigaldamisel peab arvestama sellega, et enne põranda lihvimist on soovitav lasta põrandal kuivada 5–10 päeva ning alles seejärel saab põranda laki või õliga viimistleda. Nii nagu parketi paigaldamise puhul, peab ka enne viimistlemist jälgima, et põranda temperatuur, õhu ja parketi niiskus ei ületaks lubatut:

parketi niiskus – lehtpuit ~5–8%; okaspuit ~8–12%;

õhuniiskus ~50% RH;

põranda temperatuur ~ +18 ˚C.

Seetõttu on soovitatav teha renoveerimis-, ehitustööd, mis võivad ruumi õhuniiskust tõsta enne parketi paigaldust ja viimistlemist.

Lisaallikad: puhastus.ee, porandalihvimine.ee

Sarnased artiklid