Nipid, kuidas saada vastupidav muru

Paula Ritanen-Närhi
Esimene niitmine tuleks teha aeglases tempos ja terava lõiketeraga. | Shutterstock

Kauni ja vastupidava muru eeldus on korralik kasvupinnas ja hoolikad eeltööd. Lisaks on vaja korrapärast niitmist ja hooldust.

Klassikaline muru sobib eelkõige suurtele kruntidele, kus tahetakse avaruse muljet veelgi rõhutada. Suured rohelised pinnad kutsuvad lapsi mängima ja rahustavad meelt. Ilus ja vastupidav muru eeldab paksu kasvupinnast ja korrapärast hooldust. Muru niitmine on küll prioriteet, kuid eriti mängumuru vajab ka väetamist ja kastmist.


Kavanda muru tervikuks
 

Niitja säästab aega, kui murualad on kavandatud terviklikena. Kui istutused on koondatud suuremateks rühmadeks, ei kulu aega üksikute puude-põõsaste ümbert niitmisele. Muru ei peaks külvama puude ja põõsaste juurteni välja, sest need aeglustavad murutaimede kasvu. Kui puid-põõsaid istutatakse juba külvatud muru sisse, kitkutakse rohi tüvede ümbert ära ja puistatakse mullapinnale.

Ka ehitiste seina-ääred on hea jätta vabaks, sest seal ei kasva muru korralikult. Seinaäärsed alad kaetakse näiteks kruusa või munakividega. Muru maksab külvata vaid laugetele kallakutele, kus on turvaline niita. Järskudel kallakutel on alternatiiviks pinnakattetaimed ja rinnaku tasaseks kujundamine tugimüüri abil.
Muru niitmist lihtsustab ka see, kui vormida seda piiravad või läbivad istutusrühmad laugeteks. Järskude pöörete või teravate servadega detailid aeglustavad niitmist. Ka robotniidukite kasutamine on selgete piiridega murualal lihtsam. Taimerühmad eraldatakse murust kantides või piirates, mille eesmärk on hoida ära muru levimine peenrasse. Valmis piirdeid pakutakse nii plastist, metallist kui ka puidust. Ise võib teha piirde, kaevates peenra ümber 15–20 cm laiuse kraavi ja täites selle betooniga.

Muru peale pandud munakividest piirdeks ei piisa, sest rohi kasvab kiiresti nende vahelt läbi. Ka kaunistuseks toodud üksikud suured kivid tuleks paigutada pigem kruusale kui murule. Kui muru piirneb sillutisega, võiks selle rajada sillutisest pisut madalamale. Taimede kasvades murupind kerkib.


Kõik algab aluspinnast
 

Kiusatusele matta ehitusjäätmed muru alla maksab vastu seista. Sellele võib järgneda palju rohkem tööd, kui seda pakub jäätmete muul viisil hävitamine. Jäätmed lagunevad muru all ja põhjustavad pinnase pragunemist. Mittelagunevad jäätmed põhjustavad aga muru ebaühtlast kasvu.

Kallakute abil tuleb vesi juhtida ehitistest eemale – mitte aga sillutisele või naabrite juurde, vaid taimerühmade kastmiseks. Äravool tehakse nii, et puude ja põõsaste juured seda ei takistaks. Muld on soovitav hankida usaldusväärsest kohast ja veenduda, et see sobib muru kasvatamiseks. Sobib ka ehituse alt kaevatud muld, kuid enamasti on seda tublisti juurde vaja. Vanast mullast oleks hea teha proovid, hinnata selle viljakust ning küsida juhiseid, kuidas maad parandada.
Maad parandatakse lähtuvalt sellest, milleks murupinda tahetakse kasutada. Liiva lisamine parandab mulla läbilaskvust ja kandevõimet, orgaaniline aines omakorda hoiab toitained ja vee paigal. Uus muld muru jaoks tuleks osta juba parandatuna. Vana mulda rikastatakse lubja ja väetisega vastavalt pakenditel olevatele juhistele.

Muru vajab vähemalt 20cm kihti uut kasvupinnast, kuid selle võib ka kahega korrutada. Paks mullakiht moodustab niiskus- ja toitainerikka lao, mis laseb murul end hästi tunda. Mulla pind tasandatakse ja tihendatakse rulliga. Seemned külvatakse võimalikult ühtlaselt vastavalt seemnepakil olevale juhendile. See, kui palju seemneid ühele ruutmeetrile kulub, sõltub liikidest ja sortidest, mida seemnepakk sisaldab.
Eeltööd siirdmuru paigaldamiseks tehakse samamoodi kui külvimuru puhul. Mururullid tuleks paika panna kohe, kui need on kohale toodud. Kui siirdmururulle ei saa mingil põhjusel kohe paigaldada, tuleb neid hoida varjus ja jahedas. Pikka säilitamist siirdmuru rullina siiski ei kannata. Kui paigaldamine venib, tuleks rullid kasvõi ajutises kohas lahti veeretada. Siirdmuru juba kasvab, nii et juurdumise ajal peab seda ohtralt kastma.


Hooldus vastavalt kasutusele

 

Kuiva ilmaga tuleb külvi kasta niikaua, kuni seemned idanenud ja murutaimed kasvama hakanud. Nõrk vihm ei kasta mulda sügavamalt kui ainult pinna pealt, nii et teinekord on vaja kasta ka pärast sadu. Parim kastmisviis on aeglane pikaajaline vihmutamine – siis jõuab vesi maapinda imenduda ja seemned ei uju koos veega mööda pinda minema.
Muru niidetakse esimest korda siis, kui murutaimede otsad hakkavad koolduma. Esimene niitmine tuleks teha aeglases tempos ja terava lõiketeraga. Murutaimede juured on veel nõrgad, nii et nüri tera kisub need kergesti maa seest välja.

Muru tuleks kiireima kasvu ajal niita 1–2 korda nädalas – vastavalt seemnesegu sortidele ja nende vajadustele. Kõrgekasvulised segud sisaldavad liike, mis taluvad ka madalalt lõikamist. Turvaline on eemaldada korraga 1/3 muru kõrgusest. Korraga liiga madalaks pügatud muru talub halvasti põuda, seega tasub muru enne põualainet kasvama jätta ja lõigata alles enne vihma.
Heas kasvupaigas vajab muru harva kastmist. Kuivadel perioodidel võivad murutaimed vahepeal kollakaks muutuda, kuid pärast vihma nende roheline värv taastub. Kui tahta kogu suve jooksul rohelist muru, peab piisavalt kastma ja väetama. Vastupidav muru tähendab ka tihedamat niitmist. Muru rajamise ajal tasub kaaluda ka kastmissüsteemi paigaldamist. Kui muru niidetakse tihti, võib niite maja jätta. Toitained, mida niide sisaldab, lähevad tagasi kasvupinnasesse. Kui niita harva, tuleks niide koguda muruniiduki kotti või riisuda komposti.

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid