Neli uusaastalubadust rahaasjade eest hoolitsemiseks

kodus.ee
Shutterstock

Aastavahetus annab võimaluse uueks alguseks ning siis on ka lihtsam kujundada uusi positiivseid harjumusi. Tihti kipuvad aga suurelt ette võetud uusaastakohustused mõne kuu möödudes kaduma. 

Citadele panga Eesti filiaali jaepanganduse juht Marina Hakiainen annab näpunäiteid, kuidas luua just isiklikes rahaasjades väikeseid muudatusi, mis annavad pikas perspektiivis suure panuse.

1.     Kapitalivarud – arvuta välja oma rahaline hetkeolukord

Tihti suhtutakse rahaasjadesse ükskõikselt- millised on kohustused, millised on tasumisele kuuluvad arved, kuid ei tasu unustada, et meie vara moodustavad ka sissetulekud. Kinnis- ja vallasvara, auto, säästud jne. Kõigi kuu jooksul saadud tulude ja kulude kirjapanek aitab sul saada selge ülevaate, kuhu oma praegused kulutused eelkõige suunata ja kus on vaja muudatusi teha. Kutsun üles sellist arvestust igal aastal tegema, et näha edusamme ja võimalusel muuta prioriteete. Näiteks on võimalik teada saada, kui palju läheb ebaolulisteks kulutusteks, mida saaks piirata – Spotify tellimus, mida saaks ka terve pere peale võtta, Netflix või jõusaali liikmemaks, kuhu sa näiteks koroonaviiruse nakkusohu tõttu nagunii ei lähe.

2.     Koosta iga-aastane kulutuste ja suuremate sündmuste ülevaade

Kuluplaan kõlab keeruliselt, kuid praktikas tähendab see lihtsalt läbimõtlemist, millised suuremad väljaminekud tuleval aastal ees ootamas on. Näiteks kui plaanid puhkusereisi, siis tead umbkaudu, mis kuul see on ja saad juba varem säästma hakata. Kas on sellel aastal pulma minek ja sinna vaja kingitus osta? Mingid suuremad juubelid tulekul? Laps lõpetab või alustab kooli? Sarnaselt tasuks ette planeerida ka pühade osas, mõeldes juba varakult, milliseks kujuneb pühade eelarve. Muidugi ei saa kõike ette planeerida, kuid elementaarsete finantskulutuste planeerimine aitab kavandada rahaasju ja säästab üllatustest.

3.     Iga euro säästukontol on kuldaväärt

Eraldi on vaja mõelda ka mustadeks päevadeks säästmise või tuleviku tarbeks kogumise peale. Kui sul pole veel üldse sääste, siis katsu iga kuu  vähemalt 10% oma sissetulekust eraldi kontole kõrvale panna, sest see võib osutuda ülioluliseks, kui pead mõnda aega elama ilma sissetulekuteta või tekib ettenägematuid kulutusi. Soovitatav on omada rahalist puhvrit kolme kuni kuue kuu palga ulatuses. Regulaarsed igakuised püsimaksed säästukontole annavad hea põhja oma jõukuse suurendamiseks ja eesmärkide saavutamiseks.

4.     Tulude-kulude kirjapnek

Kui kõik eelnevad punktid on läbi käidud ja oled kaardistanud kohustuslikud püsikulud, siis tuleks need nüüd kõik kokku liita ja koostada iga kuu kohta konkreetne plaan. Ärge unustage plaani lisada ka kõiki kuus ette tulevaid sündmuseid – sünnipäevad, kinos käimised, muuseumid jne. Plaani tehes võib tekkida soov olla väga range ja mitte pühendada midagi oma igapäevastele või planeerimata väljaminekutele. Kogemus näitab aga, et igapäevaselt tuleb ette ootamatuid kulutusi, millele tuleb ka eelarves koht anda.

Iga ostu tehes mõtle, kas see on investeering sinu või su lähedaste heaolusse ja tervisesse. Hinda oma ostukorvi ja järgmisel korral võib olla kasulikum kasutada näiteks hoopis koju tellimist. Proovi vahepeal hoopis terve nädala toit ühel korral ära osta. Või tee ostunimekiri enne poodi minekut ja hoia sellest ka kindlalt kinni. Emotsioonide põhjal tehtud väljaminekute vältimine aitab oluliselt kulusid kontrolli all hoida.

Mõnele sobib järge pidada Exceli tabeli abil, osadele sobib paremini väike märkmik. Katsetada võib ka varianti, kus kõikide planeeritavate kulude jaoks jagada juba kuu alguses sularaha eraldi ümbrikutesse. Katseta ja leia enda jaoks kõige sobivaim lahendus.

 

Artikli märksõnad: 

Sarnased artiklid