Mirjam Väljaotsa elutuba ühele

Ele Praks
01.11.2018
34,6 m2 ühetoaline korter Mustamäel. | Juta Kübarsepp

Mirjam Väljaots on inimene, kellel on õnne. No ega me seda ju tegelikult päris täpselt tea, aga nii see näib olevat – vähemalt seni, kuni õnne ja ilu kaksikuteks peetakse.

Mirjam ei ole mitte ainult erakordselt kaunis noor naine, vaid väga hästi on õnnestunud ka tema stuudiokorter Mustamäel. See ei ole esimene mugav apartement, mille Mirjam on elu jooksul sisus­tanud, ega ka mitte esimene ilus kodu, kus ta on elanud. „Olen üles kasvanud nii, et kõikides kodudes on alati interjöörile rõhku pandud,” pillab ta olulise repliigi.
Ilu on tema kutsumus: naine tegutseb moemaailmas modellina ja stiilipuhas uhkus näib teda saatvat läbi elu.

 

Läbivalt hea stiilitunnetus
 

Kohe pärast seda, kui mullused konkursi „Kodu kauniks” tulemused teatavaks said, tõttasid jaole ajakirjanikud ja andsid maailmale teada, et modell Mirjam Väljaots elab glamuurses pesas.
Alatasa lennukis viibiv ja maailmas ringi rändav Mirjam ise otsib pisut teistsuguseid sõnu. See on tema perekonnale kuuluv väike korter, kus lühikest aega elas Mirjami õde ja mis seejärel oli võõrastele välja üüritud.
„Üürilised läksid ära ja tekkis mõte korter korda teha. Arvasin, et oleks hea, kui oleks oma koht. Mu vanemad elavad siin lähedal, neilgi on palju ruumi, aga tore on ju ka omaette olla. Teed vaikselt tööd ja ... selline kodukontor.”

Kinnisvaraarendaja poolt valitud toonid ja üürilistest maha jäänud maitse aga polnud täpselt see, mida Mirjam tahtnuks enda omaks pidada. Ta asus elamispinda ümber kujundama.

„Kuna korter on väike, siis soovisin eelkõige, et see oleks hele. Tahtsin, et oleks veidi eraldatud magamisnurk ja võimalikult hästi ära kasutatud pind,” sõnab ta ladusalt ning palju rohkem ei lisagi. Kes siis ikka vestaks pikalt ja laialt millestki nii selgest ja igapäevasest nagu näiteks riietumine. Ja tundub, et Mirjamile on selle pisikese stuudiokorteri sisustamine olnudki just nagu igapäevane asi, smart casual rõivavalik: midagi on sul juba olemas, mida sa kindlasti tahad kanda, ja ülejäänu sobitub iseenesest, lihtsalt ja kergelt.

 

Emiiririigist toodud lühtrid

 

„Resideerusin Dubais kolm aastat,” on Mirjam asjalik.  „Mu korteris olid lühtrid, tõin need kaasa. Esimene asi olid siis siingi need lühtrid, alustasin neist – nii lihtne see ongi,” naerab ta korraga vabastavalt ja kumedahäälselt. „Eestis on nende valgustitega nagu on …”
„Mu isa tegeleb mööbliga juba 25 aastat (Peep Väljaots, ARS Sisustus). Tema tegi need kapid,” viitab naine köögimööblile ja elutoa riiulilahendusele. „Isa kätt on siin päris palju.”

Mirjam peab oma isa käekirjast silmanähtavalt lugu. Ometi võttis ta kätte ja kleepis ülemiste köögi­kappide klaasustele piimja kile ning lasi alumiste kappide esipaneelid valgeks värvida – et saavutada soovitud heledus.
„Köök oli esialgu üleni tume. Tundus, et see ei haaku kuidagi. Ei ole nagu tervik. Mulle ei meeldinud,” ütleb Mirjam. Esikugarderoobi lükandustele tuli aga, vastu­pidi, elegantne tume väärisspoon. „Mingi aktsent peab olema,” teatab Mirjam lühidalt.

Köögi ja elutoa riiulite tume sisemus mõjub sensuaalselt nagu sünkjas pesu vandlikarva pluusi all.  Esikuala markeeriva pähkelpruuni garderoobi­uksega moodustab see nägusa terviku. „Ma olen moemaailmas olnud 14 aastat. Sisekujundus on loov ja mood samuti. Mingid asjad ja mõtted olid olemas, nii hakkasingi neid omavahel kokku sobitama.”

 

Nautides ja ruttamata
 

„Mulle meeldib süüa teha. Hommikusöök on alati kodus. Naudin, kui ei pea kuhugi jooksma ja võib lapsega koos rahulikult koperdada. Hea mugav, teed oma asju ja ...”

Mirjami pisipojal (Lukas, 5) on vanavanemate majas oma tuba, aga aeg-ajalt on ta emaga koos ka siin Mustamäel. Rohekuldne oliiviõli, pipraveskid ja nugade valik reedavad, et siinses väikses köögis osatakse häid eineid hinnata.
„Kohvimasina ostsin Eestist,” ütleb Mirjam meile aromaatset cappuccino't serveerides, „annab päris palju nüanssi juurde. Kõige kvaliteetsem ei ole, pigem kaunis disain.” Mine võta nüüd kinni – on see kiitus või kriitika –, aga DeLonghi köögitehnika välimuse üle tõesti kurta ei saa.

Köögi väikest õhulise klaasjalaga söömis­letti kasutab Mirjam ka töölauana. Sellele mahuvad huvitavat tooni MacBook („Rose pink,” teab fotograaf Juta värvi nime) ja pudel ehtsat šampanjat kullakarva linnupuuris („Vahel neil on huvitavad partiid. Leidsin selle lennujaamast ja mõtlesin, et pean ära ostma!” selgitab Mirjam). 
Ka juhuslikuna mõjuvad pisikesed detailid sobivad kodu ja tema omanikuga. „Suvel olin üle kuu aja Saint Tropez's. Seal on selline hästi huvitav punamust restoran, ostsin mälestuseks postkaardi,” põhjendab perenaine mustvalgeid postkaarte rubiinpunase Villeroy & Bochi klaasi najal.


Jahe jää ja pere soojus
 

Mirjami juures on säravat glamuuri, aga samas on asjad ka kuidagi lihtsad, siirad ja pretensioonitud. Kõikide esemete kohta viitab omanik napisõnaliselt umbes nii: „Soetasin selle. Mul oli olemas see ja see ja siis vaatasin, et tahaks sinna ka midagi panna.”  Uuendatud sai ka algselt virsikukarva plaatidega kaetud vannituba.

„Tegin selle täiesti korda,” ütleb Mirjam mugavaid kappe ja stiilseid parfüüme sisaldava pisikese pesuruumi kohta. „See oranž toon hakkas mulle närvidele käima. Vaikselt mõtlesin, et mis ma sinna siis panen. Jäähall toon – selle mu isa valis. Tema juba oskab näha tervikpilti ja seda, mis sobib ja mis mitte!”

Elutoa suurel aknal heidavad peegliläikeid huvitavad skulptuursed vaasid, kaunid, kuid siiski funktsionaalsed. „Eestis on viimasel ajal tekkinud üllatavalt palju häid sisustuspoode,” kiidab Mirjam. „Tegin selle sisekujunduse ära ja mõtlesin, mis ma siis nüüd edasi teen. Küsisin ema käest, kas Eestis ei ole mingit sellist konkurssi või ... Ema ütles, et no on ikka, jah!” tunnistab Mirjam üles, et otsis ka tunnustust. „Mulle meeldivad sellised loovad asjad. Olen elanud nii paljudes erinevates korterites, mul on olnud palju kodusid – see on kõige väiksem ja kõige parem.”

Kodu võitis konkursi "Kodu Kauniks 2017" stiilse kodu preemia.

Sarnased artiklid